eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Spam w IV 2012 r.

Spam w IV 2012 r.

2012-05-29 11:46

Spam w IV 2012 r.

Źródła spamu w kwietniu 2012 r. (TOP 20) © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (10)

Z miesięcznego raportu firmy Kaspersky Lab dotyczącego aktywności spamerów wynika, że w kwietniu odsetek spamu w ruchu e-mail zwiększył się o 2,2 proc. w porównaniu do poprzedniego miesiąca i wynosił średnio 77,2%. Odnotowano również kilka sporych zmian w geograficznym rozkładzie źródeł spamu. Polska niechlubnie awansowała z 18 na 11 miejsce rankingu - w kwietniu z Polski pochodziło 2,1% globalnego spamu.

Przeczytaj także: Spam w III 2012 r.

Spam na świeczniku


Nowe triki zidentyfikowane w oszukańczym i szkodliwym spamie

Spamerzy rozprzestrzeniający szkodliwy kod oraz wiadomości phishingowe nadal szukają najszybszego sposobu dotarcia do użytkowników komputerów. Szkodliwy spam rozwija się w szybkim tempie, a cyberprzestępcy systematycznie wzbogacają arsenał swoich sztuczek, dodając zarówno innowacje techniczne, jak i nowe triki wykorzystujące socjotechnikę.

Wikipedia i Amazon — złe doświadczenie?

W kwietniu wykryliśmy spam, który na pierwszy rzut oka wyglądał jak typowa szkodliwa wysyłka masowa rozprzestrzeniana pod przykrywką powiadomienia z Facebooka. Wiadomość e-mail, rzekomo pochodząca z popularnego portalu społecznościowego, stanowiła prośbę o przyjęcie zaproszenia do grona znajomych na Facebooku. Jak większość wiadomości e-mail, które mają wyglądać jak oficjalne powiadomienia z Facebooka, wysyłka ta została dobrze przygotowana i na pierwszy rzut oka do złudzenia przypominała prawdziwą. Według planu spamerów, gdyby użytkownik kliknął którykolwiek z zawartych w e-mailu odsyłaczy, zamiast trafić na Facebooka, zostałby przekierowany na stronę internetową zainfekowaną szkodliwym kodem. Brzmi znajomo, prawda? Jedyna różnica polega na tym, że odsyłacze w wiadomościach e-mail nie prowadziły użytkowników do zhakowanych domen lub stron zarejestrowanych w domenach .in lub co.cc, ale na strony Wikipedii lub Amazona.

fot. mat. prasowe

Wiadomość spamowa

Wiadomość spamowa - Wikipedia i Amazon


Cyberprzestępcy prawdopodobnie zaszyli szkodliwy skrypt na utworzonych przez siebie stronach Wikipedii, jak również na stronach mających przypominać reklamy używanych produktów na Amazon.com. Dlaczego „prawdopodobnie”? Dlatego że taktyka ta nie była szczególnie skuteczna, ponieważ oba serwisy wykazały się szybką reakcją i zanim odsyłacze zostały rozprzestrzenione, strony zostały już wyłączone.
Przeczytaj także: Spam V 2014 Spam V 2014

 

1 2 ... 6

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: