eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Ceny hoteli w polskich miastach

Ceny hoteli w polskich miastach

2013-04-22 12:41

Ceny hoteli w polskich miastach

Nocleg w Opolu jest droższy niż w Warszawie © .shock - Fotolia.com

W którym polskim mieście można znaleźć najtańszy nocleg w hotelu? Niewiele osób odpowie, że w Warszawie, kojarzonej z najbardziej ekstremalnymi cenami. Tymczasem w stolicy można znaleźć nocleg w hotelu już od 48 PLN, natomiast najdroższe minimalne ceny noclegu w hotelu są w Opolu i zaczynają się one od 160 PLN. Dlaczego tak się dzieje? Wyjaśnienie tego zjawiska można znaleźć w raporcie przygotowanym przez Internetowe Centrum Podróży eSKY.pl.

Przeczytaj także: Jakie ceny noclegów w weekend majowy?

– W przypadku cen minimalnych za nocleg w hotelu należy zwrócić uwagę na dwie rzeczy. Po pierwsze w miastach, w których konkurencja jest większa, jak w Warszawie czy Krakowie, zwiększa się również rozpiętość cenowa. Hotele bardziej się specjalizują, dostosowują swoją ofertę do konkretnych grup odbiorców. Inaczej jest w przypadku miast, gdzie konkurencja nie jest tak bardzo duża. Natomiast więcej niż hoteli jest innych miejsc noclegowych – takich jak kwatery czy pensjonaty. – mówi Piotr Woś z serwisu eSKY.pl. – Sprawdziliśmy koszty noclegów we wszystkich stolicach województw w kraju i wyniki tej analizy zaskoczyły nas…

W jakich miastach są najwyższe minimalne koszty noclegu?

Miasta, w których minimalne ceny noclegu w hotelu są najwyższe to kolejno: Opole – 160 PLN, Gorzów Wielkopolski – 142 PLN, Białystok – 135 PLN, Zielona Góra – 105 PLN, Olsztyn – 100 PLN. Nawet jeżeli te najniższe stawki nie są takie, jak można by się było tego spodziewać, ciekawie wypada zestawienie ich z tymi najwyższymi, które z reguły nie są bardzo wysokie i odpowiednio, dla każdego z tych miast wynoszą: Opole – 223 PLN, Gorzów Wielkopolski – 225 PLN, Białystok – 281 PLN, Zielona Góra – 275 PLN, Olsztyn – 229 PLN. Jak widać w najbardziej ekstremalnym przypadku różnica miedzy najtańszym a najdroższym noclegiem w danym mieście wynosi 150 PLN. Oznacza to, że obiekty hotelowe w każdym z tych miast oferują swoim gościom podobny standard. Gdy patrzymy na średnie koszty dokonanych rezerwacji, to możemy stwierdzić, że zatrzymując się w tych miastach, goście hotelowi preferują raczej te niższe ceny i standard trzech gwiazdek z reguły ich zadowala:
 • Opole – 180 PLN średnia cena za rezerwację
 • Gorzów Wielkopolski – 166 PLN średnia cena za rezerwację
 • Białystok – 178 PLN średnia cena za rezerwację
 • Zielona Góra – 220 PLN średnia cena za rezerwację
 • Olsztyn – 150 PLN średnia cena za rezerwację

fot. .shock - Fotolia.com

Nocleg w Opolu jest droższy niż w Warszawie

W stolicy można znaleźć nocleg w hotelu już od 48 PLN, natomiast najdroższe minimalne ceny noclegu w hotelu są w Opolu i zaczynają się one od 160 PLN.


Które miasta mają największe różnice w cenach hoteli?

Miasta, w których przyjezdni zastają największą rozpiętość, jeżeli chodzi o ceny hoteli, to: Warszawa, Kraków, Poznań, Toruń, Gdańsk, Wrocław. Tu spectrum cenowe jest naprawdę duże. Najtańszy pokój w hotelach w Warszawie można zarezerwować już za 48 PLN, ceny najdroższych sięgają 783 PLN (różnica 735 PLN), w Krakowie różnice te są tylko niewiele mniejsze (501 PLN) z najniższą ceną o wysokości 56 PLN i najwyższą 557 PLN. Nieco mniejsze różnice cenowe są w:
 • Poznaniu, najniższa cena za nocleg to 49 PLN, najwyższa to 475 PLN (różnica 426 PLN)
 • Toruniu, najniższa cena za nocleg to 65 PLN, najwyższa to 430 PLN (różnica 365 PLN)
 • Gdańsku, najniższa cena za nocleg to 72 PLN, najwyższa to 354 PLN (różnica 284 PLN)
 • Wrocławiu, najniższa cena za nocleg to 64 PLN, najwyższa to 341 PLN (różnica 277 PLN)

– Można się zastanawiać, z czego wynikają takie różnice w cenach w tych miastach? Po pierwsze, występuje tam bardzo duża rozbieżność w standardzie hoteli, od takich, które mają bardzo słabe dwie gwiazdki, po takie, które są bardzo luksusowe i mają mocne pięć. Po drugie, miasta te są częściej odwiedzane z powodów turystycznych – w tym również przez osoby zza granicy, oznacza to, że mogą sobie pozwolić na wyższe ceny, bo ich goście są do nich przyzwyczajeni. Z tego wynika również i to, że obiekty te nie mają jednego charakteru np. biznesowego, są dużo bardziej różnorodne – mówi Piotr Woś z serwisu eSKY.pl.

Co jeszcze ma wpływ na kształtowanie się cen hoteli w wymienionych wyżej miastach? Znaczenie ma nie tylko ich standard i charakter, ale również lokalizacja. W takich miastach jak Warszawa, Kraków czy Poznań hotele są umiejscowione zarówno w centrum, jak i w dużo dalszych lokalizacjach (nawet do 15 km od centrum) i te ostatnie mogą oferować znacznie niższą cenę. Nie bez wpływu jest również to, że w tych miastach, w których rozpiętość cenowa jest największa z reguły jest duża liczba hoteli należących do sieci i posiadających silną markę. Jaki ma to wpływ na cenę? Z reguły obiekty sieciowe – zwłaszcza te o zasięgu międzynarodowym – mają w pewnym stopniu, mniejszym lub większym, ceny standaryzowane, chociaż na poziomie jednego kontynentu czy rynku – w przypadku Polski - środkowoeuropejskiego. Obiekty te mają często zarządzanie centralne przez co podobne wyznaczniki cenowe.

Fakt, że klienci mają możliwość wyboru wcale nie oznacza, że decydują się na noclegi w najniższych lub najwyższych cenach. Średni koszt rezerwacji w tych miastach niewiele się różni od tego, który występuje w takich miastach jak Opole czy Zielona Góra. Jak się on kształtuje?
 • Warszawa – 217 PLN średni koszt rezerwacji
 • Kraków – 210 PLN średni koszt rezerwacji
 • Poznań – 146 PLN średni koszt rezerwacji
 • Toruń – 173 PLN średni koszt rezerwacji
 • Gdańsk – 172 PLN średni koszt rezerwacji
 • Wrocław – 161 PLN średni koszt rezerwacji

Ceny te pokazują, że nawet w sytuacji, gdy przyjezdni mają duży wybór skłaniają się ku rozwiązaniom pośrednim i na najdroższe hotele z reguły się nie decydują, lub też wybierane są one tak samo często jak te najtańsze i sprawia to, że średnie koszty rezerwacji na terenie całego kraju są podobne, niezależnie od tego jak duże różnice w cenach doby hotelowej występują w danym mieście.

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: