eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Dobre gospodarcze prognozy dla Polski

Dobre gospodarcze prognozy dla Polski

2011-11-14 10:12

Przeczytaj także: Polska gospodarka - zaskakująco silne odbicie

W przypadku niekontrolowanego kryzysu zadłużenia w strefie Euro, który doprowadzi do przedłużającej się w niej recesji i stagnacji wzrostu w USA w 2012-13, prognoza wzrostu PKB będzie zmniejszona do 3,2% we wszystkich RSW w 2013 r., (znacznie mniej niż spodziewane obecnie 6,2%), ale nadal wyższa niż w przypadku najbardziej rozwiniętych gospodarek.

Sukces gospodarczy Rynków Szybkiego Wzrostu to efekt działań, które zostały podjęte w celu liberalizacji gospodarek i zwiększenia otwartości handlu. Eksport stanowi około 50% PKB w RSW jako całości, w porównaniu z 13% w USA i 41% w strefie Euro.

Potencjał wzrostu RSW w następnej dekadzie

Dalsza industrializacja i urbanizacja, a także silny wzrost populacji i rozszerzenie się klasy średniej będą czynnikami dalszego rozwoju państw 25tki. Ponadto poprawa zarządzania gospodarczego i stabilności politycznej, jak również duże inwestycje i oszczędności oraz uniknięcie wysokiego zadłużenia, przyczyniły się do wzrostu stopy inwestycji zachodnich firm, szukających wzrostu w krajach rozwijających się w obliczu słabnących rynków macierzystych. Napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych do wszystkich RSW wzrósł z 205 mld USD w 2000 r. do 444 mld USD w 2010 roku; oznacza to, że trafia do nich około 50% globalnych BIZ.

Słabe perspektywy dla gospodarek dobrze rozwiniętych z pewnością wciąż będą miały wpływ na wzrost RSW w 2012 roku. Zależność RSW od wymiany handlowej z UE i USA spadała w połowie ostatniej dekady, odzwierciedlając zarówno względny spadek w zaawansowanych gospodarkach jak i wzrost siły popytu krajowego w RSW, które podsycały zwiększenie handlu interregionalnego. Mimo to, eksport z RSW do krajów wysoko rozwiniętych to wciąż równowartość prawie 15% PKB RSW.

Wśród RSW, rynki Europy Wschodniej mogą być najmocniej dotknięte ze względu na ich powiązania z sąsiadami. Eksporterzy ropy i innych surowców, tacy jak Rosja, Brazylia i Chile mogłyby również poważnie ucierpieć przez spadającą wartość ich głównych surowców eksportowych narażoną na niższe ceny, jak i słabszy popyt. Rynki z większą liczbą powiązań handlowych i finansowych, takie jak Korea i Singapur, mogłyby również odczuć straty. Ekonomiści Ernst & Young i instytutu Oxford Economics oczekują jednak, że kraje takie jak Chiny i Indie odczułyby wpływ kryzysu w mniejszym stopniu, między innymi ze względu na duże rozmiary rynków krajowych i korzystny wpływ niższych cen ropy naftowej i surowców.

Kwartalna Prognoza dla Rynków Szybkiego Wzrostu Ernst & Young jest prognozą makroekonomiczną przygotowaną wspólnie z instytutem Oxford Economics. Jej celem jest wypełnienie zapotrzebowania na praktyczne i dostępne prognozy gospodarcze i spostrzeżenia na temat rozwoju 25 krajów szybkiego wzrostu na całym świecie. Kraje te zostały wybrane ze względu na trzy główne kryteria wielkość, zarówno w odniesieniu do PKB jak i demografii; dynamikę, są to szybko rozwijające się kraje, a także ze względu na strategiczne znaczenie dla rozwoju biznesu. Nasza prognoza opiera się na Globalnym modelu ekonometrycznym Oxford Economics i oferuje zarówno analizę skutków dla firm działających na szybko wzrastających rynkach jak i zalecenia dla decydentów.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: