eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Liczba upadłości rośnie przez budowlankę

Liczba upadłości rośnie przez budowlankę

2013-04-10 13:45

Przeczytaj także: Upadłości firm I-III 2013


Liczba ogłoszonych przez sąd w danym okresie upadłości w dużej mierze odzwierciedla sytuację gospodarczą. Jak podkreśla jednak Prezes Centrum Finansowego Banku BPS, Joanna Nowicka-Kempny – skala upadłości jest również wyrazem świadomości prawnej przedsiębiorców, którzy w celu ochrony należności swoich kontrahentów i maksymalizacji poziomu zaspokojenia ich roszczeń, realizują swój ustawowy obowiązek prawny. Ogłoszenie przez sąd upadłości przedsiębiorstwa potwierdza istnienie w przedsiębiorstwie majątku i środków finansowych umożliwiających choć częściowe zaspokojenie wierzycieli. Oznacza tym samym, że co do zasady wniosek przedsiębiorcy o ogłoszenie upadłości został złożony w okresie umożliwiającym określone zabezpieczenie roszczeń wszystkich wierzycieli. Stąd niepokojący dla wierzyciela powinien być nie fakt postawienia jego kontrahenta w stan upadłości, a raczej oddalenie przez sąd wniosku w tym zakresie.

Ten kierunek potwierdza Mecenas Marcin Czugan, Radca prawny Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych – Upadłość przedsiębiorstwa jest oczywiście zjawiskiem niepożądanym w gospodarce, bowiem pamiętajmy, że stan niewypłacalności, stanowiący przesłankę ogłoszenia upadłości, to przecież brak realizacji bieżących zobowiązań przez upadłego. To z kolei wpływa bezpośrednio na kondycję finansową innych firm, które zawierały umowy z upadłym. Jednakże, co niezwykle istotne, ogłoszenie upadłości przez sąd upadłościowy, daje nadzieję wierzycielom na zaspokojenie, choćby w części, ich wierzytelności. To zawsze lepsze rozwiązanie, niż utrata w całości zainwestowanych środków. Marcin Czugan podkreśla, iż w celu uzyskania jeszcze większej efektywności z likwidacji masy upadłości, niezbędna jest należyta współpraca wierzycieli z syndykami. Prawidłowa współpraca na linii wierzyciel – syndyk, monitorowanie stanu upadłości, czy choćby tak prozaiczna czynność, jak informowanie o wszelkich zmianach teleadresowych wierzyciela, to istotne czynniki wpływające na efektywność i szybkość procesu upadłościowego, a w konsekwencji jego zakończenie i odzyskanie wierzytelności – zakończył Radca prawny.

Autor raportu zwraca uwagę, że w najbliższych latach trend wzrostowy w liczbie upadłości powinien się odwrócić. Wynika to nie tylko z faktu występowania cykli gospodarczych (wielu ekonomistów twierdzi, że od połowy 2013 r. nadejdzie ożywienie w gospodarce), ale i z tego, że upadłość przedsiębiorstwa uwidacznia się z opóźnieniem w stosunku do wystąpienia rzeczywistego stanu niewypłacalności. Dzieje się tak nie tylko z powodu przewlekłych procedur sądowych, ale i dlatego, że często wierzyciele potrzebują czasu by zdecydować się na wniesienie sprawy do sądu. Warto w tym miejscu podkreślić różnicę między pojęciem upadłości, wokół którego prowadzone są analizy w raporcie KPF, a bankructwem. Jak podkreśla autor raportu, skala bankructw (czyli ekonomicznych problemów z utrzymaniem płynności finansowej) jest nieporównywalnie większa od skali analizowanych w raporcie upadłości (sądowych procesów). Statystyka niestety nie jest tu doskonała, żadna bowiem instytucja w Polsce nie bada ilościowo zjawiska bankructw przedsiębiorstw – dodaje autor raportu.

Informacje o raporcie
Raport KPF i Centrum Finansowego Banku BPS obejmuje dane dotyczące firm, które upadły w 2012 r. i których upadłość została podana do publicznej wiadomości na łamach Monitora Sądowego i Gospodarczego (MSiG) do końca stycznia 2013 r. Autor raportu zwraca uwagę, że po 31 stycznia mogły pojawić się w MSiG kolejne informacje o upadłościach, ale są one publikowane szybciej niż w poprzednich latach, więc z pewnością nie zaburzają one w sposób istotny zaprezentowanych w raporcie danych.



Artykuł powstał we współpracy z Kancelarią Gospodarczą PETRA

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: