eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPolska › Polska: wydarzenia tygodnia 31/2017

Polska: wydarzenia tygodnia 31/2017

2017-08-06 10:10

 • Polska gospodarka. Ubiegły roku zakończyliśmy ze wzrostem PKB na poziomie 3,6 procent. W europejskim zestawieniu Polska wyprzedziła Turcję - 3,4 procent, i Hiszpanię - 2,9 procent. Na dalszych miejscach znalazły się między innymi Niemcy ze wzrostem 1,8 procent, Wielka Brytania - 1,6 procent, Francja - 1,5 procent i Rosja - 1,4 procent. W pierwszym kwartale br. wzrost gospodarczy w Polsce wyniósł 4 procent. Wg rządu podobny wzrost mieliśmy w II kwartale.
 • Kredyty mieszkaniowe. Według Biura Informacji Kredytowej (BIK) zadłużenie z tytułu kredytów mieszkaniowych spłacanych we frankach spadło w ciągu roku o 11,65 proc. i na koniec czerwca tego roku wyniosło 123,78 mld zł.
 • Bezrobocie. Według szacunków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej lipcowa stopa bezrobocia wyniosła 7,1 proc. (podobnie jak w czerwcu).
 • Eksport. Utrzymuje się korzystna koniunktura eksportowa. Wg KUKE czerwcowy eksport wyniósł 16,572 mld euro (wzrost o 8,3 proc. r/r).
 • Polski system bankowy. Wg NBP zysk netto sektora bankowego w I połowie 2017 roku wyniósł 6,88 mld zł (spadek o 16,9 proc. r/r). Równocześnie koszty działania banków wzrosły o 6 proc. do 16,66 mld zł.
 • Społeczne koszty wypadków i kolizji drogowych. Wg szacunków Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego sięgają one kwoty ponad 48 mld zł (co stanowi ok. 3 proc. wartości polskiego PKB.).
 • Inwestycje w walkę z odpadami. Wg KE spełniliśmy warunki i będziemy mogli wykorzystać 1,3 mld euro z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko oraz Regionalnych Programów Operacyjnych na inwestycje w gospodarkę odpadami.
 • Co nam da Brexit. Polska złożyła ofertę dotyczącą przeniesienia do Warszawy siedzib Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego (EBA) oraz Europejskiej Agencji Leków (EMA).
 • Pomoc dla frankowiczów. Kredytobiorcy znajdujących się w trudnej sytuacji będą mogli skorzystać z pomocy - wg najnowszej propozycji ustawowej zgłoszonej przez prezydenta. Te wydatki obciążą fundusz powstały ze składek banków (tzw. Fundusz Restrukturyzacyjny). Będzie on rocznie kosztował sektor bankowy kwotą ok. 3,2 mld zł.
 • Projekty transportowe. Osiem miast dostanie dofinansowanie ze środków europejskich na 10 projektów transportowych i infrastrukturalnych. Dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ) wyniesie niemal 860 mln zł. Sumaryczna wartość inwestycji to 1,57 mld zł. Przyznane
 • Nowe projekty inwestycyjne. Polska Agencja Inwestycji i Handlu poinformowała, że obecnie pracuje nad realizacją 181 projektów inwestycyjnych o wartości ponad 6 mld euro (wzrost o 2 mld euro w porównaniu z analogicznym okresie 2016 r.).
 • Przekształcenie OFE. Czeka nas kolejny etap zmian w systemie OFE. Projekty zostaną skierowane do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych w III kw. br., a następnie powinny być przyjęte przez rząd i skierowane do Sejmu.
 • Krajowa Administracja Skarbowa. Zarządzenie MFw sprawie kierunków działania i rozwoju KAS na lata 2017-2020 ukierunkowuje działania tej instytucji na zmniejszenie luki w VAT do 2020 r. do poziomu 10,4 proc. (wobec 24 proc. w badaniu z 2014 r.).
 • Terminy zapłaty za towar czy usługi. Z badań Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor wynika, że w ciągu ostatniego półrocza 48 proc. firm dostawało swoje pieniądze z ponad 60-dniowym opóźnieniem.
 • Energetyka atomowa. Po wszechstronnych analizach zdecydowano o lokalizacji dot. pierwszej elektrowni atomowej w Polsce. Będzie ona zbudowana w Lubiatowo-Kopalino lub w Żarnowcu w województwie pomorskim.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

LATEM DOCHODZI DO NAJWIĘKSZEJ LICZBY WYPADKÓW Z UDZIAŁEM DZIECI. ABY POMÓC W ICH LECZENIU I REHABILITACJI W SIERPNIU RUSZA 2. PLAŻOWY ULTRAMARATON GWIAZD.

W wakacje znacznie rośnie liczba urazów wśród dzieci. Najczęściej są one wynikiem wypadków samochodowych. Często rodziców i opiekunów nie stać na przeprowadzenie kosztownych badań, długotrwałe leczenie czy rehabilitację swoich pociech. By im pomóc, Fundacja Dzieciom „Twój rekord pomaga” Krzysztofa Drabika organizuje 2. Plażowy Ultramaraton Gwiazd. Bieg rozpocznie się w Świnoujściu, a zakończy w Gdańsku – 10 dni, 10 nietuzinkowych osobowości, 47 miejscowości i 500 km do pokonania, a cel nie tylko charytatywny, lecz także edukacyjny.

W 2016 roku aż 35 proc. wszystkich wypadków drogowych z udziałem najmłodszych do 14 roku życia miało miejsce w czerwcu (364), lipcu (362) i sierpniu (343). Wiele dzieci przez długi czas zmaga się również z konsekwencjami pływania w niedozwolonych miejscach czy uprawiania niebezpiecznych sportów. Każdego roku dochodzi również do wielu wypadków na wsi, szczególnie kiedy najmłodsi pomagają dorosłym podczas prac w polu.

– Wypadkowość dzieci podczas wakacji jest dużym problemem. Czas urlopu jest okresem, gdzie czasami myślenie się wyłącza, ale jednak musimy je włączyć. Czy jesteśmy nad wodą, czy w górach, zawsze trzeba uważać, bo obok siebie mamy swoje pociechy, które trzeba pilnować jeszcze bardziej. Wypadki się zdarzają i nie jesteśmy w stanie ich całkowicie uniknąć, ale oby było ich jak najmniej – mówi agencji Newseria Krzysztof Drabik, barman, założyciel Fundacji Dzieciom „Twój rekord pomaga”.

Organizator 2. Plażowego Ultramaratonu Gwiazd podkreśla, że akcja ma zarówno cel charytatywny, jaki i edukacyjny. Chodzi o to, aby uwrażliwić na problem związany z wypadkami dzieci i młodzieży podczas wakacji, co w dużej mierze jest wynikiem brakiem czujności ze strony rodziców i opiekunów. Dzięki ubiegłorocznej akcji udało się przeznaczyć znaczną cześć środków na zakup pasów ratowniczych typu węgorz do ratowania życia w wypadkach wodnych. W tegorocznym rekordzie w trakcie przejścia uczestnicy będą nimi wspierać jednostki WOPR. W zmaganiach wezmą udział znani artyści, sportowcy, dziennikarze, wśród nich Aleksandra Kostka czy Jarosław Milner.

– W plażowym ultramaratonie gwiazd biorą udział osoby ze świata telewizji i nie tylko. Bardzo cieszymy się, że takie osobowości wspierają naszą akcję i dzięki temu jesteśmy w stanie dotrzeć do wielu osób. Każdy może ustanowić swój własny rekord, jest okres wakacyjny, okres, gdzie jest najwięcej osób nad morzem, każdy z artystów spróbuje zrobić 50 km, czy się uda, zobaczymy, każdy ma możliwość zrezygnowania w dowolnym momencie trasy i nie będzie to minusowane ze strony fundacji – podkreśla Krzysztof Drabik.

Trasa tegorocznego biegu rozpocznie się 8 sierpnia o godz. 11:11 na plaży w Świnoujściu, a zakończy na plaży w Gdańsku dziesięć dni później. Krzysztof Drabik podkreśla, że ludzie kochają rekordy, bo w ten sposób przekracza się jakieś granice. Siła pokonywania barier i walka z samym sobą, która toczy się przede wszystkim w głowie, jest niezwykle motywująca.

– Inicjatywa fundacji jest taka, aby promować nie tyle sam rekord, ale tym rekordem pokazywać, że na naszych urlopach musimy uważać bardziej, niż będąc w pracy. Plażowy ultramaraton gwiazd chcemy rozwijać mocniej co roku, będziemy starali się również ustanawiać inne rekordy – mówi Krzysztof Drabik.

Krzysztof Drabik to chyba najsłynniejszy barman w kraju. Po zwycięstwie w telewizyjnym show „Mam Talent” postanowił wykorzystać sławę, by pomóc potrzebującym dzieciom. Dla nich też przekonał się do nielubianego biegania. Żonglując butelkami, przebiegł dwa maratony i ustanowił rekord świata w najdłuższej żonglerce. Podczas tegorocznego rekordu również będzie żonglował butelkami na dystansach co 50 km wzdłuż linii brzegowej Bałtyku. Wspierać go będą wolontariusze z megafonami, naklejkami, ulotkami i z puszkami, do których będzie można wrzucać datki na pomoc potrzebującym.

– Fundację chciałem założyć już 10 lat temu, natomiast dwa lata temu uległem dość poważnemu wypadkowi, ten wypadek przyspieszył całą tę machinę tworzenia i dotarcia do osób, które potrzebują pomocy. Chciałem, aby była to fundacja pokazująca sport, wysiłek i wyczyny. Twój rekord to przesłanie dla innych ludzi, którzy mogą ustanowić swój własny rekord i w ten sposób pomóc podopiecznym fundacji – dodaje Krzysztof Drabik.

Krzysztof Drabik, Fundacja „TWÓJ REKORD POMAGA”

Zobacz także


Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.