eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Dzień Babci i Dziadka - profil polskich dziadków

Dzień Babci i Dziadka - profil polskich dziadków

2013-01-21 12:47

Dzień Babci i Dziadka - profil polskich dziadków

Dziadkowie © WavebreakmediaMicro - Fotolia.com

Acxiom Polska wziął pod lupę analityczną tym razem naszych ukochanych Dziadków i Babcie. Postanowili oni spojrzeć na profil naszych najbliższych, którzy opowiadają naszym dzieciom niesamowite historie z czasów kiedy to nikt o Internecie nie słyszał, a przekazywanie wieści odbywało się z ust do ust, przy dobrej kolacji, a nie przez email czy w mediach społecznościowych.

Przeczytaj także: Dzień Babci i Dziadka w Internecie

My sami od naszych dziadków doświadczaliśmy i nadal doświadczamy ciepła, cierpliwości, dostajemy od nich wiele cennej wiedzy i dobrych nauk życiowych.

Kim są polscy dziadkowie?

Acxiom wziął pod lupę bazę ponad 350 000 osób w wieku powyżej 55 roku życia. Połowa z nich mieszka w dużych miastach i aglomeracjach, a co trzecia osoba żyje w miejscowościach do 25 tysięcy mieszkańców. Co czwarta babcia lub dziadek mieszka w gospodarstwie jednoosobowym, licząc na pewno na liczne odwiedziny wnucząt i dzieci w dniu ich święta. Drugie 25% analizowanej grupy mieszka w gospodarstwach dwuosobowych, czyli rozkoszują się spokojem dojrzałych lat w towarzystwie partnera życiowego.

43% babć i dziadków ma wykształcenie średnie, co piąta osoba posiada dyplom wyższej uczelni, oraz mniej więcej tyle samo posiada wykształcenie zawodowe.

Zgodnie z tym, co wiemy o poziomie emerytur w Polsce, również analizowana grupa nie ma czym się pochwalić jeśli chodzi o zasobność swojego portfela. 44% osób otrzymuje miesięczne dochody poniżej 2 tysięcy złotych, 35% może liczyć na kwotę mieszczącą się w przedziale 2-3 tysiące zł. Jedynie 8% analizowanych osób deklaruje miesięczne wpływy w kwocie powyżej 4 tysięcy złotych.

fot. WavebreakmediaMicro - Fotolia.com

Dziadkowie

43% babć i dziadków ma wykształcenie średnie, co piąta osoba posiada dyplom wyższej uczelni, oraz mniej więcej tyle samo posiada wykształcenie zawodowe.


Nasi dziadkowie są aktywni. Również zawodowo. Co prawda, co trzecia osoba w analizowanej bazie deklaruje, że jest emerytem lub rencistą, to jednak można też spotkać osoby zajmujące się nauczycielstwem, pracami biurowymi, pracami w sklepie, w służbie zdrowia, czy też prowadzące własny biznes. To pewnie właśnie te osoby chwalą się najwyższymi dochodami.

Ci dziadkowie, którzy w jakiś sposób dorabiają sobie do emerytur, bądź jeszcze są czynni zawodowo, mogą pozwolić sobie na aktywne spędzanie wolnego czasu, również poza domem. 27% analizowanej grupy deklaruje, że spędza wakacje w Polsce poza własnym miejscem zamieszkania, 13% jeździ na wakacje do krajów europejskich i niecałe 2% spędza wakacje poza Europą.

Jak jeszcze nasi dziadkowie wykorzystują swoje pieniądze? Poza rozpieszczaniem wnuków, co piąta osoba posiada lub jest zainteresowana inwestowaniem w akcje, obligacje, czy jednostki funduszy inwestycyjnych. To pewnie grupa bezpiecznych inwestorów. 15% dziadków korzysta z kredytów mieszkaniowych oraz pożyczek gotówkowych, a największą grupę stanowią osoby korzystające z oferty ubezpieczeń mieszkaniowych, samochodowych oraz na życie (62%).

Nasi dziadkowie to zatem nie tylko ciepli ludzie, snujący długie historie z morałem, lubiący rodzinne spotkania, ale też podróżnicy, aktywni zawodowo, korzystający z produktów finansowych członkowie naszego społeczeństwa.

Wszystkim babciom i dziadkom życzymy wielu powodów do radości w dniu ich święta.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: Dzień Babci, Dzień Dziadka, dziadkowie, wnuki

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: