eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPrzemysł › Sektor chemiczny: rok 2010 rokiem zmian

Sektor chemiczny: rok 2010 rokiem zmian

2010-04-19 00:35

Przeczytaj także: Prywatyzacja spółek chemicznych zagrożona


Mimo stałych cięć w budżetach na badania i rozwój, firmy dostrzegają wartość innowacji w dłuższej perspektywie oraz ich wpływ na realizowane strategie wzrostu. Ograniczenia budżetowe zmuszą firmy z branży chemicznej do zacieśnienia współpracy ze środowiskami akademickimi i podmiotami działającymi w niszach technologicznych.

„Pomimo kryzysu branża chemiczna w Polsce również nie zrezygnowała całkowicie z inwestycji, a poprawiająca się obecnie koniunktura na rynku pozwala mieć nadzieję, że nakłady na inwestycje rozwojowo-innowacyjne nie zostaną zredukowane” – uważa Michał Kłos.

Jak wynika z raportu, kolejnym kluczowym celem na rok 2010 jest rozszerzanie portfela klientów. Zamiar ten może być jednak trudny do zrealizowania ze względu na wysokie wymagania odbiorców, wynikające ze spowolnienia gospodarczego. Spółki przykładają coraz większą wagę do zarządzania portfelem, ponieważ firmy, których działalność opiera się na rynkach towarowych oraz rynkach wyspecjalizowanych muszą na nowo przyjrzeć się branży produktów wyspecjalizowanych oraz możliwościom zwiększania kapitałów.

W bieżącym roku kolejnym strategicznym priorytetem dla branży staną się fuzje i przejęcia. Liczne firmy analizują rynek w poszukiwaniu podmiotów, które mogą zostać przejęte. Zamierzają one skorzystać z możliwości pojawiających się w roku 2010, licząc na poprawę sytuacji na rynku kredytów i bardziej korzystne wyceny. Wraz z większymi możliwościami finansowania, oczekuje się też aktywności funduszy private equity. Wysoko wyspecjalizowane i zintegrowane spółki będą musiały dokonać przeglądu portfela i zbyć podmioty nierealizujące oczekiwanych wyników. Przedsiębiorstwa działające na rynku towarowym cierpią na niedobory gotówki, co zmusi je do poprawy wydajności.

„Pewną nadzieją – zdaniem Michała Kłosa – dla przemysłu chemicznego w Polsce, a zwłaszcza dla branży nawozowej, jest planowana prywatyzacja. Według deklaracji Ministerstwa Skarbu Państwa, rok 2010 będzie w tym zakresie przełomowy – zmierza do końca proces prywatyzacji I grupy spółek chemicznych (Ciech, Zakłady Azotowe Kędzierzyn, Zakłady Azotowe Tarnów), rozpoczęły się prace nad prywatyzacją II grupy chemicznej (Zakłady Chemiczne Police, Zakłady Azotowe Puławy). Prywatyzacja daje nadzieje na nowe inwestycje oraz przebudowę struktury polskiej chemii. Niemniej jednak, pomimo deklaracji ministerialnych, to wciąż perspektywa.”

„W 2010 roku światowa branża chemiczna skupi się na przyszłości. Spółki otrząsną się ze skutków kryzysu i będą myśleć o nadchodzących dekadach” - dodaje Tim Hanley. „Branża chemiczna to prężny rynek, stanowiący istotne źródło przychodów dla gospodarki światowej.”

poprzednia  

1 2

oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: