eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFirmaBiznes wiadomości › EURO 2012 szansą zmian w polskiej gospodarce?

EURO 2012 szansą zmian w polskiej gospodarce?

2007-04-26 02:14

Przeczytaj także: Euro 2012 w Polsce: boom w gospodarce?


Drugą barierą, według PKPP Lewiatan, jest brak planów zagospodarowania przestrzennego. I tu bardzo wyraźnie widać, jak zaniechania mogą stać się realnym problemem dla tych, którzy tych zaniechań dokonują – dla władz samorządowych.

Zdaniem Lewiatana, przygotowanie planów zagospodarowania przestrzennego, nawet jeśli jutro znowelizowano by ustawę o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, będzie trwało przeciętnie 2 lata. Według Lewiatana, gdybyśmy czekali na plany inwestycje związane z Euro 2012 musiałyby być one zrealizowane w ciągu 2,5 roku, co jest nierealne (zakładając, że inwestycje mają być gotowe najpóźniej do końca 2011 roku).

Jak podkreśla Lewiatan, mogą się również pojawić problemy z wykupem ziemi, szczególnie pod infrastrukturę transportową. Problemy te będą zapewne wiązać się z chęcią wykorzystania „koniunktury” przez właścicieli, co może w sposób istotny podnieść koszty całego przedsięwzięcia.

PKPP Lewiatan postuluje, aby zmienić zasadę realizacji gospodarki przestrzennej – z reglamentowania prawa do zabudowy na zasadę ograniczania prawa do zabudowy. Plany zagospodarowania przestrzennego powinny bowiem, według Lewiatana, ograniczać prawo do zabudowy, a nie reglamentować je. W ten sposób przejdziemy z systemu opartego na arbitralnych decyzjach urzędników, z całym dobrodziejstwem tej metody, na system, w którym istnieje przewidywalność gospodarki przestrzennej, a tym samym mniejsze ryzyko działalności gospodarczej i mniejsze jej koszty.

Trzecią barierą, według Lewiatana, będzie brak wystarczających środków na realizację wszystkich infrastrukturalnych przedsięwzięć.

Zdaniem Lewiatana można oczywiście założyć, że jeżeli kapitału nie wystarczy na realizację wszystkich zamierzeń, zrealizujemy najważniejsze projekty, bez których Euro 2012 nie może się odbyć. Jak podkreśla Lewiatan, byłoby to jednak działaniem typowym dla Polaków – mamy wielkie plany, jednak z ich realizacją jest już gorzej. Istnieje kilka możliwości zwiększenia finansowania całego przedsięwzięcia i grzechem byłoby ich zaniechanie.

PKPP Lewiatan proponuje, aby dokonać bardzo istotnych zmian w ustawie o partnerstwie publiczno-prywatnym. Współpraca sektora publicznego i prywatnego przy realizacji projektów infrastrukturalnych związanych z Euro 2012 w oparciu o stosunek partnerstwa, a nie stosunek zleceniodawca-zleceniobiorca, pozwoli nie tylko na realizację inwestycji, ale także na jej sfinansowanie ze środków prywatnych, zapewnienie im dobrej jakości, a także – na zagospodarowanie ich po mistrzostwach.

Jak podkreśla Lewiatan, dzisiaj obowiązująca ustawa o PPP (z 28 lipca 2005 r.) takich szans nie daje. Dowodem jest brak – przez prawie 2 lata jej obowiązywania – jakiegokolwiek przedsięwzięcia zrealizowanego w oparciu o PPP. Rząd przygotował nowelizację tej ustawy (projekt z 13 kwietnia 2007 r.), ale proponowane zmiany uproszczenia procesu podejmowania decyzji o PPP przez samorządy nie udrożnią procesu podejmowania decyzji. Zdaniem PKPP Lewiatan, pozostaje zatem konieczność przygotowywania odrębnych analiz dla realizacji projektu w oparciu o stosunek zleceniodawca-zelceniobiorca oraz w oparciu o partnerstwo, pozostaje konieczność szczegółowego analizowania ryzyk i wrażliwości na nie przy każdym ze sposobów realizacji danego przedsięwzięcia oraz analiza korzyści dla interesu publicznego.

oprac. : Aleksander Walczak / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: