eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Idealna domena internetowa

Idealna domena internetowa

2010-03-12 12:30

Przeczytaj także: Jak wybrać nazwę i domenę firmy?


Krok 2 – Nazwa polska, angielska czy własna?

Analizowane serwisy podzieliliśmy na trzy grupy – adresy w języku polskim (np. PoSzkole.pl), w języku obcym (np. GumTree.pl) oraz nowe wyrazy, których nie można znaleźć w słowniku. Są to najczęściej nieistniejące słowa, stworzone na potrzeby marki (np. Blox.pl).

Jedna trzecia domen to wyrazy obcojęzyczne. To sporo, jednak należy pamiętać, że w zestawieniu znalazło się kilka serwisów zagranicznych, które cieszą się powodzeniem w Polsce. Jednym z nich jest YouTube.com, który znalazł się w pierwszej dziesiątce najpopularniejszych stron.

Ponad połowa adresów to słowa w języku polskim, jednak tylko 5 nazw zawiera polskie znaki. Ich właściciele w większości zabezpieczyli wersje IDN swoich domen (np. Kraków.pl). 15% stanowią domeny będące nowymi wyrazami.

Rada: świat się globalizuje, jednak polscy internauci lubią posługiwać się własnym językiem. Najlepszą nazwą dla Twojego serwisu będzie słowo w języku polskim. Atrakcyjne domeny często są już zarejestrowane, dlatego warto rozważyć stworzenie własnej, unikalnej nazwy.

Krok 3 – Domena polska czy globalna?

Polacy kochają swoją domenę, co potwierdzają wyniki zestawienia. 66% adresów ma końcówkę .pl. Jedna czwarta przypada dla .com, co jest zasługą wspomnianej obecność zagranicznych serwisów. Wyniki rankingu pokazują, że serwisy z egzotycznymi końcówkami wciąż czekają na swój czas. W zestawieniu znalazła się tylko jeden „telewizyjny” adres wp.tv.

Rada: polska domena narodowa nie potrzebuje reklamy – jest najpopularniejszą końcówką w naszym kraju. Wartość „peelek” potwierdzają również ceny, jakie osiągają na rynku wtórnym. Tworząc własną stronę warto zabezpieczyć domeny drugiego poziomu (np. .com.pl), jednak główny adres powinien mieć końcówkę .pl.

Krok 4 – Cyfry i myślnik w domenie?

Czy dwa wyrazy w adresie internetowym warto rozdzielić myślnikiem? Tutaj znów pojawiają się dwie szkoły. Zwolennicy tego rozwiązania argumentują, że dwa słowa rozdzielone myślnikiem łatwiej jest odczytać. Ich zdaniem adres jest bardziej czytelny nie tylko dla ludzkiego oka, ale i dla wyszukiwarek. Przeciwnicy są zdania, że myślnik jest elementem adresu, który może powodować pomyłki i niepotrzebnie utrudnia jego zapamiętanie.

Spójrzmy na fakty. Spośród stu serwisów, które zanalizowaliśmy tylko 5 miało w adresie myślnik. 4 adresy zawierały cyfry. Tak niski odsetek potwierdza opinię mówiącą, że budując nazwę domeny lepiej wystrzegać się stosowania znaków innych niż litery.

Rada: dobra domena to prosta domena. Warto wystrzegać się wszelkich elementów, które komplikują adres, takich jak myślniki czy przyrostki 24, online i inne. Powód jest ten sam, co przy długości domeny – adres bez zbędnych „ozdobników” łatwiej zapamiętać.

Krok 5 – O czym jeszcze warto pamiętać?

„Unikaj obcych nazw o trudnej wymowie i pisowni – radzi Katarzyna Gruszecka-Kara z firmy 2BE.PL - Słówko „trustworthy” (ang. godny zaufania) wydaje się idealne dla firmy zajmującej się usługami finansowymi, jednak wielu osobom może sprawić problem. Jeżeli po zaprezentowaniu nowej nazwy znajomemu on zapyta „Jak to się pisze?”, to znaczy, że należy się nad nią zastanowić”.

Jak pokazują badania, idealna domena internetowa jest krótka, nie zawiera niepotrzebnych znaków i ma końcówkę .pl. Tworząc nowy adres internetowy warto pamiętać o jednej, najważniejszej zasadzie: domena ma ułatwiać, a nie utrudniać dotarcie do strony.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: