eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Turystyka biznesowa w Polsce rozwija się

Turystyka biznesowa w Polsce rozwija się

2012-09-12 09:16

Przeczytaj także: Turystyka biznesowa w Polsce w rozwoju


Hotel dla biznesmena

Rozwój infrastruktury hotelowej w Polsce zauważają eksperci z branży handlu nieruchomościami, chwaląc Polskę za powiększającą się sieć miejsc gotowych do przyjęcia nawet najbardziej wymagających turystów biznesowych. Według najnowszej publikacji badawczej Jones Lang Lasalle Hotels, polski rynek hotelowy osiągnął jedne z najlepszych wyników w Europie w 2011 r. Tylko warszawskie hotele w ciągu roku zanotowały 8,3 proc. wzrostu wskaźnika przychodu na dostępny pokój. Polska oceniana jest jako kraj o dużym potencjale rozwoju rynku hotelowego. Zanotował on imponujący wzrost w 2011 r.

Jak wskazują eksperci polska gospodarka, choć nie rozwijająca się tak szybko jak w minionym roku, nadal korzystnie wyróżnia się na tle innych krajów europejskich. To dobry prognostyk dla popytu na usługi hotelowe ze strony turystyki biznesowej oraz czynnik warunkujący dalszy rozwój segmentu hoteli ukierunkowanych na spotkania, podróże motywacyjne, konferencje i wystawy.

Z drugiej strony eksperci Colliers International wskazują, że w Polsce wciąż brakuje wysokiej klasy obiektów konferencyjnych i kongresowych, które mogą obsługiwać paneuropejskie i międzynarodowe wydarzenia MICE (ang. meetings, incentives, conferencing, exhibitions) Obecnie Polska nie dysponuje nowoczesnym obiektem, który mógłby zaoferować dobre warunki na spotkanie biznesowe dla 3-6 tys. osób, z dostępnością dużej powierzchni wystawienniczej, niewielkich pomieszczeń na mniejsze spotkania (tzw. breakout room), obsługą gastronomiczną oraz dużym parkingiem. Powstanie takich obiektów umożliwiłoby ściąganie do kraju imprez o charakterze globalnym.

Wczoraj słaby punkt, dziś centrum zainteresowania

Powodzenia naszego kraju w dziedzinie turystyki biznesowej nie można tłumaczyć wyłącznie cenami i rozwijającą się infrastrukturą. Wpływ na rozkwit polskiego rynku konferencji międzynarodowych ma pozycja kraju w międzynarodowym biznesie. Szybki rozwój gałęzi gospodarki takich, jak m.in. centra badawczo-rozwojowe czy centra księgowo-finansowe to kolejny argument za wyborem Polski na miejsce spotkania międzynarodowych organizacji. To tu warto dziś szukać miejsca na rozbudowę swojego biznesu, budować nowe sieci kontaktów. A o to najlepiej starać się właśnie na branżowych spotkaniach.

Położenie geograficzne Polski między wschodnią, a zachodnią częścią Europy przez lata stanowiło źródło jej problemów politycznych i ekonomicznych. Dziś, w czasie wciąż rosnącego zainteresowania zagranicznych inwestorów Polską i jej sąsiadami, zaczyna stanowić nasz atut.

Potwierdza to Krystian Bestry, Dyrektor Zarządzający Infosys BPO Europe: - Wraz z mniejszymi krajami regionu EMEA staliśmy się punktem łączącym kraje Zachodu z pozostałą częścią Euroazji. Jednocześnie jesteśmy najdalej wysuniętym na wschód obszarem Unii Europejskiej. Lokalizacja ta stawia nas w uprzywilejowanej pozycji. Stajemy się ważnym ogniwem łańcucha pomiędzy zachodnimi klientami, a tańszymi ośrodkami w Indiach, Chinach czy na Filipinach – mówi Krystian Bestry.

To zainteresowanie przekłada się także na obecność inwestorów z największych światowych gospodarczych potęg na polskim rynku i organizowanych w kraju spotkaniach biznesowych. Co ważne, potencjał Europy Środkowo-Wschodniej docenili Chińczycy. Tamtejszy rząd opracowuje koncepcję „12 kroków na rzecz rozwoju przyjaznej współpracy z Europą Środkowo-Wschodnią". W jego ramach Chiny planują stworzyć fundusz dedykowany dla krajów EMEA na kwotę 500 mln USD i wartą 10 mld USD linię kredytową dla chińskich firm chcących inwestować w naszym regionie. Z raportu firmy doradczej Deloitte wynika, że na europejski rynek trafi z Chin w najbliższym czasie 40 mld USD. Nawet połowa z zaplanowanych inwestycji może powstać w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Na pewno przełoży się to na obecność przedstawicieli Państwa Środka na wydarzeniach biznesowych w naszym kraju. Eksperci zwracają także uwagę na specyfikę turystów biznesowych z krajów wschodniej Europy takich, jak m.in. Ukraina i Rosja.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: