eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Debiuty giełdowe w Europie w I kw. 2011 r.

Debiuty giełdowe w Europie w I kw. 2011 r.

2011-04-08 12:28

Debiuty giełdowe w Europie w I kw. 2011 r.

Europa razem –liczba i wartość IPO © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (8)

Najnowsza kwartalna ankieta PwC dotycząca debiutów giełdowych (IPO Watch Europe), badająca zarówno liczbę, jak i wartość pierwszych ofert publicznych (Initial Public Offering - IPO) na najważniejszych giełdach europejskich, wskazuje, że obawy związane z dużą zmiennością nastrojów na rynku ograniczają liczbę dużych transakcji, tym samym powodując wstrzymywanie się europejskich spółek przed decyzją o debiucie giełdowym.

Przeczytaj także: IPO na świecie: I kwartał 2024 roku z rekordowymi wpływami

fot. mat. prasowe

Europa razem –liczba i wartość IPO

Europa razem –liczba i wartość IPO

Z analizy wynika, że w pierwszym kwartale 2011 r. giełdy europejskie odnotowały spadek łącznej wartości IPO o 71% oraz spadek liczby debiutów o 26% w porównaniu do czwartego kwartału 2010 r. W okresie od stycznia do marca 2011 r. w Europie miało miejsce 95 IPO o łącznej wartości blisko 3 mld euro, podczas gdy w czwartym kwartale 2010 r. w ramach 129 ofert pozyskano ponad 10 mld euro. Zdecydowana większość kapitału w ramach pierwszych ofert publicznych została pozyskana w Londynie, podczas gdy niemal co drugi debiut miał miejsce na GPW w Warszawie.

Pomimo politycznych i gospodarczych zawirowań na światowe rynki zaczyna powracać optymizm, przede wszystkim za sprawą rosyjskich emitentów. W ostatnich dniach kilka dużych spółek podjęło jednak decyzję o wstrzymaniu IPO.

fot. mat. prasowe

Struktura rynku IPO w Europie wg wartości ofert

Struktura rynku IPO w Europie wg wartości ofert

Ponadto inwestorzy wydają się być bezkompromisowi w swoich oczekiwaniach cenowych wobec firm mających w najbliższym czasie plany związane z pierwszą ofertą publiczną.

„Wiele spółek musiało przełknąć gorzką pigułkę, gdy dowiedziało się, że wartość ich biznesu znacząco spadła od czasu pierwotnej wyceny. Inwestorzy podchodzą obecnie bardzo ostrożnie do ceny, jaką mają zapłacić za akcje danej spółki i coraz częściej ich oczekiwania są rozbieżne z oczekiwaniami oferujących” - stwierdza Tomasz Konieczny, partner w zespole ds. rynków kapitałowych PwC.

Pięć największych IPO w Europie stanowiło aż dwie trzecie łącznej wartości ofert w minionym kwartale, przy czym trzy z nich miały miejsce w Londynie.

fot. mat. prasowe

Struktura rynku IPO w Europie wg liczby debiutów

Struktura rynku IPO w Europie wg liczby debiutów

„Chociaż czwarty kwartał 2010 r. wydawał się zwiastować poprawę sytuacji na rynkach kapitałowych, to ostatecznie nastroje znacząco pogorszyły się w obliczu powrotu niekorzystnej sytuacji politycznej i gospodarczej. Warto jednak pamiętać, że początek roku zazwyczaj charakteryzuje się zmniejszoną aktywnością na rynku IPO ze względu na fakt, iż większość emitentów czeka z ofertą na zbadane dane finansowe za poprzedni rok" - mówi Filip Gorczyca, menedżer w zespole ds. rynków kapitałowych.

"Kwiecień i maj to z kolei tradycyjnie jedne z najbardziej aktywnych miesięcy w zakresie pierwszych ofert publicznych, jednak utrzymująca się na giełdach niepewność stawia potencjalnych emitentów przed trudną decyzją – czy przeprowadzać IPO teraz, czy odłożyć plany na późniejszy termin z nadzieją na powrót lepszych nastrojów wśród inwestorów" - dodaje.

 

1 2 3

następna

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: