eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Jak technologia 5G zmieni smart home?

Jak technologia 5G zmieni smart home?

2019-06-26 11:57

Jak technologia 5G zmieni smart home?

Jak technologia 5G zmieni smart home? © Denys Prykhodov - Fotolia.com

Smart home to określenie znane już większości Polaków. Niewykluczone też, że już wkrótce wielu z nas będzie zamieszkiwać właśnie takie budownictwo. Sprzyjać temu ma rozwój sieci 5G. Dzięki jeszcze szybszemu przesyłowi danych dom znający upodobania swojego właściciela stanie się rozwiązaniem nie tylko tańszym, ale i jeszcze bardziej funkcjonalnym.
Dane zawarte w najnowszej odsłonie raportu Ericsson ConsumerLab wskazują, że już co czwarte z rozsianych po całym świecie gospodarstw domowych posiada przeszło 10 urządzeń podłączonych do sieci. W Stanach Zjednoczonych odsetek ten sięga aż 33 procent. Przy takim poziomie cyfryzacji nadchodzące 5G w istotny sposób przyczyni się do kreowania przestrzeni domowej, w której sprzęty będą się komunikować poprzez sieć bezprzewodową.

Inteligentny dom zadba o zdrowie i bezpieczeństwo


Jakie praktyczne zastosowania przyniesie nam 5G? Niewątpliwie rozliczne. Jakiś czas temu mówiło się m.in. o pracach nad inteligentną żarówką, w którą wbudowany miał być czujnik ruchu. Jej zadaniem było wykrywanie upadków domowników, szczególnie osób starszych, które mogą np. pośliznąć się czy zasłabnąć w łazience. Kolejną funkcją, jaką mogłaby posiadać taka żarówka, jest automatyczne powiadomienie o wypadku innych członków rodziny, a nawet wezwanie pogotowia. Z kolei systemy bezpieczeństwa, które w przypadku włamania same powiadomią agencję ochrony, policję i właściciela, już wchodzą do użytku, tak jak opcja sprawdzenia, co robią dzieci po przyjściu ze szkoły, a także zdalne ograniczenie im dostępu do internetu, jeśli za długo korzystają z sieci.

Nie zapominajmy też o szafie pełnej inteligentnej odzieży. A wyobraźnia producentów jest tu niemal nieograniczona. Na przykład biometryczna koszulka monitorująca trening na siłowni czy czynności życiowe w biurze. T-shirt podpowie, kiedy zrobić przerwę w ćwiczeniach lub pracy albo wręcz odwrotnie – zwiększyć wysiłek dla lepszych wyników. Kiedy już zdecydujemy się na trening, pomogą nam w tym na przykład buty z wbudowanymi czujnikami śledzącymi każdy nasz krok. Zebrane dane wysyłane są do specjalnego programu, który przeanalizuje prędkość poruszania się w czasie joggingu, przeciążenia z nim związane, a nawet z jaką siłą stawiamy stopę. System odnotuje też wszystkie przerwy biegacza.

fot. Denys Prykhodov - Fotolia.com

Jak technologia 5G zmieni smart home?

Technologia 5G sprawi, że nie będziemy musieli wychodzić z domu, aby załatwić konieczne sprawy.


Czym jest sieć piątej generacji?


Takie rozwiązania będą możliwe właśnie dzięki upowszechnieniu technologii 5G. Większość z nas spotkała się z tym określeniem, ale czy na pewno wiemy, o co dokładnie chodzi? Marcin Sugak, dyrektor ds. rozwoju w firmie Ericsson tłumaczy:
“Technologia piątej generacji to superszybki internet mobilny o kilkudziesięciokrotnie wyższej prędkości w porównaniu z LTE, ogromnej przepustowości i z ograniczonymi do minimum opóźnieniami w przesyle danych. Wyobraźmy sobie możliwość podłączenia do sieci nawet 100 urządzeń mobilnych na każdy metr kwadratowy. To oznacza, że do smartfonów czy laptopów dołączą miliardy nowych maszyn i urządzeń – pojazdów autonomicznych, czujników kontrolujących zdrowie czy inteligentnego sprzętu domowego”.

Sieć 5G w Polsce – kiedy możemy się jej spodziewać?


Sama technologia jest już w Polsce dostępna, ale konieczne jest jeszcze przydzielenie odpowiednich pasm i częstotliwości. Komisja Europejska oczekuje, że do 2025 r. kraje członkowskie będą posiadać szerokie pokrycie siecią 5G, a w Polsce pierwszym miastem z niej korzystającym będzie Łódź. Jeżeli plany wprowadzenia nowej technologii powiodą się, to sieć komercyjna 5G zacznie działać nad Wisłą około 2022 roku. Początkowo będzie dostępna w dużych miastach, na wszystkich autostradach i na najważniejszych drogach ekspresowych.

Od 2015 r. Ericsson zainstalował już ponad 3 mln stacji bazowych gotowych obsłużyć 5G, które czekają na zdalne uruchomienie. Spora część z tych stacji znajduje się w Polsce, a gotowa technologia nie została jeszcze wprowadzona ze względu na uwarunkowania prawne.

Technologia 5G sprawi, że nie będziemy musieli wychodzić z domu, aby załatwić konieczne sprawy. Starsze lub chore osoby mające problem z poruszaniem się będą mogły skorzystać z konsultacji lekarza na odległość, a zamawianie zakupów będzie szybsze i łatwiejsze dzięki dostawom z wykorzystaniem dronów.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: