eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Inflacja V 2017

Inflacja V 2017

2017-06-12 15:09

Inflacja V 2017

Ceny uległy kosmetycznej zmianie © FOTOWAWA - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Według wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego, w piątym miesiącu bieżącego roku ceny towarów i usług konsumpcyjnych uległy zaledwie kosmetycznej zmianie - usługi okazały się o 0,1% droższe niż w kwietniu, a towary utrzymały ceny sprzed miesiąca. Dynamika cen w poszczególnych grupach produktów była zróżnicowana. Staniały m.in. transport oraz rekreacja i kultura. Więcej niż przed miesiącem trzeba było zapłacić m.in. za żywność i usługi w zakresie łączności.

Maj 2017 vs maj 2016


Jeśli porównać tegoroczny maj z analogicznym okresem poprzedniego roku, to okaże się, ceny towarów i usług poszybowały w górę o 1,9%, przy czym znacznie większe podwyżki objęły usługi (2,8%) niż towary (1,6%). Zanotowany wzrost cen znajdował się w granicach odchyleń od założonego przez RPP celu inflacyjnego (2,5% +/- 1 p. proc.). Tym, co w największym stopniu zadecydowało o takim, a nie innym poziomie wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych, były przede wyższe ceny żywności (3,9%), droższy transport (4,2%), rosnące koszty utrzymania mieszkania (1,5%) oraz obniżki cen odzieży i obuwia (o 5,1%).

Inflacja 2017. Maj vs kwiecień


Dane GUS wskazują, że kwietniowa stabilizacja cen żywności nie doczekała się kontynuacji. W maju odnotowano bowiem kolejne wzrosty.

Największe skoki cen objęły owoce (o 5,8%), tłuszcze roślinne (o 2,9%) i zwierzęce (o 2,5%) oraz mąkę (o 1,8%). Więcej niż przed miesiącem konsumenci płacili za mięso (przeciętnie o 1,3%, w tym za mięso wieprzowe – o 2,8%, drobiowe – o 1,1%, wędliny – o 1,0%, przy spadku cen mięsa wołowego i cielęcego – o 0,2%). Droższe niż w kwietniu br. były makarony i produkty makaronowe (o 0,8%), ryby i owoce morza (o 0,4%) oraz artykuły w grupie „mleko, sery i jaja” (przeciętnie o 0,3%, w tym mleko – o 0,6%, jogurty, śmietana, napoje i desery mleczne – o 0,5%, sery i twarogi – o 0,4%, przy spadku cen jaj – o 0,9%). W maju br. więcej należało zapłacić za cukier (o 0,2%) oraz pieczywo (o 0,1%). Mniej niż w kwietniu br. płacono za warzywa (o 2,6%) oraz ryż (o 0,7%). Ceny napojów bezalkoholowych w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,6%. Więcej niż w kwietniu br. płacono za kakao i czekoladę w proszku (o 2,3%), soki owocowe i warzywne (o 1,6%), kawę (o 1,0%) oraz wody mineralne lub źródlane (o 0,2%). Ceny herbaty utrzymały się na poziomie notowanym przed miesiącem. W maju br. zanotowano wzrost cen napojów alkoholowych (o 0,3%). Ceny wyrobów tytoniowych pozostały natomiast na poziomie notowanym w kwietniu br.

W maju br. ceny obuwia wzrosły o 0,7%, natomiast odzieży ukształtowały się na poziomie o 0,7% niższym niż w poprzednim miesiącu.

fot. mat. prasowe

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w 2016 i 2017 r.

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w maju 2017 r., utrzymały się przeciętnie na poziomie zbliżonym do zanotowanego przed miesiącem.


Ceny towarów i usług związanych z mieszkaniem wzrosły w maju br. o 0,1%. Nie zaobserwowano zmian w opłatach za użytkowanie mieszkania lub domu i nośniki energii. Zanotowano wzrost opłat za zaopatrywanie w wodę (o 0,3%) oraz usługi kanalizacyjne (o 0,2%). Opłaty za wywóz śmieci utrzymały się na poziomie obserwowanym w kwietniu br. Podniesiono opłaty za najem mieszkania (o 0,1%). Ceny nośników energii były niższe niż w poprzednim miesiącu (przeciętnie o 0,1%, w tym opału – o 0,4%, energii cieplnej i gazu – po 0,1%, przy utrzymujących się na poziomie obserwowanym w kwietniu br. cenach energii elektrycznej). W maju br. ceny towarów i usług w zakresie wyposażenia mieszkania i prowadzenia gospodarstwa domowego wzrosły o 0,2%. Droższe były urządzenia gospodarstwa domowego (o 0,4%), artykuły włókiennicze (o 0,3%), usługi związane z prowadzeniem gospodarstwa domowego (o 0,2%), a także meble, artykuły dekoracyjne, sprzęt oświetleniowy oraz środki czyszczące i konserwujące (po 0,1%).

W maju br. opłaty związane ze zdrowiem były niższe niż w poprzednim miesiącu o 0,5%. Mniej niż przed miesiącem płacono za wyroby farmaceutyczne (o 1,3%). Ceny usług szpitalnych pozostały na poziomie notowanym w kwietniu br. Odnotowano sezonowy wzrost cen usług sanatoryjnych (o 15,3%). Więcej należało zapłacić za usługi stomatologiczne, lekarskie oraz urządzenia i sprzęt terapeutyczny (po 0,2%).

Ceny w zakresie transportu były niższe niż w kwietniu br. o 2,3%. Mniej niż przed miesiącem płacono za usługi transportowe (o 9,1%), a także za paliwa do prywatnych środków transportu (przeciętnie o 2,0%, w tym za gaz ciekły – o 3,4%, olej napędowy – o 2,3% oraz benzynę – o 1,6%). Ceny samochodów osobowych były niższe niż w kwietniu br. (o 0,8%).

Opłaty związane z łącznością w maju br. wzrosły o 2,4%. Odnotowano wzrost cen usług telekomunikacyjnych (o 2,5%). Mniej niż przed miesiącem płacono za sprzęt telekomunikacyjny (o 1,2%).

Ceny towarów i usług w zakresie rekreacji i kultury w maju br. obniżyły się o 1,0%. Konsumenci mniej niż w poprzednim miesiącu płacili za gazety i czasopisma (o 2,2%) oraz turystykę zorganizowaną (przeciętnie o 2,0%, w tym za granicą – o 5,7%, przy wzroście cen za turystykę zorganizowaną w kraju – o 1,7%). Obniżono ceny usług związanych z kulturą (o 1,7%). Tańszy niż w kwietniu br. był sprzęt audiowizualny, fotograficzny i informatyczny (o 0,3%). Odnotowano wzrost cen książek (o 0,9%), artykułów piśmiennych, malarskich, kreślarskich (o 0,3%) oraz usług związanych z rekreacją i sportem (o 0,1%).

Opłaty dotyczące edukacji pozostały na poziomie notowanym w kwietniu br.

Ceny w restauracjach i hotelach były wyższe niż w poprzednim miesiącu o 0,4%. Usługi w zakresie zakwaterowania podrożały o 1,5%.

Spośród innych towarów i usług, w maju br. więcej niż w poprzednim miesiącu płacono za ubezpieczenia (o 0,5%) oraz usługi fryzjerskie, kosmetyczne i pielęgnacyjne (o 0,4%). Odnotowano spadek cen artykułów do higieny osobistej i kosmetyków (o 0,2%) oraz w zakresie opieki społecznej (o 0,1%).

oprac. : eGospodarka.pl

Zobacz także


Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.