eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Rynek pracy specjalistów w 2009 r.

Rynek pracy specjalistów w 2009 r.

2010-01-07 13:00

Przeczytaj także: Rynek pracy specjalistów III kw. 2009


Beata Wróblewska-Mazurkiewicz - Dyrektor Działu Zarządzania Zasobami Ludzkimi w polskim oddziale Microsoft

Rok 2009 był rokiem wyzwań. Po wielu latach bardzo dynamicznego rozwoju gospodarczego, szczególnie w sektorze nowych technologii, a co za tym idzie również wzrostu zatrudnienia, nastąpiło wyraźne zahamowanie. Pomimo że firmy z branży IT długo opierały się recesji, to jednak również i one odczuły negatywne skutki spowolnienia gospodarczego. My także ograniczyliśmy rekrutację.

Warto jednak zauważyć, że sytuacja w przypadku firm zajmujących się tworzeniem oprogramowania jest szczególna. Jak wynika z badań IDC, w 2009 roku zatrudnienie w sektorze oprogramowania wzrosło o 4%, podczas gdy ogólny poziom zatrudnienia w całej branży informatycznej zmniejszył się. To pokazuje, że oprogramowanie jest ważną siłą napędową sektora IT. Ciekawym przykładem jest wprowadzony niedawno na rynek najnowszy system operacyjny Microsoft – Windows 7. Według badań IDC, do końca 2010 roku zatrudnienie związane z systemem Windows 7 wyniesie ponad 1,5 mln miejsc pracy w branży IT regionu Strefy Gospodarczej Unii Europejskiej, czyli 18% całkowitego zatrudnienia w regionie.

Ponadto IDC prognozuje również, że branża IT będzie wpływać pozytywnie na długoterminowy rozwój gospodarczy dzięki utworzeniu prawie 6 milionów miejsc pracy i 75 tysięcy firm w ciągu następnych czterech lat (źródło: „Global IDC Economic Impact 2009”).

Janusz Krawczyk - Dyrektor Pionu Zarządzania Zasobami Ludzkimi, członek Zarządu BZ WBK

Spodziewam się, że 2010 r. będzie czasem względnej stabilizacji na rynku pracy w sektorze bankowym w Polsce. Obecnie, po fali zwolnień grupowych jakie w 2009 r. przeprowadziło wiele banków, poziom zatrudnienia w branży jest adekwatny do aktualnych potrzeb biznesowych.

W naszym banku nie było zwolnień grupowych, udało nam się ich uniknąć poprzez czasowe redukcje wynagrodzeń i wymiaru czasu pracy a także umiejętne zarządzanie ruchem kadrowym. To pozwala nam wejść w nowy rok z zachowaną przez najtrudniejszy czas dobrze przygotowaną kadrą, bez konieczności szukania nowych pracowników, co daje Bankowi Zachodniemu WBK przewagę konkurencyjną w warunkach prognozowanego wzrostu zapotrzebowania na usługi bankowe.

W przyszłym roku, z tego co się mówi na rynku, banki raczej nie myślą o rozwijaniu swojej działalności w sposób, który pociągałby za sobą konieczność znaczącego wzrostu zatrudnienia – myślę tutaj przede wszystkim o dynamicznym rozwijaniu sieci oddziałów. Nie spodziewam się również spektakularnych ruchów wysokości wynagrodzeń w sektorze.

2010 powinien być zatem w mojej ocenie rokiem stabilizacji sytuacji kadrowej w sektorze bankowym w wielu wymiarach, choć – jak pokazał nam 2009 – niczego nie można być pewnym.

Rafał Szczepanik - Trener, współzałożyciel i członek zarządu w Training Partners

Branża szkoleniowa jest jedną z największych ofiar spowolnienia gospodarczego. Przedsiębiorstwa – ograniczając koszty – przede wszystkim zmniejszają wydatki na reklamę i edukację pracowników, bo bez tych elementów można w krótkim okresie prowadzić działalność. Firmy planują, że do kształcenia ludzi wrócą, gdy skończy się recesja.

Szkoleniowcy, widząc ten trend, też musieli zacisnąć pasa. W tej branży główny koszt to wynagrodzenia i honoraria, nie odbyło się więc bez zwolnień. Rekrutacja trenerów na przełomie lat 2008 i 2009 została niemal wstrzymana.

Druga połowa 2009 była dla branży dużo lepsza. Latem stało się jasne, że Polskę ominie główna fala kryzysu. W części korporacji budżety szkoleniowe zostały odmrożone. Dlatego końcówka roku to wręcz wysyp zamówień: wiele przedsiębiorstw chciało wydać zabudżetowane kwoty do końca roku. Niektóre firmy szkoleniowe, które wcześniej zwolniły zbyt wiele osób, jesienią musiały „na gwałt” powiększać kadrę. Szczególnie, że rozstrzygnięcia konkursów na unijne dotacje do szkoleń zbiegły się z czasem wspomnianego „odmrażania”.

Obecnie rynek szkoleniowy jest w dużym wahaniu. Zapowiedzi wprowadzenia VAT-u od szkoleń sprawiają, że duże trudności w planowaniu swojego rozwoju mają firmy szkolące osoby indywidualne (tam VAT uderzy najmocniej bo prywatny konsument go sobie nie odliczy). Dodatkowo, mniejsi gracze rynkowi trwają nieraz tylko dzięki projektom unijnym. Gdy dotacja się kończy, a nowej nie ma, muszą zwalniać. W tym samym czasie rekrutuje inna firma, której akurat poszczęściło się w kolejnej rundzie rozdawania unijnych pieniędzy i nagle odczuła klęskę urodzaju.

W ostatnim roku – także dzięki projektom unijnym – otwarto wiele szkół i kursów trenerskich, dzięki czemu na rynku pojawiło się kilka tysięcy nowych szkoleniowców. Zwykle są to osoby zupełnie początkujące. Rekrutowanie ich nie sprawia dziś najmniejszego problemu, publikacja jednego ogłoszenia w Pracuj.pl przynosi kilkadziesiąt do stu aplikacji. Trudniej jest pozyskać kandydatów z wieloletnim doświadczeniem trenerskim i biznesowym, ich liczba od lat pozostaje mniej więcej stała.

Informacje o badaniu
Raport „Rynek pracy specjalistów w 2009” został przygotowany na podstawie analizy 161277 ofert pracy, które zamieszczono w 2009 roku w portalu Pracuj.pl. W zestawieniu wzięto pod uwagę branżę ogłoszeniodawcy i specjalizację poszukiwanego pracownika. Ogłoszenia zamieszczone w serwisie, mogą być przez pracodawców przypisane maksymalnie do dwóch branż i dwóch kategorii.

poprzednia  

1 ... 3 4

oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: