eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Po usługi w chmurze sięgamy coraz częściej. Które najpopularniejsze?

Po usługi w chmurze sięgamy coraz częściej. Które najpopularniejsze?

2017-06-19 10:57

Po usługi w chmurze sięgamy coraz częściej. Które najpopularniejsze?

Rośnie wykorzystanie rozwiązań chmurowych © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Usługi w chmurze cieszą się rosnącą popularnością. Dane zebrane przez zespół FortiGuard Labs firmy Fortinet pokazują, że na przestrzeni zaledwie kilku miesięcy (od IV kw. 2016 roku do I kw. 2017 roku) częstotliwość użycia rozwiązań chmurowych podniosła się o przeszło 1/5. Najbardziej szlagierowymi usługami do przechowywania danych w chmurze okazują się iCloud i Dropbox. Coraz większym uznaniem cieszą się także oparte na chmurze aplikacje biznesowe jak np. Salesforce oraz Microsoft Office 365.
Specjaliści z firmy Fortinet postanowili sprawdzić, jak zmienia się popyt na służące przechowywaniu danych usługi w chmurze. Z ich analizy wynika, że na przełomie minionego i bieżącego roku zainteresowanie tego rodzaju rozwiązaniami wzrosło aż o 21%. Okazuje się bowiem, że w czwartym kwartale minionego roku zastosowano je 11,7 miliarda razy, ale już w kolejnym liczba tych zastosowań podskoczyła do 14 miliardów.

Jeżeli przyjrzeć się konkretnym aplikacjom to okaże się, że najpopularniejsza jest proponowana przez giganta z Cupertino usługa iCloud. Na drugim miejscu plasuje się Dropbox,a na kolejnych: One Drive, Dysk Google oraz Box. Widać również, że mobilne usługi w chmurze szybciej zyskują zwolenników niż aplikacje przeznaczone dla urządzeń stacjonarnych.

Służące przechowywaniu plików usługi w chmurze nie są jedynymi rozwiązaniami, których popularność ciągle rośnie. Coraz wyraźniejsze jest również zainteresowanie działającymi w tym środowisku aplikacjami biznesowymi. I tak np. Salesforce (oprogramowanie CRM) uzyskał w analizowanym okresie ruch zwiększony o 29%, zaś pakiet Microsoft Office 365 – o 12%.

fot. mat. prasowe

Porównanie liczby wejść na aplikacje do przechowywania danych w chmurze pomiędzy IV kw. 2016 r. a I

Dostęp do aplikacji chmurowych służących do przechowywania danych wzrósł w przeciągu kilku miesięcy o 21%.

fot. mat. prasowe

5 najpopularniejszych aplikacji do przechowywania danych w chmurze

Spośród konkretnych aplikacji tego typu najpopularniejsza okazała się usługa firmy Apple – iCloud.


Chmurowe zagrożenia – jak ograniczać ryzyko?


Podczas gdy wdrażanie cloud computingu nabiera prędkości, rośnie również ryzyko naruszeń bezpieczeństwa w ramach tego środowiska. Dziś, jak nigdy dotąd, wagi nabiera potrzeba lepszej widoczności i kontroli aplikacji chmurowych. Każda organizacja powinna wiedzieć, „kto, co, gdzie, kiedy i jak” w kontekście przepływu i przechowywania danych.

Bez widoczności danych, które przepływają w chmurze, organizacja traci pewność, że dostęp do wrażliwych informacji jest odpowiednio chroniony. Pracownik może zapisać wrażliwe dane w chmurze i udostępnić je w sieci, nawet nie zdając sobie z tego sprawy.

Złośliwe pliki przechowywane w chmurze to kolejne ryzyko, z którym należy się zmierzyć. Użytkownicy mogą przypadkowo pobrać złośliwe oprogramowanie z chmury oraz nieświadomie udostępniać je dalej. Tworzy to kolejny wektor ataku na organizacje niedysponujące odpowiednią widocznością w środowisku chmurowym.

Dlatego ważne jest ustalenie polityki bezpieczeństwa odnoszącej się do obchodzenia się z wrażliwymi danymi oraz procedur wdrażania tej polityki. Przykładowo wszystkie dokumenty zawierające chronioną własność intelektualną nie powinny być współdzielone na zewnątrz poprzez publiczne usługi w chmurze. Do egzekwowania tego wymogu potrzebne jest rozwiązanie zdolne do wykrycia i filtrowania wrażliwych informacji zanim zostaną one przesłane do chmury.

oprac. : eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: usługi w chmurze, dane w chmurze, iCloud, Dropbox

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.