eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Polski rynek wierzytelności IV kwartał 2014

Polski rynek wierzytelności IV kwartał 2014

2015-06-01 12:50

Polski rynek wierzytelności IV kwartał 2014

Polski rynek wierzytelności IV kwartał 2014 © mariusz szczygieł - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

W raporcie "Wielkość polskiego rynku wierzytelności. IV kwartał 2014” znaleźć można szczegółową analizę rynku wierzytelności w badanym okresie. Okazuje się, że w tym czasie wśród przyjętych spraw przeważały wierzytelności obsługiwane na rzecz własnych funduszy sekurytyzacyjnych. Mamy zatem do czynienia ze zmianą - jeszcze przed rokiem większość stanowiły należności obsługiwane na zlecenie banków.

SKALA WIERZYTELNOŚCI OBSŁUGIWANYCH PRZEZ CZŁONKÓW KPF


Jak wynika z raportu, u schyłku minionego roku wartość nominalna wierzytelności zarządzanych przez Członków KPF sięgnęła niemal 57 mld PLN, czyli o 6 mld złotych (+13%) więcej niż w poprzednich trzech miesiącach. W całym analizowanym okresie ich wartość podniosła się 2,5-krotnie, o 36 mld PLN. Jeśli weźmiemy pod uwagę salda obserwowane na koniec poszczególnych lat, to okaże się, że wartość wierzytelności obsługiwanych przez firmy wzrastała średnio o 29% r/r.

Na potrzeby raportu KPF wierzytelności zostały podzielone na pięć kategorii. Dominującą pozycję pod względem wartościowym zajmują te zarządzane na rzecz własnych funduszy sekurytyzacyjnych, stanowiące 63% wszystkich wierzytelności obsługiwanych przez firmy członkowskie KPF. Te portfele cechowała też najwyższa średnia dynamika wzrostu w analizowanych latach – od końca 2011 do końca 2014 roku wartość portfeli w tym segmencie zwiększyła się o 20 mld PLN – z 16 mld do 36 mld PLN.

Znaczący wzrost odnotowano także w odniesieniu do wierzytelności obsługiwanych przez inne fundusze sekurytyzacyjne. Tylko w ciągu ostatniego roku ich wartość z 3,7 mld PLN przyrosła do niemal 9 mld. Mniejsza, choć również warta odnotowania, jest dynamika wartości wierzytelności zarządzanych w imieniu banków – z 2,5 mld PLN na koniec 2010 roku do 4,6 mld na koniec roku 2014. Względnie niezmienna pozostawała natomiast wartość wierzytelności obsługiwanych w imieniu własnym firm – na koniec lat 2010 i 2014 było to odpowiednio 5,4 i 5,7 mld PLN.

W strukturze ilościowej na koniec 2014 roku również dominowały portfele zarządzane na rzecz własnych funduszy sekurytyzacyjnych. Między 2011 a 2014 rokiem liczba tych wierzytelności wzrosła ponad dwukrotnie – z 2,2 mln do 4,6 mln sztuk.
- W związku z faktem, iż rynek sekurytyzacyjny rozwija się szybciej, coraz więcej instytucji decyduje się na sprzedaż wierzytelności, bądź należności których odzyskanie stanowi duże zagrożenie. Decydują się na taki krok, chcąc utrzymać płynność finansową we własnej firmie. Z punku widzenia firmy windykacyjnej fundusz sekurytyzacyjny pozwala na łatwiejsze pozyskanie finansowania na kolejne zakupy wierzytelności – emitowane certyfikaty inwestycyjne mogą być (za pomocą obsługującego fundusz Towarzystwa Inwestycyjnego) dostarczane szerokiej rzeszy inwestorów, co pozwala na zakup kolejnych portfeli wierzytelności – mówi Karol Wenecki z For-Net S.A.

fot. mat. prasowe

Wartość nominalna obsługiwanych wierzytelności

8,5 miliona sztuk wierzytelności o wartości nominalnej niemal 57 miliardów PLN obsługują spółki zarządzające wierzytelnościami, objęte badaniem Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych


Innym ważnym czynnikiem zakładania funduszy sekurytyzacyjnych jest fakt, że polskie prawo, w przypadku banków, premiuje zbywanie wierzytelności do funduszy sekurytyzacyjnych, ponieważ wiąże się to z korzyściami podatkowymi. Stąd też niektóre banki wymagają w założeniach przetargów, że nabywcą może być tylko i wyłącznie fundusz – dodaje.

Wartość wierzytelności obsługiwanych w imieniu własnym firm oscylowała wokół poziomu 1,8 mln szt. Względnie mało wierzytelności firmy windykacyjne obsługiwały z kolei na rzecz banków – poniżej 1 mln sztuk w analizowanych latach. Przeciętna liczba obsługiwanych na koniec 2014 roku wierzytelności, przypadająca na jedną firmę objętą badaniem wynosiła w 531 tys. sztuk.

 

1 2

następna

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: