eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Jakie kursy językowe i szkoleniowe wybierają Polacy?

Jakie kursy językowe i szkoleniowe wybierają Polacy?

2011-11-21 09:37

Przeczytaj także: Polacy najchętniej wybierają kursy językowe


Projektujemy wnętrza i ogrody

Co jeszcze zmieniło się w edukacyjnych preferencjach Polaków w ciągu ostatniego dziesięciolecia? – Zainteresowanie poszczególnymi kursami jest również znakiem naszych czasów. W 2000 roku ostro dokształcaliśmy się w dziedzinie księgowości, płac i kadr. Na topie była również psychologia – wymienia Magdalena Szajbe z ESKK. Teraz, jak pokazują dane szkoły nauczania na odległość, Polaków stać jest na naukę przyjemności, które niekoniecznie są związane z wymaganiami rynku. Zamiast księgowości i zgłębiania ksiąg podatkowych i rachunkowych, na podium najpopularniejszych kursów znajdują się więc obecnie projektowanie wnętrz oraz projektowanie ogrodów.

Wysoką pozycję zajmują również kursy związane z nowymi technologiami: obsługa pakietu Microsoft Office (Word, Excel, Power Point) oraz tworzenie stron WWW. To ostatnie na początku millenium znajdowało zainteresowanie jedynie wśród garstki Polaków. I nic dziwnego, gdyż według badań Eurostatu w 2001 roku do elitarnej grupy surfującej w Internecie należał zaledwie co dziesiąty Polak. Dziś, zgodnie z wyliczeniami GUS, już ponad 60 proc. mieszkańców kraju ma dostęp do sieci.

Czego będziemy się uczyć za 10 lat?

Polacy znacznie częściej niż dziesięć lat temu pozwalają sobie na rozwijanie różnego rodzaju hobby. Ponad dwa razy wzrosła sprzedaż kursów układania tarota, pojawiło się również zapotrzebowanie na naukę florystyki (bukieciarstwa) oraz na błyskawicznego przyswajania wiedzy.

Cóż w takim razie może znaleźć się na edukacyjnym podium pod koniec kolejnego dziesięciolecia? Według ESKK, na podstawie dotychczasowych tendencji wzrostowych, można prognozować dynamiczne zmiany w obszarze oryginalnych kursów hobbystycznych oraz tych dotyczących zarządzania własną firmą. – W obszarze zawodowym stawiamy coraz częściej na indywidualność oraz samodzielność, natomiast po pracy chcielibyśmy oddawać się oryginalnym i absorbującym zainteresowaniom, jak np. projektowanie przydomowego ogródka. Prognozujemy również rozwój dziś mało popularnych języków obcych, jak chiński, choć w tym akurat przypadku o wyborze kursu decydują bardziej przesłanki ekonomiczne niż zainteresowania. Dlatego jeśli Polak chce uczyć się chińskiego, to koniecznie w wersji biznesowej – komentuje Magdalena Szajbe z ESKK.

Angielski jest dziś absolutną podstawą, dlatego znajomość języków mniej popularnych, wspomnianego chińskiego, czy czeskiego albo holenderskiego pozwoli nam wyróżnić się z tłumu.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: