eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › PKPP Lewiatan: Czarna Lista Barier 2012

PKPP Lewiatan: Czarna Lista Barier 2012

2012-04-11 11:51

Przeczytaj także: PKPP Lewiatan: Czarna Lista Barier 2011


Do pozytywnych zdarzeń 2011 roku PKPP Lewiatan zalicza:
  • kontynuację prac nad Programem Uwolnienia Gazu,
  • przygotowanie regulacji prawnych dotyczących rozwoju energetyki jądrowej,
  • przesłanie do Komisji Europejskiej propozycji zasad przyznawania nieodpłatnych pozwoleń na emisję CO2 dla producentów energii po 2013 roku.

BRANŻA TELEKOMUNIKACYJNA I MEDIALNA

Sektor telekomunikacyjny i medialny mają nieoceniony pośredni wpływ na wzrost gospodarczy poprzez zwiększanie produktywności w praktycznie wszystkich gałęziach gospodarki i administracji publicznej. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom telekomunikacyjnym znikają bariery komunikacyjne, usprawniany jest obieg informacji, redukowane są koszty działalności i oszczędzany czas. Technologie informacyjne i komunikacyjne stymulują rozwój innowacyjności, która jest podstawowym motorem napędowym nowoczesnej ekonomii. Dlatego właśnie w tej branży wszelkie bariery rozwoju oraz niewykorzystane szanse są bardzo istotne również dla całej gospodarki, szczególnie w czasach spowolnienia gospodarczego, gdy potrzebujemy wykorzystać każdą metodę stymulowania wzrostu.

Na poniższej liście znaleźć można właśnie takie bariery, które blokują i spowalniają rozwój sektora w długoterminowej perspektywie. Do najważniejszych barier można zaliczyć:
  • przepisy ustawy Prawo telekomunikacyjne, które nie uwzględniają zmian zachodzących w obszarze nowych technologii w zakresie komunikacji z użytkownikami usług telekomunikacyjnych oraz skutecznej procedury odwoławczej od decyzji regulacyjnych na tym rynku;
  • regulacja w ustawie o radiofonii i telewizji ograniczająca ogłoszenia nadawców o ich własnych audycjach do dwóch minut w ciągu godziny zegarowej;
  • zbyt wysokie kary finansowe nakładane przez organy administracji publicznej;
  • brak w ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych ustawowego określenie górnego limitu dla wszystkich opłat ponoszonych przez organizacje telewizyjne na rzecz organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi lub pokrewnymi;
  • brak działań mających edukować i w efekcie niwelować bariery związane z nieuzasadnionymi obawami przed polami elektromagnetycznymi, co coraz bardziej hamuje procesy inwestycyjne w telekomunikacji ruchomej;
  • obowiązek udostępniania przez operatorów publicznej sieci telekomunikacyjnej oraz dostawców publicznie dostępnych usług telekomunikacyjnych, na własny koszt, danych i informacji objętych tajemnicą telekomunikacyjną podmiotom uprawnionym.

W 2011 r. pojawiły się nowe bariery związane z nowelizacją, z dnia 25 marca 2011 r., ustawy o radiofonii i telewizji. Dotyczyły one następujących zagadnień:
  • zbyt szerokiego uregulowania dotyczące zasady „must carry”/”must offer” w odniesieniu do wszelkich sposobów rozprowadzania programów, przede wszystkich wobec najnowszych, będących w fazie wczesnego rozwoju technik np. Internet TV, TV w sieciach 3G czy LTE.
  • ograniczenia ogłoszeń nadawców o ich własnych audycjach do dwóch minut w ciągu godziny zegarowej.
  • delegacji ustawowej dla Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji do ustalenia w drodze rozporządzenia m.in. sposobu oznaczania i umieszczania w programach ogłoszeń autopromocyjnych nadawców.
  • wskazania sponsora audycji zarówno na początku audycji, jak i na końcu, a dodatkowo w momencie wznowienia po przerwie reklamowej.
  • nałożenia na nadawców telewizyjnych obowiązku zapewniania dostępności programów dla osób niepełnosprawnych z powodu dysfunkcji narządu wzroku lub słuchu, przez wprowadzanie odpowiednich udogodnień: audiodeskrypcji, napisów dla niesłyszących oraz tłumaczeń na język migowy.

poprzednia  

1 ... 7 8 9 10

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: