eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPolska › Koniec wszechobecnych tablic i płacht reklamowych?

Koniec wszechobecnych tablic i płacht reklamowych?

2015-04-17 22:13

Koniec wszechobecnych tablic i płacht reklamowych?

Mniej reklam w przestrzeni publicznej? © andersphoto - Fotolia.com

Możliwe, że już wkrótce z każdego zakątka przestrzeni publicznej nie będziemy atakowani licznymi reklamami. Gminy będą mogły ustalać opłatę lokalną od reklam umieszczanych na jej terenie. Senat wprowadził 31 poprawek do prezydenckiego projektu ustawy o ochronie krajobrazu. Ustawa daje samorządom narzędzia do przeciwdziałania degradacji krajobrazu.

Przeczytaj także: Mniej reklam w przestrzeni publicznej? Sejm przyjął uwagi Senatu

Ustawa wprowadza ograniczenia w instalowaniu tablic i urządzeń reklamowych, definiuje pojęcie reklamy, szyldu, krajobrazu, krajobrazu kulturowego i krajobrazu priorytetowego. Rada gminy będzie mogła ustalić nową opłatę lokalną - od reklam umieszczanych na jej terenie. Na wysokość opłaty wpływ będzie mieć lokalizacja oraz wielkość i rodzaj tablicy lub urządzenia reklamowego. Zwolnione z opłat będą niewielkie szyldy, reklamy niewidoczne z przestrzeni dostępnych publicznie oraz reklamy, które realizują obowiązek nałożony przez przepisy prawa. Nie będzie również opłat za tablice upamiętniające osoby, a także zawierające informacje o charakterze religijnym, związane z działalnością kościołów lub innych związków wyznaniowych, usytuowane w miejscach kultu i działalności religijnej oraz na cmentarzach.

Ustawa nakłada ponadto na samorządy województw obowiązek identyfikacji i waloryzacji krajobrazów poprzez sporządzanie nie rzadziej niż raz na 20 lat audytu krajobrazowego (po raz pierwszy w ciągu 3 lat od wejścia w życie nowych przepisów). Projekt takiego audytu będzie sporządzał zarząd województwa, który przed przedłożeniem go sejmikowi do uchwalenia będzie musiał m.in. zasięgnąć opinii regionalnego dyrektora ochrony środowiska, dyrektorów parków narodowych i krajobrazowych w granicach województwa, wojewódzkiego konserwatora zabytków oraz rad gmin położonych na terenie województwa. W audycie mają być zdefiniowane obszary krajobrazów priorytetowych. Dla tych obszarów sejmik województwa będzie ustalać normy prawne dotyczące wysokości, kształtu budynków i ewentualnie stosowania materiałów miejscowych lub tradycyjnej architektury.

Samorządy otrzymają również szereg instrumentów prawnych w celu ochrony krajobrazu. Obecnie na obszarach chronionego krajobrazu i w parkach krajobrazowych często powstają farmy wiatrowe, kominy, silosy czy maszty telefonii komórkowej i nie ma prawnych możliwości, aby temu zapobiegać.

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: