eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › Program edukacyjny: "Uczenie się przez całe życie"

Program edukacyjny: "Uczenie się przez całe życie"

2009-09-07 02:10

Przeczytaj także: Unijny projekt szkoleniowy a wybór firmy do jego realizacji


Obecnie w skład programu wchodzą 4 programy sektorowe: Erasmus (międzynarodowa współpraca szkół wyższych), Leonardo da Vinci (kształcenie i szkolenie zawodowe), Comenius (międzynarodowa współpraca szkół, uczniów i nauczycieli), Grundtvig (ogólna niezawodowa edukacja osób dorosłych) oraz program międzysektorowy i program Jean Monnet. Ogólnym celem programu „Uczenie się przez całe życie” jest „przyczynianie się, poprzez uczenie się przez całe życie, do rozwoju Wspólnoty jako społeczeństwa opartego na wiedzy, charakteryzującego się trwałym rozwojem gospodarczym, liczniejszymi i lepszymi miejscami pracy oraz większą spójnością społeczną przy jednoczesnym zapewnieniu należytej ochrony środowiska naturalnego dla przyszłych pokoleń”.

Dobre praktyki

Ze względu na ogromną różnorodność propozycji oferowanych przez poszczególne programy sektorowe LLP, nie sposób odnieść się do każdego z nich z osobna. W dalszej części skoncentrujemy się jedynie na programie Leonardo da Vinci oraz praktycznych aspektach realizacji projektów objętych jego interwencją. Wcześniej jednak ustalmy kilka podstawowych zasad odnoszących się do wszystkich komponentów programu „Uczenie się przez całe życie”. Główne założenia programu to wymiana dobrych praktyk i współpraca pomiędzy systemami edukacji i szkoleń krajów Wspólnoty, międzynarodowe partnerstwo, promocja nauki języków obcych, wzmacnianiem dialogu międzykulturowego, wspieranie kreatywności, ducha przedsiębiorczości, zwiększanie szans na zatrudnienie poprzez rozwój zawodowy i osobisty.

Program LLP wspiera m.in. następujące działania: mobilność osób biorących udział w procesie uczenia się przez całe życie, partnerstwa dwustronne i wielostronne, projekty wielostronne dotyczące promowania jakości w systemach edukacji i szkoleń poprzez międzynarodowy transfer innowacji, tworzenie i udoskonalanie materiałów naukowych i informacyjnych, działania na rzecz wspierania przejrzystości i uznawania kwalifikacji oraz wizyty przygotowawcze. Terminy naboru wniosków dla wszystkich rodzajów projektów w danym roku są wskazane w zaproszeniu do składania wniosków publikowanym w Dzienniku Urzędowym UE. Konkursy zamykane są zazwyczaj w pierwszym kwartale roku kalendarzowego. W zależności od charakteru działań, wniosek będzie składany do Narodowej Agencji lub Komisji Europejskiej (Agencja Wykonawcza w Brukseli). W Polsce rolę instytucji zajmującej się realizacją programu LLP na poziomie krajowym pełni od 2007 r. Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji w Warszawie.

Załóżmy, że zdecydowaliśmy się opracować projekt w dziedzinie kształcenia zawodowego w ramach programu Leonardo da Vinci (LdV). Na stronie www.leonardo.org.pl znajdziemy wszystkie niezbędne informacje na temat możliwości finansowania konkretnych działań, np. projektów mobilności - wymian i staży. W ramach tego typu projektów jest możliwe zorganizowanie zagranicznych praktyk zawodowych i staży dla osób uczących się (IVT), staży zagranicznych dla młodych pracowników i osób poszukujących pracy (PLM) oraz sfinansowanie projektów wymiany doświadczeń dla osób odpowiedzialnych za kształcenie i szkolenie zawodowe (VETPRO).

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: