eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Budżet domowy 2012

Budżet domowy 2012

2013-06-14 10:01

Przeczytaj także: Budżet domowy 2011


Rozpiętość pomiędzy najwyższymi, a najniższymi średnimi wydatkami na osobę w województwach w 2012 roku wyniosła 48,0% i była wyższa niż w 2011 r. o 2,1 p. proc. Warto podkreślić, że skala zróżnicowania średnich wydatków gospodarstw domowych jest niższa niż w przypadku dochodów o 10 p.proc.

Sytuacja budżetowa gospodarstw domowych zamieszkujących Warszawę w porównaniu do gospodarstw domowych zamieszkujących w województwie mazowieckim poza terenem Warszawy jest bardzo zróżnicowana. Przeciętny dochód rozporządzalny na 1 osobę w gospodarstwach domowych mieszkańców Warszawy był o 87,4% wyższy od średniej krajowej, a wydatki były wyższe o 71,8%. Natomiast w przypadku gospodarstw domowych z województwa mazowieckiego (bez Warszawy) realny dochód rozporządzalny i wydatki były podobne do przeciętnych krajowych i kształtowały się odpowiednio na poziomie 98,8% i 99,7%.

Najniższy poziom przeciętnych miesięcznych dochodów i wydatków na osobę odnotowano w województwie podkarpackim.

fot. mat. prasowe

Wskaźnik przeciętnych miesięcznych wydatków na 1 osobę

Najniższy poziom przeciętnych miesięcznych dochodów i wydatków na osobę odnotowano w województwie podkarpackim.


W najlepszej sytuacji materialnej znajdowały się małżeństwa bez dzieci, których przeciętny miesięczny dochód rozporządzalny na osobę był o 42,7% powyżej średniej krajowej (w 2011 r. – wyższy o 42,1%), a przeciętne miesięczne wydatki były wyższe o 41,0% (w 2011 r. – wyższe o 41,6%) niż przeciętne wydatki gospodarstwa domowego.

fot. mat. prasowe

Przeciętne miesięczne dochody i wydatki/os. w gospodarstwach domowych wg ich typu biologicznego

W najgorszej sytuacji materialnej były małżeństwa posiadające troje i więcej dzieci na utrzymaniu, gdzie dochód rozporządzalny na osobę był niższy o 39,4% (w 2011 r. – niższy o ok. 41,4%), a wydatki na osobę były niższe o 35,9% (w 2011 r. – niższe o 37,1%) niż przeciętna krajowa


W najgorszej sytuacji materialnej były małżeństwa posiadające troje i więcej dzieci na utrzymaniu, gdzie dochód rozporządzalny na osobę był niższy o 39,4% (w 2011 r. – niższy o ok. 41,4%), a wydatki na osobę były niższe o 35,9% (w 2011 r. – niższe o 37,1%) niż przeciętna krajowa.
Poniżej przeciętnej krajowej (o 16,9%) kształtował się poziom miesięcznego dochodu rozporządzalnego na osobę w gospodarstwach domowych, które miały w swoim składzie osobę niepełnosprawną (w 2011 r. – poniżej o 16,4%) .

fot. mat. prasowe

Przeciętne miesięczne dochody i wydatki/os.w gospodarstwach z osobami i bez osób niepełnosprawnych

Wydatki gospodarstw domowych z osobami niepełnosprawnymi były o 15,6% (w 2011 r. o 14,7%) niższe od przeciętnych miesięcznych w gospodarstwach ogółem i o 19,2% (w 2011 r. - 18,3%) niższe niż przeciętna w gospodarstwach bez osób niepełnosprawnych.


Wydatki gospodarstw domowych z osobami niepełnosprawnymi były o 15,6% (w 2011 r. o 14,7%) niższe od przeciętnych miesięcznych w gospodarstwach ogółem i o 19,2% (w 2011 r. - 18,3%) niższe niż przeciętna w gospodarstwach bez osób niepełnosprawnych.

Spożycie ilościowe żywności

Systematycznie spada przeciętne miesięczne spożycie na osobę większości podstawowych artykułów żywnościowych.

W 2012 r. najbardziej spadło spożycie kaszy, ryżu i płatków (o 5,1%), ryb (o 4,7%), warzyw (o 3,9%), w tym ziemniaków (o 8,0%), tłuszczów zwierzęcych (o 2,6%), w tym masła (o 3,8%). Spadło również spożycie mięsa surowego (o 2,6%), w tym wieprzowego (o 5,2%), przy jednoczesnym wzroście spożycia mięsa drobiowego (o 0,7%) i wędlin wysokogatunkowych (o 1,5%).

Najbardziej wzrosło spożycie owoców (o 3,6%), w tym spożycie jabłek (o 13,6%).

Najistotniejsze wzrosty spożycia odnotowano dla owoców w gospodarstwach domowych rolników (o 14,3%), tłuszczów zwierzęcych w gospodarstwach pracujących na własny rachunek (o 24,0%) i wędlin wysokogatunkowych w grupie emerytów (o 5,1%)

fot. mat. prasowe

Przeciętne miesięczne spożycie wybranych artykułów żywnościowych według miejsca zamieszkania

Spożycie żywności jest silnie powiązane z miejscem zamieszkania. Gospodarstwa domowe zamieszkujące tereny wiejskie w porównaniu z gospodarstwami domowymi w miastach charakteryzują się nieco innym modelem żywienia.


Poziom spożycia większości artykułów żywnościowych zależy od dochodów gospodarstwa domowego. Wraz ze wzrostem poziomu zamożności gospodarstw rośnie poziom spożycia niektórych artykułów żywnościowych. Podobnie jak w roku 2011 w gospodarstwach domowych ogółem osiągających najwyższe dochody (V grupa kwintylowa) spożywano przeciętnie miesięcznie na osobę w gospodarstwie domowym w porównaniu z rodzinami o najniższych dochodach (I grupa kwintylowa): ponad czterokrotnie więcej soków warzywnych, ponad trzykrotnie więcej napojów mlecznych, wód mineralnych i źródlanych, około trzykrotnie więcej jogurtów i masła, dwu i półkrotnie więcej owoców, ponad dwa razy więcej ryb, wędlin wysokogatunkowych i mięsa drobiowego oraz wyrobów ciastkarskich. Natomiast w gospodarstwach domowych o najniższych dochodach (I grupa kwintylowa) spożywano więcej pieczywa, ziemniaków oraz margaryny i innych tłuszczów roślinnych.

poprzednia  

1 ... 3 4 5 ... 7

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: