eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaEuropa › Europa: wydarzenia tygodnia 07/2016

Europa: wydarzenia tygodnia 07/2016

2016-02-21 12:06

Przeczytaj także: Europa: wydarzenia tygodnia 06/2016

  • Trwa szczyt przywódców unijnych. Głównymi tematami są: negocjacje z Wielką Brytanią (groźba Brexitu) oraz sprawy imigrantów (przyszłość strefy Schengen). W opinii analityków oba tematy kryją w sobie niebezpieczeństwo dla utrzymania integracji UE. Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk uważa, że ewentualne wyjście Wielkiej Brytanii z UE może oznaczać początek końca Unii.
  • Odbyło się spotkanie Szefa Parlamentu Europejskiego Martina Schulzaz premierem Wielkiej Brytanii Davidem Cameronem. Po zakończeniu tych rozmów i poznaniu brytyjskich warunków Martin Schulz stwierdził, że nie ma obecnie żadnej gwarancji, iż Parlament Europejski poprze rozwiązania konieczne dla porozumienia z Wielka Brytanią.
  • Wzrastają protesty unijnych firm i pracowników przemysłu stalowego wobec chińskiego importu oferowanego na rynkach w cenach dumpingowych. Protesty dotyczą też planów przyznania Chinom statusu państwa o gospodarce rynkowej.
  • Ostatnio w gronie członków Rady Prezesów Europejskiego Banku Centralnego toczą się intensywne rozważania na temat bliskich perspektyw unijnej gospodarki. Przyjmują oni za fakt pogarszanie się sytuacji w światowej gospodarce. Zastanawiają się nad decyzją o prewencyjnych działaniach obejmujących zwiększenie stymulacji. Eksperci uważają, że obecnie "dominuje ryzyko pogorszenia się sytuacji i korzystniejsze byłoby raczej działanie prewencyjne, które wychodziłoby naprzeciw tym ryzykom niż czekanie na realizację tych ryzyk". W swoim wystąpieniu w Parlamencie Europejskim prezes EBC Mario Draghi poinformował, że Europejski Bank Centralny jest gotowy do luzowania polityki monetarnej już w marcu. Należy się więc spodziewać, że bank przeanalizuje swoją politykę na kolejnym posiedzeniu w marcu i możliwe jest, że wprowadzi w niej wtedy zmiany.
  • Rosja złożyła pozew przeciwko Ukrainie do sądu w Londynie w związku z niespłaceniem przez Kijów kredytu w wysokości 3 mld USD.
  • Szefowie dyplomacji 28 krajów UE podjęli decyzję o zniesieniu większości sankcji nałożonych przez Unię na Białoruś.
  • Bośnia i Hercegowina złożyła wniosek o członkostwo w UE.
  • Według Europejskiego Banku Centralnego na rachunku obrotów bieżących eurolandu nadwyżka w grudniu 2015 wyniosła 25,5 mld euro (wobec nadwyżki 26,9 mld euro miesiąc wcześniej).
  • Po usunięciu zachodnich sankcji Iran systematycznie zwiększa eksport ropy starając się odzyskać dawny udział w światowym rynku. Obecnie eksportuje ropę do Europy (połowa eksportu dla francuskiego koncernu Total). . Wg opublikowanych informacji Iran eksportuje 1,3 mln baryłek ropy naftowej dziennie, a od 20 marca będzie to już 1,5 mln baryłek. Wpływa to na wzrost podaży ropy na światowe rynki, a konsekwencją jest dalszy spadek cen ropy.
  • Na transportowym rynku w UE polskie firmy były dotąd znaczącym graczem. Dziś mają poważne kłopoty. Z jednej strony od szeregu dni nie mogą wjechać na rosyjski rynek (jeszcze trwa runda polsko-rosyjskich negocjacji o wznowieniu przewozów drogowych). Z drugiej obowiązują nowe przepisy dotyczące płac kierowców (co kwestionuje Polska przed instytucjami unijnymi).
  • Według Federacji Szwajcarskiego Przemysłu Zegarków styczniu eksport szwajcarskich zegarków spadł o 8 proc. r/r.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

Warto wiedzieć, że INTERCHANGE SPADA W CAŁEJ UE

Za nami rok dużych zmian na rynku płatności bezgotówkowych. Obecny przynosi rewolucję, czyli spadek interchange w krajach Unii Europejskiej, a także zmiany w prawie i innowacje w technologii.

Rok 2015 rozpoczął się od kolejnej ustawowej obniżki interchange do poziomu najniższego w historii polskich płatności bezgotówkowych, która wyniosła 0,2% dla kart debetowych oraz 0,3% dla kart kredytowych. Ustawa ta wyprzedziła wprowadzane obecnie unijne przepisy, które obniżyły stawki do tych samych poziomów we wszystkich krajach Unii Europejskiej.

- Obserwujemy, że na rynku polskim dzięki zmianom opłaty interchange świadomość Polaków i chęć do płacenia kartą jest dużo wyższa. Czego dowodem jest znaczący wzrost punktów akceptacji, jest to już ponad 450 tys. Przykładem obniżki interchange bardzo dobrym jest wprowadzenie przez jednego z gigantów sieci detalicznej płatności kartą. Można powiedzieć, że Polacy przyzwyczaili się do płatności kartą. Co kwartał obserwujemy, że wzrosty sięgają od kilku do kilkunastu procent. Przekłada się to także na to, że marże w sklepach tak dynamicznie nie rosną – mówi newsrm.tv Jarosław Archacki, dyrektor sprzedaży w firmie PaySquare.

Według raportu NBP „Postawy Polaków wobec obrotu gotówkowego”, w 2009 roku częstotliwość transakcji dokonywanych kartami wynosiła zaledwie 36% płatności, a już w 2013 przekroczyła 51%. Taki wzrost można zaobserwować nie tylko w Polsce – w 2015 roku płatności w Europie Centralnej wzrosły o ponad 10% jak wskazuje światowy raport płatności 2015 przeprowadzony przez Capgemini.

Pomimo tego, że płatności bezgotówkowe stają się coraz bardziej popularne, to przed nami jeszcze sporo pracy. Nadal ok. 70% płatności w samej Europie jest regulowane w gotówce. Dlatego płatności cały czas są swoistym magnesem dla firm, które chcą działać w tej branży proponując jednocześnie nowe, innowacyjne rozwiązania.

Jarosław Archacki, dyrektor sprzedaży w firmie PaySquare. NewsroomTV

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: