eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Samochód służbowy bez nadzoru

Samochód służbowy bez nadzoru

2009-09-23 09:40

Przeczytaj także: Samochód służbowy do celów prywatnych pracownika. Tańsza opcja niż podwyżka wynagrodzenia?


Nigdy tak naprawdę nie wiadomo czy pracownik wykonuje powyższe działania w godzinach, czy po godzinach pracy. Teoretycznie w przypadku firm, które definiują zasady użytkowania pojazdów, powyższe liczby powinny wyglądać tak samo. Jak widać nie zawsze tak jest. Co więcej, pracownicy nie czują się obligowani do płacenia np. za paliwo wyjeżdżone na prywatny użytek. Postępuje tak tylko 24% badanych.

Co nas czeka?

fot. mat. prasowe

Czy firma w której pracujesz stosuje system monitoringu pojazdów?

Czy firma w której pracujesz stosuje system monitoringu pojazdów?


Flotis zauważa, ze zmiany prawne mogą wymusić wdrożenie systemów monitoringu pojazdów służbowych i dokładniejsze ewidencjonowanie pokonywanych kilometrów. Obecnie już utrzymuje się tendencja wzrostowa jeśli chodzi o liczbę firm stosujących monitoring. Zmiany w przepisach mogą tylko ten proces przyspieszyć. Co to będzie oznaczać dla firm? Konieczność wdrożenia systemu do monitoringu, którego cena na szczęście jest coraz niższa. Kilka, a nawet kilkadziesiąt, tysięcy złotych oszczędności, jakie przynosi stosowanie systemów nadzoru pojazdów, firmy będą mogły przeznaczyć na pokrycie kosztów nowego podatku. Ucierpią pracownicy, którzy nie będą mogli używać samochodów służbowych w tak szerokim zakresie jak do tej pory lub będą musieli zacząć za to płacić. Swoboda jaką obecnie daje większość pracodawców w zakresie korzystania z auta firmowego może stać się tylko miłym wspomnieniem.

Profil użytkownika samochodu służbowego

fot. mat. prasowe

Czy jeździsz zgodnie ze wszystkimi obowiązującymi przepisami ruchu drogowego?

Czy jeździsz zgodnie ze wszystkimi obowiązującymi przepisami ruchu drogowego?

Z badania wyłania się także obraz użytkownika samochodu służbowego. Użytkownik taki to w większości przypadków mężczyzna z minimum 5-letnim doświadczeniem w prowadzeniu pojazdów. Rzadko otrzymuje mandaty. Co czwartemu kierowcy zdarza się to raz na rok, a większości jeszcze rzadziej. Jest to dość zaskakujące ponieważ ponad 60% badanych kierowców zadeklarowało, że stosuje się głównie do przepisów „życiowych” ignorując część obowiązujących na drogach zasad. Zgodnie z wszystkimi przepisami jeździ bowiem tylko 22% badanych. Kierowcy pojazdów służbowych to miłośnicy gadżetów. Aż 60% posiada w swoim pojeździe nawigacje GPS, a 45% używa CB radia.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: