eGospodarka.pl
bezpłatny program PIT 2019

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Zgoda na sprzedaż leków w Internecie

Zgoda na sprzedaż leków w Internecie

2006-09-21 01:22

Ministerstwo zdrowia zamierza pozwolić na sprzedaż leków przez Internet. Warunki takich transakcji muszą być jednak klarownie uregulowane.
Obecnie leki dostępne bez recepty można sprzedawać w internetowych aptekach, nie można zaś wysyłać ich pocztą, co mocno ogranicza działalność aptek w sieci. Rzeczywistość pokazuje jednak, że nawet legalnie działające apteki wysyłają zamówione medykamenty.

Dystrybucja leków musi być pod stałą kontrolą, aby zapobiec ich fałszowaniu. Tego rodzaju produkty potrzebują ponadto odpowiedniej temperatury przechowywania, dlatego istnieją ograniczenia jeśli chodzi o przesyłanie środków leczniczych.

Za pomocą Internetu łatwiej oszukać klientów, okazuje się, że na terenie Unii Europejskiej sprzedawano za pomocą sieci globalnej 170 podrobionych produktów farmaceutycznych. Są to dane z ostatnich pięciu lat.

Jak poinformowali wiceminister zdrowia Bolesław Piecha i Główny Inspektor Farmaceutyczny Zbigniew Niewójt, planuje się powołanie do życia porozumienia mającego na celu zwiększenie bezpieczeństwa sprzedaży medykamentów przez Internet. W przedsięwzięciu tym mieliby wziąć udział aptekarze oraz publiczne i prywatne instytucje odpowiedzialne za bezpieczeństwo zdrowotne obywateli. Jego celem zaś będzie opracowanie efektywnych sposobów walki z potencjalnymi zagrożeniami skutecznych metod komunikacji z pacjentami.
Tylko trzy państwa należące do Unii dopuszczają możliwość handlu produktami farmaceutycznymi w sieci, są to: Wielka Brytania, Niemcy i Holandia. Przepisy dotyczące sprzedaży są jednak ściśle określone, tak, że łatwo kontrolować drogę przebytą przez leki od sprzedawcy do klienta.

Wartość rynku leków plasuje się w naszym kraju na poziomie 22-23 miliardów złotych rocznie. Wiceminister Piecha ma nadzieję, że regulacje prawne związane z handlem lekami przez Internet zostaną wprowadzone wiosną przyszłego roku. Rozważana jest również możliwość zakupu w sieci leku na receptę, wówczas trzeba by było wprowadzić recepty elektroniczne, jest to jednak sprawa przyszłości, w najbliższym czasie takie rozwiązanie nie zostanie wprowadzone.

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

bezpłatny program PIT 2019

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: