eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Najbardziej poszukiwani pracownicy w I 2018

Najbardziej poszukiwani pracownicy w I 2018

2018-02-16 12:06

Najbardziej poszukiwani pracownicy w I 2018

Jacy pracownicy byli poszukiwani w styczniu 2018 roku? © Andrey Popov - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Utrzymująca się na rekordowo niskim poziomie (6,6% w grudniu 2017 roku) stopa bezrobocia sprawia, że rekruterzy mają coraz większy problem z pozyskiwaniem pracowników. To powoduje, że pracodawcy nie ograniczają się już tylko do publikowania ofert pracy, ale również stosują takie metody jak direct search, czyli bezpośrednie dotarcie do kandydatów. Z danych GoldenLine wynika, że w styczniu br. wiadomość od rekrutera otrzymało ponad 47,2 tys. jego użytkowników. Kim byli najbardziej poszukiwani pracownicy?

Kogo szukali rekruterzy za pomocą Wyszukiwarki Kandydatów?


Prowadzone statystyki wskazują, że w ubiegłym miesiącu zaproszenie do rekrutacji rozesłano do 47 239 właścicieli profilu zawodowego w serwisie GoldenLine. Najbardziej poszukiwani przez pracodawców okazali się - podobnie zresztą jak w poprzednich miesiącach, pracownicy specjalizujący się w rozwoju oprogramowania, do których skierowanych było 19% wiadomości. Na drugiej pozycji uplasowali się kandydaci z zaznaczoną kategorią Sprzedaż (12%), a na trzecim osoby ze specjalizacją Finanse/Ekonomia, Inżynieria oraz Obsługa Klienta (10%). Warto tu zaznaczyć, że kandydaci mogą w swoim profilu zaznaczyć więcej niż jedną specjalizację.

Ile lat mają najbardziej poszukiwani pracownicy ?


W styczniu 2018 roku największą ilością ofert zarzucono pracowników pomiędzy 28. a 36. rokiem życia (53% osób, które otrzymały zaproszenie do procesu rekrutacji, było w tym wieku). 15% zapytanych przez rekrutera osób było w wieku 18 - 27 lat. Co czwarta osoba zaproszona bezpośrednio do procesu rekrutacji jest w wieku między 37 a 48 lat.

Z jakich województw pochodzą najczęściej poszukiwani pracownicy?


Najwięcej wiadomości od rekrutera otrzymały osoby zamieszkałe w województwie mazowieckim (27%), śląskim (15%), dolnośląskim (13%), wielkopolskim (10%) oraz małopolskim (10%). W dużych miastach jest największe zapotrzebowanie rekrutacyjne - 50% osób, które dostały wiadomość od rekrutera, pochodzi z jednego z 5 miast: 22% osób mieszka w Warszawie, 9% we Wrocławiu, 8% w Krakowie, 7% w Poznaniu, zaś 4% w Łodzi.

Specjalizacja, umiejętności oraz znajomość języków obcych - kogo szukali rekruterzy?


Większość kandydatów, którzy otrzymali wiadomość od rekrutera w styczniu br., posiada umiejętność obsługi pakietu Microsoft Office oraz prawo jazdy kat. B. Pozostałe często występujące umiejętności to m.in.: znajomość języków programowania takich jak JavaScript, Java, SQL, znajomość programu AutoCAD, a także systemu SAP. U osób, które otrzymały wiadomość od rekruterów, pojawiały się takie kompetencje jak zarządzanie projektami, zespołem czy negocjacje.

Znajomość języków obcych jest również istotna dla rekruterów. Wśród 47 239 osób, które otrzymały wiadomość bezpośrednio od pracodawcy, 83% włada językiem angielskim na poziomie podstawowym, dobrym lub biegłym. Innym często występującym językiem jest język niemiecki (zna go 31% użytkowników, którzy otrzymali wiadomość od rekrutera) oraz rosyjski (10% użytkowników). Język francuski zna 6% osób, które dostały zaproszenie do procesu rekrutacji, zaś 5% zna język hiszpański.

fot. mat. prasowe

Najczęściej poszukiwani pracownicy

Wśród najbardziej poszukiwanych specjalistów nadal prym wiodą programiści.


Zwinne rekrutacje z Jobile


W styczniu 2018 roku za pomocą usługi rekrutacyjnej Jobile rekruterzy szukali kandydatów z obszarów: Sprzedaż, IT (Java, PHP), Marketing oraz Kadry i płace. Podstawą usługi rekrutacyjnej Jobile jest realizacja direct search w imieniu klienta. HR Researcher wykonuje direct search wśród ponad 2,5 mln profili zawodowych założonych na GoldenLine oraz przeprowadza selekcję nadesłanych aplikacji. Finalnie pracodawca dostaje dopasowane do oferty aplikacje od kandydatów, którzy nie szukają aktywnie pracy, ale bezpośrednio zaproszeni do procesu rekrutacji podejmują decyzję o włączeniu się w proces.

Jakich pracowników poszukiwali rekruterzy za pośrednictwem ogłoszeń o pracę?


W styczniu 2018 roku pracodawcy zamieścili w serwisie GoldenLine 5 437 ogłoszeń. Większość z nich została skierowana do kandydatów zamieszkujących województwo mazowieckie (21%), dolnośląskie (11%), śląskie (11%), małopolskie (10%) oraz wielkopolskie (8%).

Jak wynika z analiz GoldenLine, największa liczba ofert dedykowana była osobom pracującym w obszarze Produkcja i objęła 20% wszystkich opublikowanych ogłoszeń. Na kolejnych miejscach znalazły się: Sprzedaż (19%), Obsługa klienta/Call Center (15% wszystkich ofert), Finanse/Ekonomia (12%), Inżynieria/ Elektronika/ Technologia (10%) oraz Informatyka/Programowanie (10% ofert).

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

1 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: