eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Transport towarów III kw. 2011

Transport towarów III kw. 2011

2011-10-21 13:03

Transport towarów III kw. 2011

Ranking krajów pod względem ładunków do Polski w III kwartale 2011 roku © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Sytuacja w branży transportowej w tym roku przypominała sinusoidę - po spadkach liczby ładunków w giełdzie w I kwartale, wiosenne miesiące przyniosły ożywienie, natomiast w III kwartale ponownie odnotowano spadek. Całkowita liczba ładunków w giełdzie Teleroute w ostatnich trzech miesiącach była o 15% mniejsza niż w II kwartale roku, jednak wolumen przewożonych towarów był niemal taki sam jak przed rokiem i o 22% większy niż w III kwartale 2009. Liczba ładunków eksportowanych z Polski była o 1/3 wyższa niż w poprzednich trzech miesiącach bieżącego roku, z kolei transport towarów do naszego kraju względem II kwartału zmniejszył się o połowę. To główne wnioski wynikające z analizy ładunków zamieszczonych w międzynarodowej giełdzie transportowej Teleroute.

Przeczytaj także: Transport towarów II kw. 2011

W ostatnich miesiącach ekonomiści coraz częściej mówili o kryzysowej sytuacji w strefie euro. Branża transportowa jako jedna z pierwszych reaguje na wszelkie zmiany koniunktury, po upadku Lehman Brothers we wrześniu 2008 roku, ten sektor gospodarki odnotował spadek już w październiku. Z kolei na początku 2010 roku, TSL jako jedna z pierwszych odnotowała wzrost w momencie poprawy koniunktury. Obserwowana w ostatnich miesiącach globalna sytuacja gospodarcza istotnie wpłynęła na wyniki tej branży. Potwierdza to również wskaźnik HSBC PMI mierzący nastroje menedżerów logistyki w firmach przemysłowych – we wrześniu spadł do 50,2 pkt. i jest najniższy od października 2009 roku.

Mimo spadku całkowitej liczby ładunków warto zwrócić uwagę na kilka wzrostów. Z zestawienia ładunków do przewiezienia z Polski zamieszczonych w giełdzie Teleroute wynika, że nasz kraj w badanym okresie odnotował wzrost zapotrzebowania na eksport. III kwartał był pod tym względem o 1/3 lepszy niż II, oprócz Polski wzrost eksportu (o niecałe 5%) widoczny był również w krajach Europy Wschodniej. Największy spadek, o ok. 44% miał miejsce w przypadku krajów Półwyspu Iberyjskiego oraz Wielkiej Brytanii (o 39%).

Z kolei jeśli zestawimy ostatnie trzy miesiące z III kwartałem kryzysowego 2009 roku, to widać, że sytuacja branży transportowej jest lepsza we wszystkich analizowanych krajach. Największy wzrost liczby ładunków odnotowano w krajach Europy Wschodniej (o 58%), Beneluksu (o 50%) i Europy Centralnej (o 48%).

Z Europy do Polski

Zapotrzebowanie na przewóz towarów do Polski w ciągu ostatnich trzech miesięcy spadło o połowę względem poprzedniego kwartału, ale było o 49% większe niż w analogicznym kwartale kryzysowego 2009 roku. Mimo tego, że niemal wszystkie regiony odnotowały spadek eksportu do Polski, dynamika zmian była silnie zróżnicowana. Import do Polski z państw Europy Centralnej oraz z Francji nadal pozostaje w czołówce zestawienia, przewozy z Europy Południowo-Wschodniej awansowały na trzecią pozycję, którą do tej pory zajmowały kraje Beneluksu. Natomiast transport z Hiszpanii i Portugalii znalazł się na 5. pozycji, a kraje Europy Wschodniej spadły na szóstą.

fot. mat. prasowe

Ranking krajów pod względem ładunków do Polski w III kwartale 2011 roku

Ranking krajów pod względem ładunków do Polski w III kwartale 2011 roku


 

1 2

następna

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: