eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Boisz się inwigilacji służb? Oto 11 sposobów na lepszą prywatność w sieci

Boisz się inwigilacji służb? Oto 11 sposobów na lepszą prywatność w sieci

2016-02-27 00:40

Boisz się inwigilacji służb? Oto 11 sposobów na lepszą prywatność w sieci

Jak ochronić się przed pełną inwigilacją? ©  Brian Jackson - Fotolia.com

Uchwalona 15 stycznia br. nowelizacja ustawy o policji wprowadziła szereg nowych zasad tzw. kontroli operacyjnej, prowadzonej przez służby specjalne i policję. Od 7 lutego niemal każdy pracownik organu ścigania może sprawdzić, z kim się kontaktujemy, gdzie i jak długo przebywamy oraz jakimi informacjami się wymieniamy. Nowelizacja weszła w życie mimo wielu wątpliwości zgłaszanych m.in. przez Rzecznika Praw Obywatelskich, GIODO czy Krajową Radę Sądownictwa.

Przeczytaj także: Prywatność w internecie a rezerwacja online

Czy istnieją sposoby, by się ochronić przed pełną inwigilacją? Czy można pozostać w sieci anonimowym? Niestety, wydaje się, że współcześnie stuprocentowa anonimowość nie jest już możliwa. Nie ma też uniwersalnego sposobu, dzięki któremu możemy być w pełni bezpieczni poruszając się w internecie. Istnieją jednak metody i oprogramowania, które znacznie ograniczają możliwość wglądu do naszej prywatności.

1) TOR (The Onion Router)


To proste w obsłudze narzędzie, służące do bezpiecznego połączenia internetowego, które maskuje nasz adres IP. Każde połączenie nawiązywane przez sieć TOR przechodzi przez kilka losowo wybranych komputerów i, dodatkowo, jest szyfrowane. Dzięki temu komunikacja odbywa się anonimowo i namierzenie użytkownika staje się bardzo trudne. TOR utrudnia także administratorom sieci monitorowanie aktywności użytkowników.

Jest to program bezpłatny, bardzo łatwy w instalacji i konfiguracji. Po zainstalowaniu, aktywność usługi zostanie zasygnalizowana ikoną w kształcie cebuli, która pojawi się w pasku zadań. W przypadku przeglądarki Firefox, po uruchomieniu programu, w prawym dolnym rogu okna pojawi się komunikat „TOR Disabled”, co oznacza, że usługa jest nieaktywna. Aby ją włączyć, należy kliknąć czerwony napis, który w efekcie zmieni barwę na zieloną i nazwę na „TOR Enabled”.

fot. Brian Jackson - Fotolia.com

Jak ochronić się przed pełną inwigilacją?

Istnieją metody i oprogramowania, które znacznie ograniczają możliwość wglądu do naszej prywatności.


2) VPN (Virtual Private Network)


VPN to technologia, która tworzy bezpieczny, szyfrowany pomost (tunel) pomiędzy dowolnym urządzeniem, a siecią, z której chcemy skorzystać. Do najpopularniejszych z nich należą Hotspot, Shield czy też darmowy OpenVPN. Przy wyborze warto się jednak kierować głównie lokalizacją usługodawcy (preferowane kraje bez stałej współpracy z Polską). Warto również zdobyć informacje na temat tego, jak zachował się dostawca usługi w przypadku otrzymania wezwania do udostępnienia danych przez organ ścigania.

Konfiguracja VPN nie należy do najłatwiejszych, ale rozwiązanie to jest jednym ze skuteczniej zabezpieczających naszą prywatność. Co więcej, pozwala również na korzystanie ze stron, które są na terenie naszego kraju zablokowane oraz z amerykańskich serwisów wideo takich jak Netflix czy Hulu.
W celu dodatkowego zabezpieczenia danych VPN można używać w połączeniu z TOR. Narzędzia te mają jednak wadę w postaci utraty prędkości łącza.

3) Przeglądarki internetowe w trybie prywatnym.


Przeglądając strony w standardowo skonfigurowanej przeglądarce internetowej pozostawiamy ślady większości podejmowanych działań. Nawet po ponownym uruchomieniu, narzędzie zachowuje i udostępnia takie informacje jak historia odwiedzanych stron, pliki cookies, loginy, a nawet hasła. Aby temu zapobiec, warto skorzystać z opcji tryb prywatny, obecnie dostępnej już w większości przeglądarek internetowych. Jej zastosowanie ma w założeniu uniemożliwić gromadzenie i przechowywanie informacji o działaniach użytkownika w sieci. Warto jednak wiedzieć, że pracując w tym trybie nie staniemy się całkowicie niewidzialni i nie zabezpieczymy się w pełni przed śledzeniem. Możemy jednak znacznie zmniejszyć zakres inwigilacji.

 

1 2 ... 4

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: