eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPolska › Polska: wydarzenia tygodnia 39/2013

Polska: wydarzenia tygodnia 39/2013

2013-09-29 20:31

Przeczytaj także: Polska: wydarzenia tygodnia 38/2013

  • Rząd przyjął w piątek projekt budżetu na 2014 r. Dochody wyniosą 276 mld 912 mln 22 tys. zł, a wydatki nie będą wyższe niż 324 mld 637 mln 37 tys. zł. W efekcie deficyt ma nie przekroczyć 47 mld 725 mln 15 tys. zł. Na 2014 r. rząd oparł na przewidywanej wyższej niż w 2013 r. dynamice wzrostu PKB, czyli 2,5 proc., wobec spodziewanych 1,5 proc. w br; średnioroczny wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych – 2,4 proc.; nominalny wzrost wynagrodzeń w gospodarce narodowej o 3,5 proc., spadek zatrudnienia w gospodarce narodowej o 0,1 proc., wzrost spożycia prywatnego o 4,6 proc. (w ujęciu nominalnym).
  • Według prezesa NBP Marka Belki stopy procentowe w Polsce mogą pozostać bez zmian co najmniej do połowy 2014 roku.
  • Według planu budżetowego na 2014 r. państwo będzie musiało pożyczyć 132 mld 604,9 mln zł, a nie 131 mld 755,4 mln zł.
  • 49 proc. ankietowanych w sondażu Zespołu Badań Społecznych OBOP w TNS Polska opowiedziało się za przyjęciem w Polsce euro, 40 proc. było przeciwko. Jednocześnie 52 proc. badanych uważa, że przyjęcie wspólnej waluty będzie "czymś złym".
  • Premier Tusk zaproponował, aby osoba, która wybrała oszczędzanie w ZUS a nie w OFE, po np. dwóch latach mogła wrócić do OFE, jeżeli uzna, że to jej się bardziej opłaca.
  • W ciągu ostatnich trzech lat eksport z Polski na Litwę wzrósł o 63 proc. i w 2012 r. wyniósł 2,2 mld euro. Litwini coraz chętniej kupują od nas żywność.
  • Kompania Węglowa zmniejszy w tym roku wydobycie węgla o kolejne 2 mln ton. Oznacza to, że tegoroczne wydobycie będzie mniejsze od ubiegłorocznego w sumie o ponad 5 mln ton - podała spółka. To tyle, ile rocznie wydobywają dwie średniej wielkości kopalnie.
  • Stopa bezrobocia w sierpniu wyniosła 13,0 proc. wobec 13,1 proc. w lipcu - podał GUS.
  • KGHM Polska Miedź, PGE Polska Grupa Energetyczna, Tauron Polska Energia oraz Enea w wyniku prac związanych z wypracowaniem projektu umowy nabycia udziałów w spółce celowej do budowy i eksploatacji elektrowni jądrowej parafowały umowę wspólników, podały spółki w komunikatach. KGHM, Tauron oraz Enea nabędą po 10% udziałów w PGE EJ1.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

EKONOMIŚCI: ZAŁOŻENIA ZBYT OPTYMISTYCZNE I RYZYKOWNE

Na dzisiejszym posiedzeniu Rada Ministrów zajmie się ustawą budżetową na 2014 rok. Ekonomiści oceniają, że jej założenia są przesadnie optymistyczne, zwłaszcza poziom dochodów. – Nawet jeśli w przyszłym roku tempo wzrostu gospodarczego sięgnie 2,5 proc., nie będzie to odczuwalne dla społeczeństwa – mówi Andrzej Olechowski, przewodniczący Rady Nadzorczej banku Citi Handlowy.

– Minister finansów uważa, że projekt budżetu jest bardzo ostrożny, natomiast ekonomiści obawiają się, że może być ryzykowny, czyli przesadnie optymistyczny, co do poziomu dochodów w przyszłym roku – ocenia przyszłoroczne plany budżetowe Andrzej Olechowski, były minister finansów w rządzie Jana Olszewskiego.

Według założeń Ministerstwa Finansów przyszłoroczne wydatki państwa nie przekroczą kwoty 324,2 mld zł, a prognozowane dochody wyniosą 276,5 mld zł. Deficyt nie przekroczy 47,7 mld zł. Resort zakłada, że przyszłoroczne PKB wzrośnie o 2,5 proc., przy średniej inflacji, wynoszącej 2,4 proc.

Zdaniem Olechowskiego, w odczuciu przeciętnego Polaka będzie to dość trudny rok.

– W Polsce powszechnie odczuwamy wzrost dopiero wtedy, jak jest około 4 proc. wzrostu PKB, a to będzie mniej niż 3 proc., może bliżej 3 proc. przy dobrych szacunkach – mówi ekonomista.

W przyszłym roku rządowi uda się uniknąć zamieszania wokół budżetu, związanego z jego ewentualną nowelizacją. W tym roku Ministerstwo Finansów było zmuszone znowelizować ustawę, zakładając większy niż pierwotnie deficyt, tnąc jednocześnie planowane wydatki. By można to było zrobić, zmieniono Ustawę o finansach publicznych.

– Teraz została bardzo poluzowana dyscyplina budżetowa przez zawieszenie progów ostrożnościowych, więc hulaj dusza bez kontusza – mówi Andrzej Olechowski. – Minister finansów stworzył sobie warunki już tak wygodne, że może spać spokojnie.

Andrzej Olechowski, ekonomista Przewodniczący Rady Nadzorczej Citi Handlowy

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: