eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Sytuacja finansowa sektora przedsiębiorstw II kw. 2012

Sytuacja finansowa sektora przedsiębiorstw II kw. 2012

2012-09-20 09:05

Przeczytaj także: Sytuacja finansowa sektora przedsiębiorstw IV kw. 2011


Koszty

W II kw. br. zarówno nominalna dynamika przychodów ogółem, jak i tempo wzrostu kosztów ogółem znacząco zmniejszyły się względem poprzedniego kwartału, przy czym spadek dynamiki kosztów był wyraźnie płytszy - koszty rosły nominalnie o 7,6% r/r, tj. o 2,8 pp. szybciej niż przychody, wobec wyraźnie niższej, sięgającej 0,3 pp. przewagi dynamiki kosztów nad dynamiką przychodów zaobserwowanej w I kw. br.

fot. mat. prasowe

Główne składowe kosztów

Spadek dynamiki kosztów sprzedaży obserwowany był w przypadku większości składowych tej kategorii, poza kosztami usług obcych i amortyzacji


Spadek dynamiki kosztów sprzedaży obserwowany był w przypadku większości składowych tej kategorii, poza kosztami usług obcych i amortyzacji, gdzie nie zanotowano większych zmian względem poprzedniego kwartału oraz dynamiki podatków i opłat, która wyraźnie wzrosła w porównaniu do I kw. Wolniej niż sprzedaż zwiększały się w II kw. następujące koszty sprzedaży: koszty zużycia energii, koszty zakupu towarów przeznaczonych do dalszej odsprzedaży oraz pozostałe koszty rodzajowe.

Koszty zakupu surowców i materiałów rosły w II kw. w tempie 8,1% r/r wobec 14,5% w I kw.

Koszty towarów zakupionych w celu dalszej odsprzedaży (koncentrujące się w handlu) zwiększyły się w II kw. o 4,5% r/r., co oznacza 8 punktowy spadek dynamiki tej kategorii kw/kw.

Koszty usług obcych (na które poza podwykonawstwem oraz usługami transportowymi, księgowymi, czy doradczymi składają się również prowizje i opłaty bankowe oraz opłaty leasingowe) rosły w II kw. znacznie szybciej niż przychody, tj. o 9,9% r/r, niemniej wolniej niż kwartał wcześniej (o 0,6 pp.).

Dynamika kosztów wynagrodzeń (wraz z ubezpieczeniami społecznymi) wyniosła 6,3% r/r. (spadek o 2,6 pp. kw/kw). Jej udział w strukturze kosztów rodzajowych (wynoszący 16,5%) spadł kw/kw (o 0,4 pp.) i r/r (o 0,3 pp.).

Wynik finansowy i rentowność

Po niewielkim pogorszeniu obserwowanym na początku br. wynik finansowy w II kw. br. znacząco nominalnie się obniżył - o 32,1% r/r (wynik fin. brutto) i 33,8% r/r (wynik fin. netto). Spadek zanotowano zarówno na działalności podstawowej, jak i dodatkowej.

Spadek wyniku finansowego przy nadal rosnących przychodach przełożył się na niższe wskaźniki rentowności. Wskaźnik rentowności sprzedaży obniżył się o 0,1 pp. kw/kw i o 1,2 pp. r/r i wyniósł 4,3%, pozostając w pobliżu swojej długookresowej średniej (liczonej od 1995 r.).

fot. mat. prasowe

Wskaźniki rentowności (dane kwartalne)

Spadek wyniku finansowego przy nadal rosnących przychodach przełożył się na niższe wskaźniki rentowności


Mimo silnych spadków wyniku finansowego analiza danych jednostkowych pokazała dalszą, choć niewielką poprawę odsetka firm wykazujących zyski. Udział firm z dodatnim wynikiem finansowym netto zwiększył się z 68,8% w II kw. ub.r. do 69,2%. Zmniejszył się natomiast udział firm z wysoką rentownością obrotu netto (powyżej 5%) – o 0,1 pp. do 30,9%.

Spadek wyniku finansowego (r/r) w II kw. br. zanotowała zdecydowana większość analizowanych klas (w tym wszystkie klasy skonstruowane w oparciu o eksport oraz wielkość zatrudnienia) i większość branż.

Wśród sekcji PKD straty poniosło wyłącznie Budownictwo. Wg bardziej szczegółowego podziału, tj. na 77 branż, ujemny wynik finansowy miało 9 branż (jedna budowlana, 2 transportowe i 6 usługowych). Spadek wyniku finansowego netto miał miejsce w 52 branżach z 77, przy czym w 16 z nich wynik na sprzedaży w tym czasie zwiększył się, co oznacza, że spadki wyniku finansowego netto wynikały tam głównie (w 14 branżach) z niższych zysków z operacji finansowych, w tym np. z mniejszych otrzymanych dywidend (taka sytuacja miała miejsce m.in. w energetyce). Wzrost rentowności miał miejsce w 21 z 77 branż PKD.

poprzednia  

1 2 3 ... 5

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: