eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaŚwiat › Świat: wydarzenia tygodnia 22/2014

Świat: wydarzenia tygodnia 22/2014

2014-06-01 11:11

Przeczytaj także: Świat: wydarzenia tygodnia 21/2014

  • Dish Network, druga co do wielkości amerykańska satelitarna platforma telewizyjna, zapowiedziała umożliwienie swoim klientom płatności bitcoinami. Płatności wirtualną walutą akceptowane będą od trzeciego kwartału br. Platforma telewizyjna będzie największą spośród firm, w których dostępna jest opcja płatności bitcoinami. Warto zapamiętać ten fakt i śledzić informacje, kto będzie następny!
  • Według amerykańskiego Departamentu Handlu PKB USA spadł w pierwszym kwartale 2014 roku o 1,0 proc. r/r. W czwartym kwartale 2013 roku PKB USA wzrósł o 2,6 proc. r/r.
  • W Japonii stopa bezrobocia w kwietniu wyniosła 3,6 proc. (wobec 3,6 proc. w marcu). Stopa bezrobocia na tym poziomie utrzymuje się na tym poziomie od 3 miesięcy.
  • Według japońskiego Ministerstwa Gospodarki produkcja przemysłowa w Japonii w kwietniu spadła o 2,5 proc. m/m. W marcu produkcja licząc m/m wzrosła o 0,7 proc. Licząc r/r produkcja przemysłowa wzrosła w kwietniu o 4,1 proc.(w marcu produkcja wzrosła rdr o 7,4 proc. r/r).
  • Exxon Mobil Corp. rozszerzył współpracę z rosyjskim państwowym koncernem naftowym, mimo, że Stany Zjednoczone i państwa europejskie zagroziły nałożeniem na Rosję kolejnych sankcji. Exxon to jeden z pięciu amerykańskich koncernów naftowych odmawiających podporządkowania się naciskom Departamentu Stanu, by wycofać swój udział w Międzynarodowym Forum Ekonomicznym w Petersburgu ze względu na kryzys na Ukrainie. Przy co najmniej 30 mld USD zainwestowanych w rosyjski sektor naftowy i gazowy, amerykańskie i europejskie koncerny nie chcą, żeby kryzys na Ukrainie uniemożliwił im zdobycie części z 75 miliardów baryłek rosyjskich rezerw. Rozszerzona ostatnio współpraca obejmuje wiercenia w poszukiwaniu ropy naftowej na obszarach podbiegunowych i na Syberii, a także skraplanie gazu naturalnego i eksportowanie go na rosyjski Daleki Wschód.
  • Prezydenci Rosji, Białorusi i Kazachstanu podpisali w Astanie traktat o utworzeniu Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej. EUG rozpocznie działalność z początkiem 2015 roku, na bazie dotychczasowej unii celnej. Na terytorium EUG będzie obowiązywał swobodny przepływ towarów, usług, kapitałów i siły roboczej, przy równoczesnym zachowaniu suwerenności narodowej, jednak zakładają wspólną działać w niektórych sektorach gospodarki. Nowa struktura ma 170 milionów ludzi, jest silnym i atrakcyjnym ośrodkiem rozwoju gospodarczego i dużym rynkiem regionalnym. Kraje w niej zrzeszone mają 1/5 światowych złóż gazu. Przystąpienie do EUG zgłosiły Armenia i Kirgistan, a przewidywane jest przystąpienie do niej dalszych krajów.
  • Argentyna zawarła ze zrzeszającym jej wierzycieli państwowych Klubem Paryskim porozumienie, które przewiduje stopniową spłatę w ciągu pięciu lat długów w łącznej kwocie 9,7 mld USD. Umożliwi to argentyńskiemu rządowi dostęp do nowych kredytów w sytuacji, bo kraj ten jest w trudnej sytuacji. Pierwszą ratę zadłużenia w wysokości 650 mln dolarów Argentyna spłaci w lipcu bieżącego roku. Kolejna, opiewająca tym razem na 500 mln dolarów, ma być uregulowana w maju 2015 roku.
  • Szacuje się, że w tym roku wzrost gospodarczy w Afryce Subsaharyjskiej wyniesie 5,5 proc. PKB, a w najuboższych krajach jego poziom nawet będzie bliski 7 proc. PKB. To szansa, że ten bardzo biedny region świata w którym wciąż jest bardzo duża bieda odbije się pod względem ekonomicznym.
  • Były dyrektor wykonawczy grupy Microsoft Steve Ballmer zgłosił swoje zainteresowanie kupnem koszykarskiego klubu Los Angeles Clippers i zaoferował kwotę 1,8 mld USD (obecny właściciel Donald Sterling to bohater skandalu rasistowskiego). Warto przypomnieć, że w 1981 roku Sterling kupił klub za 12,5 mln USD. D. Sterling zgodził się już na sprzedaż swojej części akcji i upoważnił żonę Shelly, która ma pięćdziesiąt procent akcji, do prowadzenia negocjacji w tej sprawie.
  • Do amerykańskiego sądu, który w sprawie o naruszenie praw patentowych orzekł na korzyść Apple'a, trafił wniosek o o stały zakaz sprzedaży 9 urządzeń swojego konkurenta, wśród których znalazły się smartfony Galaxy S3, Galaxy S2, Galaxy Note 2 i Galaxy Nexus. To kolejny etap wieloletnich rozpraw sadowych, w których zapadły prawomocne wyroki obciążające finansowymi karami obie strony.
  • Pfizer zrezygnował z kupna AstraZeneca. Planowana transakcja miała mieć wartość 69,4 mld GPB (117 miliardów dolarów). Gdyby została zawarta, mogła być największą transakcją w branży farmaceutycznej. Pfizer to największy amerykański koncern farmaceutyczny i trudno dziś prognozować, czy zdecyduje się ponowić ofertę zakupu. Jednak będzie musiał czekać sześć miesięcy na złożenie nowej oferty.
  • W warszawskim forum "Zhejiang (China) - Poland Matchmaking Forum" uczestniczyło ponad 100 przedsiębiorców z chińskiej prowincji Zhejiang. Przyjechali do Polski, by nawiązać kontakty z polskim biznesem. Chińskie firmy reprezentują m.in. sektor rolniczy, usługi, przemysł motoryzacyjny, elektroniczny i odzieżowy. Firmy te posiadają duży potencjał, mają doświadczenie i chęć współpracy z partnerami zagranicznymi.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

SKECHERS - NOWA POTĘGA NA RYNKU BIEGANIA

Dziś nieco lżejszy temat: amerykańska firma jest na fali dzięki rosnącej sprzedaży butów do biegania. Jej akcje mogą być jednym z hitów inwestycyjnych 2014 roku – twierdzą analitycy. Niemal nieznana w Polsce firma Skechers święci triumfy za oceanem. Całkiem niedawno, bowiem kilka lat temu - weszła mocniej w segment butów do biegania.

Dzięki temu ruchowi notuje stały wzrost przychodów, a I kwartał 2014 r. był rekordowy pod względem wyników finansowych. Do tego biegnący w jej butach Meb Keflezighi jako pierwszy Amerykanin od 1983 r. wygrał 21 kwietnia Boston Marathon. Po tym wydarzeniu, oraz po publikacji wyników za I kwartał w dniu 22 kwietnia, akcje firmy skoczyły 23 kwietnia o kilkanaście procent i są blisko historycznego rekordu.

Firma jest notowana na amerykańskiej giełdzie od początku czerwca 1999 r. W swojej historii przeżyła kilka okresów wzlotów i upadków. W czerwcu 2010 r. cena jej akcji sięgnęła blisko 44 USD za papier. Potem zaczął się ostry zjazd w dół – cena waloru na przełomie 2011 i 2012 r. oscylowała w granicach 12 USD.

Jednak od tamtej pory kurs znów jest na fali wznoszącej – do maja 2014 r. poszedł w górę o około 230%.

Jedną z przyczyn jest wejście firmy na rynek obuwia do biegania. Zaproponowała produkty bardzo konkurencyjne cenowo, trzymające jakość, o ciekawym wzornictwie. O najnowszym modelu buta magazyn "Runner's World" napisał: oto solidny wyrób w cenie niższej niż wartość Twojego rachunku za komórkę. Cena pary butów do biegania Skechers rzadko przekracza 80 USD, tymczasem średnia dla rynku jest powyżej granicy 100 USD. Nic dziwnego że joggerzy kupują z chęcią buty Skechers. W I kwartale 2014 r. firma zanotowała 21% wzrost przychodów w porównaniu do I kwartału 2013 r., wyniosły one 546,5 mln USD. W II kwartale firma zapowiada 16% wzrost przychodów.

Nie ma zbiorczych danych pokazujących rynek butów do biegania. Producenci zazwyczaj ukrywają informacje dotyczące sprzedaży. Według portalu SportOneSource, który stara się monitorować to co dzieje się w biznesie sportowym, sprzedaż sprzętu biegowego stale rośnie. Jest to pokłosie stałego zainteresowania bieganiem jako formą spędzania wolnego czasu i utrzymywania organizmu w dobrej kondycji. Ten trend jest mocny również w Polsce. Według Polskiego Stowarzyszenia Biegów w 2013 r. w 12 największych polskich maratonach wystartowało 31 332 biegaczy, o blisko 1/3 więcej niż w roku poprzednim. W polskich półmaratonach frekwencja wyniosła 32 325 i wzrosła o 25%.

Ciekawym trendem z ostatnich miesięcy zauważonym przez portal SportOneSource jest dość mocny spadek sprzedaży minimalistycznego obuwia biegowego (cienkie konstrukcje, ściśle przylegające do stopy, mające symulować bieg na bosaka).

Sporo na temat globalnego rynku butów do biegania może powiedzieć narzędzie Google Trends, pokazujące zmiany popularności haseł wpisywanych do wyszukiwarki Google. Przeprowadziliśmy małe badanie łącząc nazwy marek sportowych z wyrażeniem "running shoes", czyli buty do biegania. Zdecydowanie najpopularniejszą marką oferującą buty biegowe jest Nike, która największym powodzeniem cieszy się w USA i Wielkiej Brytanii. Na drugim miejscu plasuje się Adidas, najchętniej wyszukiwany m.in przez niemieckich i czeskich internautów. Na tle reszty marek wyróżnia się jeszcze Brooks, który jest dość popularny w USA. Na dalszych miejscach są m.in. Saucony, Asics (co ciekawe – niezwykle popularne w Australii), Skechers, oraz New Balance, którego popularność dość mocno rośnie w ostatnich miesiącach. Kolejność nie zmienia się, jeśli poprosimy Google Trends o pokazanie popularności samych nazw marek. Oznacza to, że Nike i Adidas zdominowały rynek obuwia sportowego, ale przykład Skechers pokazuje, że wciąż jest miejsce dla nowych, innowacyjnych graczy.

Portal Skarbiec.Biz

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: