eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › EFL: firmy transportowe mają za sobą najlepszy rok w historii

EFL: firmy transportowe mają za sobą najlepszy rok w historii

2017-12-28 10:17

EFL: firmy transportowe mają za sobą najlepszy rok w historii

2017 rok najlepszy dla branży transportowej od trzech lat © industrieblick - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Ostatni odczyt "Barometru EFL" wskazał na całkiem pozytywne nastroje wśród przedstawicieli rodzimej branży transportowej. Odczyt dla tego sektora wyniósł 63,8 pkt. (+4,5 pkt. k/k oraz +8,0 pkt. r/r), był drugim najwyższym rezultatem w tym roku, co uczyniło ten rok najlepszym od początku 2015 roku, a więc od początku badania EFL. Za tak dobrymi wskazaniami stoją przede wszystkim optymistyczne przewidywania co do inwestycji, których spodziewa się już niemal 40% przedstawicieli transportu.

Firmy transportowe z drugim najlepszym wynikiem w historii


Jak wynika z ostatniego Barometru EFL”, w ostatnim kwartale br. subindeks „Barometru EFL” dla branży transportowej sięgnął 63,8 pkt, co jest równoznaczne z poprawą i to zarówno w ujęciu kwartalnym (+4,5 pkt.), jak i rocznym (+8 pkt.). Na tym jednak nie koniec - jeśli wziąć pod uwagę wszystkie tegoroczne pomiary, to szybko można skonstatować, że 2017 rok był najlepszym od trzech lat. Trzem subindeksom (za II, III i IV kwartał) udało się osiągnąć najwyższe rezultaty w całej historii badania, a więc od I kwartału 2015 roku. Okazale na tle pozostałych badanych branż (handel, HoReCa, produkcja, budownictwo, usługi) prezentują się również nastroje firm transportowych - pomiar dla transportu na IV kwartał tego roku jest drugim z najlepszych wyników - lepsze humory panowały jedynie w budowlance (66,7 pkt.).
- Na początku tego roku firmy transportowe zanotowały jeden z niższych wyników w historii naszego badania, co było z pewnością następstwem ubiegłorocznych nastrojów. Jednak w kolejnych kwartałach widzimy znaczne odbicie – odczyty za II, III i IV kwartał są najwyższe dla tego obszaru od początku 2015 roku – co oznacza, że polskie firmy transportowe są jednymi z najsilniejszych w Europie i szybko potrafią wyjść na prostą. To bardzo dobry prognostyk na nadchodzący rok, bo krajowi przewoźnicy mają ogromny udział w budowaniu PKB naszego kraju i są jednymi z najbardziej cenionych w całej Europie – mówi Radosław Kuczyński, Prezes EFL.

fot. mat. prasowe

Barometr EFL w IV kw. 2017 - ujęcie branżowe

„Barometr EFL” to syntetyczny wskaźnik, który informuje o skłonności firm z sektora MŚP do rozwoju.


Przewoźnicy będą więcej inwestować


Bardzo dobre nastroje w branży transportowej to przede wszystkim pochodna pozytywnych prognoz dotyczących inwestycji. Pod koniec tego roku 38,1% firm transportowych spodziewa się więcej inwestować. To lepszy wynik niż kwartał wcześniej (28,3%) oraz rok temu (31,1%). Przedstawiciele branży transportowej liczą również na większe zamówienia w porównaniu do analogicznego okresu 2016 roku – 27,5% vs. 17,5%. Warto zauważyć, że przewoźnicy nie obawiają się również o swoją płynność finansową. Lepszej spodziewa się więcej niż jedna czwarta zapytanych (28,8%), podczas gdy rok temu tylko 12,5%.

fot. mat. prasowe

Ujęcie branżowe - porównanie kolejnych kwartałów

Wartości powyżej 50 pkt. oznaczają pozytywny kierunek zmian.


2017 lepszy niż 2016 dla całego sektora MŚP


Główny odczyt „Barometru EFL” za IV kwartał 2017 roku wyniósł 58,2 pkt. i wciąż znajduje się ponad progiem OR . Zgodnie z przewidywaniami ekspertów EFL pomiędzy III a IV kwartałem br., podobnie jak to miało miejsce rok temu, wartość Barometru spadła (o 1,1 pkt.). Warto jednak podkreślić, że wartość wskaźnika jest wyższa nie tylko niż w IV kwartale ubiegłego roku (55,3 pkt.), ale w porównaniu do wszystkich pomiarów z 2016 roku. To oznacza, że mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, pomimo odrobinę gorszych prognoz, cały czas widzą szanse na rozwój w najbliższych miesiącach.

oprac. : eGospodarka.pl

Zobacz także


Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.