eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Polscy producenci: wzrosną zamówienia i przychody

Polscy producenci: wzrosną zamówienia i przychody

2010-12-03 13:09

Przeczytaj także: Branża produkcyjna: co wpływa na jej konkurencyjność?


„Wyniki wcześniejszych badań KPMG wskazywały, że producenci na prawie całym świecie spodziewają się szybkiego powrotu do równowagi po wyjątkowo ciężkich latach 2008 i 2009. Najnowsze badanie pokazało, że firmy w wielu krajach rozczarowały się tempem wzrostu gospodarczego i skorygowały swoje prognozy. Co więcej, producenci coraz ostrożniej podchodzą do kwestii zatrudnienia nowych pracowników (wskaźnik +16,5), inwestycji (+15,5) oraz wydatków na badania i rozwój (+15,5). Konsekwencją może być m.in. mniejszy ruch w bezpośrednich inwestycjach zagranicznych w sektorze produkcyjnym w nadchodzącym roku, co nie jest bez znaczenia dla Polski” – zauważa Leszek Wroński, Partner, Szef działu Doradztwa gospodarczego KPMG w Polsce.

Najlepsze prognozy dla rynków wschodzących

Podobnie jak w pierwszej połowie 2010 roku, zdecydowanie najlepsze nastroje panują wśród producentów z rynków wschodzących oraz ze Stanów Zjednoczonych. O ile jednak w USA odnotowano znaczny spadek optymizmu gospodarczego (z +69,3 w czerwcu 2010 do +52,8 w październiku 2010), to nastroje na większości rynków wschodzących uległy znacznej poprawie (Chiny, Polska, Czechy) lub utrzymały się na bardzo wysokim poziomie (Indie i Rosja). Jedynie producenci z Brazylii silnie skorygowali swoje prognozy sprzed kilku miesięcy.

Wyniki badania pokazują, że wśród producentów z Unii Europejskiej nastroje są wciąż stosunkowo dobre (wskaźnik optymizmu gospodarczego +39,4, spadek z +44,5 w czerwcu 2010), choć uległy pewnemu pogorszeniu, nawet w największych i najbardziej stabilnych gospodarkach, jak Wielka Brytania (+48,5, spadek z +56,2), Niemcy (+36,6, spadek z +50,2) czy Niderlandy (+41,7, spadek z +45,7). Wyraźnie pogarszają się nastroje w Irlandii (+32,8, spadek z +45,2), brak także sygnałów odbicia w Hiszpanii (+26,8, spadek z +27,4), nie mówiąc o wciąż bardzo ciężkiej sytuacji sektora w Grecji (wskaźnik -29,6, wzrost z -43,0).

O badaniu
„Pulse – the Global Business Outlook Survey for worldwide Manufacturing and Services” to badanie firmy Markit przeprowadzane na zlecenie KPMG, obejmujące zasięgiem ponad 11 000 przedsiębiorstw produkcyjnych i usługowych na całym świecie, w którym przedsiębiorcy wyrażają swoje oczekiwania gospodarcze dotyczące najbliższej przyszłości. Badanie przeprowadzane jest trzy razy w roku; dane zbierane są w lutym, czerwcu i październiku. Kraje wchodzące w skład badania to: Stany Zjednoczone, Japonia, Niemcy, Wielka Brytania, Francja, Włochy, Hiszpania, Irlandia, Austria*, Niderlandy*, Grecja*, Czechy*, Polska*, Rosja, Brazylia, Indie, Chiny. (*w badaniu biorą udział jedynie przedsiębiorstwa produkcyjne). W bieżącej edycji badania udział wzięło 6 200 firm.

poprzednia  

1 2 3

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: