eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Bezpłatne studia w Szkocji

Bezpłatne studia w Szkocji

2005-12-20 00:36

15 stycznia mija termin składnia podań na bezpłatne studia pierwszego stopnia w Szkocji rozpoczynające się jesienią 2006 roku. Maturzyści aplikujący na nie powinni przesłać wypełnioną on-line aplikację do specjalnej rządowej instytucji, Universities and Colleges Admissions Service.

Przeczytaj także: Szkocja online: życie i praca

Studia w Szkocji umożliwiają zdobycie prestiżowego, uznawanego na całym świecie dyplomu. Najbardziej znane uniwersytety w Szkocji znajdują się w czołówkach ogólnoświatowych rankingów szkół wyższych. Cenione są za jakość nauczania oraz wybitne osiągnięcia naukowe a także za wielowiekową tradycję. W Polsce najbardziej znane ze Szkockich uczelni to uniwersytety w Glasgow, Edynburgu oraz za sprawą Księcia Williama – Uniwersytet St. Andrews.

Zaletą studiów pierwszego stopnia w Szkocji jest to, że dla Polaków, jako obywateli Unii Europejskiej są one bezpłatne. Przed wejściem Polski do UE za studia pierwszego stopnia na większości szkockich uniwersytetów zapłacilibyśmy kilkanaście tysięcy funtów rocznie. Teraz dopiero tzw. kursy postgraduate, kończące się dyplomem Master of Arts/Master of Science oraz studia doktoranckie są płatne.

Szkocki system zobowiązuje jednak absolwentów studiów pierwszego stopnia do uiszczenia jednorazowej opłaty w wysokości 2100 funtów, ale tylko pod warunkiem, że ich roczna pensja po zakończeniu studiów przekroczy 15 000 funtów. Oznacza to, że Polski absolwent, niezależnie od tego gdzie podejmie pracę, będzie musiał spłacać w ratach 2100 funtów obowiązkowej donacji na rzecz szkockiego systemu edukacji dopiero wtedy gdy jego roczne zarobki osiągną poziom około 90 000 złotych (15 000 funtów).

Utrzymanie w Szkocji jest znacznie tańsze niż w Londynie. Około 4000 funtów rocznie kosztuje roczne utrzymanie włączając w to mieszkanie studenckie (najtańsze zakwaterowanie), wyżywienie oraz życie towarzyskie. Wiele uczelni pomaga też swoim studentom znaleźć zatrudnienie w trakcie studiów. Nawet przy ograniczeniu pracy do 20 godzin tygodniowo, które wprowadza wiele uniwersytetów w Szkocji, student jest w stanie zarobić na swoje wydatki.

Dodatkowe informacje są dostępne na stronach:
; .

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Czy Google kupi Operę?

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: