eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościMedia › Monitoring mediów: cytowania III 2017

Monitoring mediów: cytowania III 2017

2017-05-02 09:42

Monitoring mediów: cytowania III 2017

Gazety © Pio Si - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (7)

Z analizy przeprowadzonej przez Newton Media wynika, że w marcu 2017 roku nastąpiła zmiana na pozycji lidera cytowań wśród dzienników ogólnopolskich. Na pierwszym miejscu uplasowała się Rzeczpospolita, a Gazeta Wyborcza spadła na drugą pozycję. Wśród dzienników regionalnych liderem podobnie jak w lutym został Polska The Times. Nowym liderem wśród tygodników ogólnopolskich została Gazeta Polska.
Rzeczpospolita zawdzięcza pozycję publikacji pt. „Le Pen chce sojuszu z PiS”, która był szeroko komentowana, zwłaszcza podtytuł „jeśli wygram, podejmę współpracę z Kaczyńskim w demontażu Unii”. Kilkanaście godzin później autor artykułu Jędrzej Bielecki wyjaśnił: „w podtytule poniedziałkowego artykułu takiego właśnie określenia użyłem mówiąc o propozycji Le Pen dla Kaczyńskiego, choć to akurat słowo nie padło na środowej konferencji z ust liderki Frontu Narodowego. Napisanie podtytułu w formie cytatu było błędem, za co czytelników przepraszam”.

RANKING CYTOWAŃ
Dzienniki ogólnopolskie


Wśród dzienników ogólnopolskich w marcu 2017 zaszły zmiany na podium. Na pierwszym miejscu znalazła się Rzeczpospolita (217) spychając Gazetę Wyborczą (151) na miejsce drugie. Na trzecim miejscu uplasował się Dziennik Gazeta Prawna (88).

Na kolejnych pozycjach znalazły się: Super Express (55), Fakt (48), Przegląd Sportowy (47), Gazeta Polska Codziennie (31), Puls Biznesu (29), Nasz Dziennik (15), Trybuna (3), Parkiet (1).

Dzienniki regionalne


Najczęściej cytowanym dziennikiem regionalnym został w marcu Polska The Times (25). Drugie miejsce zajął Dziennik Zachodni (14), a na trzecim miejscu znalazła się Gazeta Wrocławska (12).

Tygodniki ogólnopolskie


W marcu 2017 zmieniło się także podium rankingu najczęściej cytowanych tygodników ogólnopolskich. Liderem została Gazeta Polska (112). Stało się tak za sprawą wywiadu wywiadu z Jarosławem Kaczyńskim, w którym Prezes PiS skomentował kandydaturę Donalda Tuska w wyścigu o fotel szefa Rady Europejskiej. Na pytanie czyim jest kandydatem odpowiedział: „Angeli Merkel, jest niemieckim kandydatem”. Drugie miejsce w rankingu Newton Media zajął tygodnik Wprost (71), a trzecie – Newsweek Polska (52).

fot. mat. prasowe

Wykres 1. Liczba cytowań dzienników ogólnopolskich

W marcu liderem zestawienia w grupie dzienników ogólnopolskich została Rzeczpospolita (217).


fot. mat. prasowe

Wykres 2. Liczba cytowań dzienników regionalnych

Wśród dzienników regionalnych na pierwszej pozycji uplasował się Polska The Times (25).


fot. mat. prasowe

Wykres 3. Liczba cytowań tygodników ogólnopolskich

Wśród tygodników ogólnopolskich na pierwszej pozycji znalazła się Gazeta Polska (112).


RANKING CYTOWAŃ I INFORMACJI
Dzienniki ogólnopolskie


Wśród dzienników ogólnopolskich w marcu 2017 roku najczęściej pisano, podobnie jak w lutym 2017, o Gazecie Wyborczej (269). Na drugim miejscu znalazła się Rzeczpospolita (235), a na trzecim Dziennik Gazeta Prawna (97). Najwięcej informacji tradycyjnie pojawiło się na temat Gazety Wyborczej (118).

fot. mat. prasowe

Wykres 4. Liczba cytowań i informacji na temat dzienników ogólnopolskich

Wśród dzienników ogólnopolskich najczęściej pisano o Gazecie Wyborczej (269).


Dzienniki regionalne


W marcu 2017 zmiany w pierwszej trójce wśród dzienników regionalnych. Na pierwszym miejscu podobnie jak przed miesiącem znalazł się Polska The Times (38), ale nowości na miejscu drugim i trzecim. Druga lokata przypadła w udziale Dziennikowi Zachodniemu (16), a trzecia Gazecie Wrocławskiej (13). Najwięcej informacji pojawiło się na temat Polski The Times (13).

fot. mat. prasowe

Wykres 5. Liczba cytowań i informacji na temat dzienników regionalnych

Wśród dzienników regionalnych na pierwszym miejscu znalazł się Polska The Times (38).


Tygodniki ogólnopolskie


Wśród tygodników ogólnopolskich na pierwszym miejscu znalazła się Gazeta Polska (152), na drugim Newsweek Polska (139), a na trzecim Polityka (118). Najwięcej informacji pojawiło się na temat Newsweek Polska (87).

fot. mat. prasowe

Wykres 6. Liczba cytowań i informacji na temat tygodników ogólnopolskich

Wśród tygodników ogólnopolskich na pierwszym miejscu znalazła się Gazeta Polska (152).


Informacje o badaniu


Badanie przeprowadzono na podstawie dzienników i tygodników ogólnopolskich oraz dzienników regionalnych. Uwzględniono wszystkie artykuły, które ukazały się w mediach w okresie od 1 do 31 marca 2017 r., w których cytuje się i powołuje na badane media. Wyszukiwano tytuł pozycji uwzględniając pełną deklinację. Uwzględniono również nazwy potoczne, np. Rzepa (zamiast: Rzeczpospolita), jak i regionalne tytuły gazet z Grupy Polskapresse, o których często pisze się zamiennie np. Głos Wielkopolski lub Polska Głos Wielkopolski.

Każdy artykuł został przeczytany i sklasyfikowany jako cytowanie bądź informacja. Suma cytowań i informacji oddaje rzeczywistą liczbę artykułów, w których pojawił się choć raz tytuł badanego medium. Pojawienie się tytułu kilkukrotnie w jednym artykule jest traktowane jako jedna wzmianka.


oprac. : eGospodarka.pl

Zobacz także


Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.