eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › ESET: zagrożenia internetowe X 2012

ESET: zagrożenia internetowe X 2012

2012-11-30 12:58

ESET: zagrożenia internetowe X 2012

Zagrożenia internetowe © pixel_dreams - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Jeśli na facebookowych profilach swoich znajomych zauważyłeś linki do filmów, których tytuły obiecują humorystyczną lub kontrowersyjną zawartość, powściągnij swoją ciekawość i nie klikaj w tego typu odnośniki. Niczego nie obejrzysz, a Twój profil stanie się darmowym słupem ogłoszeniowym spamerów - ostrzegają eksperci z firmy antywirusowej ESET, przy okazji publikacji raportu nt. najpopularniejszych wirusów ubiegłego miesiąca.

Przeczytaj także: ESET: zagrożenia internetowe IX 2012

Analitycy zagrożeń z firmy ESET zidentyfikowali na Facebooku sporo podejrzanych wpisów, które podszywają się pod odnośniki do materiałów wideo. W rzeczywistości to linki do serwisów internetowych, które zamiast wyświetlać obiecywany film, zamieniają facebookowy profil swojej ofiary w słup ogłoszeniowy i publikują na nim informację o polubieniu danego materiału wideo.

Wszystko zaczyna się w momencie, gdy internauta dostrzeże na profilu swojego znajomego odnośnik, wyglądający jak link do filmu w serwisie youtube.com. Zwabiony ciekawym tytułem lub zdjęciem użytkownik klika w link. Ten jednak nie uruchamia materiału wideo, a przenosi ofiarę do innego serwisu, który raz jeszcze wyświetla miniaturę okna z filmem. Próba ponownego uruchomienia materiału wideo znowu kończy się niepowodzeniem. W rzeczywistości kliknięcie powoduje opublikowanie na profilu internauty informacji o polubieniu przez niego konkretnego filmu wraz z odnośnikiem do tego materiału wideo. W ten sposób informacja ta staje się widoczna dla znajomych ofiary. Ci zaintrygowani wpisem z ciekawości klikają we wspomniany odnośnik i cały schemat się powtarza.

fot. mat. prasowe

Polowanie na "lajki"

Kliknij, a wszyscy Twoi znajomi zobaczą jaki film chciałeś obejrzeć


"Warto regularnie sprawdzać, czy na naszym profilu w serwisie społecznościowym nie pojawiły się niechciane komentarze lub informacje o aktywnościach, których nigdy nie wykonaliśmy. Jeśli takowe odnajdziemy, to powinniśmy je jak najszybciej usunąć, by nie kusiły naszych znajomych i nie stały się początkiem denerwującego łańcuszka, który sami zainicjujemy. Taka weryfikacja profilu jest szczególnie ważna wtedy, gdy próba odtworzenia rzekomego materiału wideo kończy się przeniesieniem na inną stronę internetową" - radzi Kamil Sadkowski, analityk zagrożeń z firmy ESET.

Jak usunąć niechcianego "lajka" ze swojego profilu na Facebooku:
  • Uruchom swój profil - kliknij swoje imię na niebieskim pasku tytułowym serwisu.
  • W polu "Kliknięcia Lubię to" wybierz "Zobacz wszystkie".
  • Kliknij "Edytuj".
  • Kliknij krzyżyk przy danym obiekcie.
  • Gotowe.

fot. mat. prasowe

Lista zagrożeń wpaździernika wg laboratoriów ESET

W październiku na pierwszym miejscu nadal rodzina programów INF/Autorun


 

1 2 3

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: