eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Rynek pracy: nowe zjawiska

Rynek pracy: nowe zjawiska

2012-11-23 10:12

Przeczytaj także: Jak przezwyciężyć globalny niedobór talentów?


Jedną z kluczowych idei Ery Człowieka jest zrozumienie, że siła firmy zależy od tworzących ją pracowników. Z kolei jakość ich pracy warunkowana jest jakością strategii zarządzania zasobami ludzkimi, którą tworzy i implementuje kadra zarządzająca. Pracodawcy powinni tak zarządzać ludźmi, by zapewnić im ciągły rozwój posiadanego przez nich potencjału, a firmie zagwarantować dostęp do talentów zarówno teraz, jak i w przyszłości. Pomocne w tym będą elastyczne modele pracy, które integrują dynamiczną mieszankę różnych pracowników. Warte promowania są również modele pracy wirtualnej (zdalnej) oraz „mrowiskowej” (czyli wykonywanie przez pracowników małych zadań będących częścią jednego projektu). Takie formy pobudzają innowacyjność, ponieważ pozwalają firmom wykorzystać talenty, które kiedyś pozostałyby niedostrzeżone.

Równowaga pomiędzy różnymi typami stanowisk i form zatrudnienia to oszczędność kosztów, a także większy zakres dostępnych możliwości. Warto zatem dostosować zarządzanie zasobami ludzkimi do różnic kulturowych, a także stosować poziome struktury pracy. Pozwolą one zniwelować bariery istniejące między grupami oddzielonymi od siebie geograficznie lub funkcjonalnie, usprawniając tym samym pracę całego zespołu.

Utrzymujący się problem niedoboru wykwalifikowanych pracowników wymaga umocnienia zasobów talentów, poprzez szukanie nowych źródeł (również poza granicami własnego kraju), sięganie do zasobów dotychczas niedocenianych (jak np. młodsze grupy wiekowe, czy pracownicy 50+), a także poprzez decydowanie się na przebranżawianie obecnej kadry. Przekwalifikowanie takie wymaga często sięgania po, rekomendowany przez ManpowerGroup, model rozwijania potencjału pracownika. Pozwala on wyselekcjonować z zespołu osoby z potencjałem, a następnie poddać je szkoleniu, które pomoże im rozwinąć się w kierunku spełniania nowych ról. Programy szkoleń warto opracowywać we współpracy z administracją publiczną, by zdywersyfikować zestaw umiejętności populacji. Pamiętać należy również, że programy szkoleń w Erze Człowieka nie powinny być narzucone, lecz oparte na dialogu pomiędzy pracownikami a pracodawcą. Ważne jest właściwie nagradzanie, angażowanie i rozwijanie talentów, które będzie adekwatne zarówno do potrzeb pracodawcy, jak i oczekiwań pracowników. Nowa strategia HR powinna zręcznie łączyć najnowsze zdobycze technologii z personalnym podejściem w rekrutacji oraz mieć na względzie równowagę pomiędzy pracownikami stałymi i tymczasowymi. Aby wyróżnić się w obliczu niedoboru talentów pomocna będzie zatem współpraca z firmami innowacyjnych rozwiązań HR.

Co nadejście Ery Człowieka oznacza dla pracowników?

Pracownicy powinni obserwować skutki nadejścia Era Człowieka równie pilnie jak pracodawcy. Tempo zmian przyspieszy nieprawdopodobnie, w związku z czym wszelkie umiejętności będą szybko dezaktualizować się. Osoby aktywne zawodowo będą musiały bezustannie się dokształcać, aby przez cały okres trwania swojej kariery zawodowej móc w pełni korzystać ze swojego potencjału. Era Człowieka daje ogromne możliwości rozwoju i szans na rynku pracy tym, którzy będą chcieli z nich skorzystać.

Informacje o raporcie
Era Człowieka została ogłoszona przez ManpowerGroup w styczniu 2011 r. podczas Światowego Forum Ekonomicznego (WEF) w Davos, w Szwajcarii. Wkrótce potem nasileniu uległy obserwowane zjawiska, które warunkowały tę przemianę - klęski żywiołowe, przewroty polityczne, niepokoje społeczne, gospodarcze oraz niepewności finansowe. Obowiązujące systemy przestały gwarantować stabilność, a dotychczasowy układ sił w światowej gospodarce uległ zmianie. Wszytko to miało wpływ na działania przedsiębiorców. Pojawiły się nowe wyzwania i zagrożenia dla rynku pracy.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: