eGospodarka.pl
bezpłatny program PIT 2019

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › GUS: inflacja w lutym to aż 4,7%, ceny żywności w górę o 8,1%

GUS: inflacja w lutym to aż 4,7%, ceny żywności w górę o 8,1%

2020-03-13 12:11

GUS: inflacja w lutym to aż 4,7%, ceny żywności w górę o 8,1%

Ceny żywności w górę o 8,1% © Jan Hetman - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Prognozy ekonomistów znajdują potwierdzenie w rzeczywistości. Z opublikowanych właśnie przez GUS danych odnośnie lutowych cen towarów i usług konsumpcyjnych wynika, że inflacja w naszym kraju sięga już 4,7% rdr. Tak wysokiego jej poziomu nie notowano już od listopada 2011 roku (4,8%). W górę wspięły się m.in. ceny żywności oraz opłaty za mieszkanie.
Jak informuje najnowsza publikacja GUS, w lutym 2020 roku w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku ceny towarów i usług wzrosły o pokaźne 4,7% (przy wzroście cen usług – o 6,4% i towarów – o 4,1%). Tym samym bieżąca inflacja jest najwyższą, z jaką mieliśmy do czynienia od ponad 8 lat.

W stosunku do stycznia br. ceny towarów i usług wzrosły o 0,7% (w tym usługi o 1,1% i towary o 0,5%).

Inflacja II 2020 - wpływy zmian cen na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem


W lutym br. w porównaniu z poprzednim miesiącem największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały wyższe ceny w zakresie mieszkania (o 1,1%), żywności (o 0,9%), napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych (o 1,7%) oraz restauracji i hoteli (o 0,9%), które podwyższyły wskaźnik odpowiednio o 0,28 p. proc., 0,21 p. proc., 0,10 p. proc. i 0,06 p. proc. Niższe ceny odzieży i obuwia (o 1,2%) oraz w zakresie transportu (o 0,5%) obniżyły ten wskaźnik odpowiednio o 0,06 p. proc oraz 0,04 p. proc.

W porównaniu z miesiącem analogicznym poprzedniego roku wyższe ceny żywności (o 8,1%) oraz w zakresie mieszkania (o 5,6%) podniosły ten wskaźnik odpowiednio o 1,84 p. proc., i 1,37 p. proc. Niższe ceny odzieży i obuwia (o 1,0%) obniżyły wskaźnik o 0,05 p. proc.

fot. mat. prasowe

Wpływ zmian cen wybranych grup towarów i usług konsumpcyjnych w lutym 2020 r.

W lutym największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały wyższe ceny w zakresie mieszkania.


fot. mat. prasowe

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych (zmiana w % do okresu poprzedniego)

W porównaniu z minionym miesiącem ceny towarów i usług wzrosły o 0,7%.


fot. mat. prasowe

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych (zmiana w % do analogicznego okresu roku poprzedniego)

Wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych już od kilku miesięcy pracuje się powyżej górnej granicy odchyleń od celu inflacyjnego określonego przez RPP.


Coroczna zmiana systemu wag


Główny Urząd Statystyczny, podobnie jak w latach ubiegłych, w lutym br. dokonał aktualizacji systemu wag stosowanego w obliczeniach wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych. System wag oparty jest na strukturze wydatków gospodarstw domowych na zakup towarów i usług konsumpcyjnych z roku poprzedzającego rok badany, uzyskanej z badania budżetów gospodarstw domowych. W świetle tych badań w wydatkach konsumpcyjnych gospodarstw domowych w 2019 r. nastąpiły różnice w poszczególnych grupach mających znaczenie w strukturze konsumpcji.

Wzrósł m. in. udział wydatków w zakresie łączności, żywności i napojów bezalkoholowych, rekreacji i kultury oraz zdrowia. Obniżył się natomiast m. in. udział wydatków w zakresie użytkowania mieszkania lub domu i nośników energii, transportu oraz napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych. W związku z tym odnotowano inny wpływ zmian cen w poszczególnych grupach na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem, niż obserwowany przy obliczeniach wstępnych danych za styczeń br. W styczniu br. w stosunku do stycznia ub. roku ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 4,3%, wobec wstępnie szacowanego wzrostu o 4,4%. Według ostatecznych danych wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych za styczeń br. w stosunku do poprzedniego miesiąca nie uległ zmianie (wzrost cen o 0,9%).

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

1 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

bezpłatny program PIT 2019

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: