eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › Nowa strategia dla Polski

Nowa strategia dla Polski

2004-02-06 02:02

Zapowiada się pracowity rok dla polskiej informatyki. Wzrostu przychodów oczekują firmy z sektora IT, których obroty wzrosną o środki z budżetu państwa. Aby dostosować sferę administracji rządowej do wymagań planu eEurope 2005 konieczne będą spore wydatki na infrastrukturę, oprogramowanie oraz szkolenia. Pożądane jest aby beneficjantami przeobrażeń sfery publicznej stały się polskie firmy. Do tego trzeba jednak wyraźnej współpracy rządowej i umiejętności wychwytywania nadarzających się okazji, których to najwyraźniej czasem rządowym sferom brakuje.
Dziel się wiedzą i doświadczeniem

Na podstawie wniosków jakie wyciągnięto z programu Go Digital rozpoczeto budowę ogólnoeuropejskiej platformy wymiany informacji i doświadczeń eBSN (European E-Business Support Network), której podstawowym celem będzie wspieranie rozwoju e-biznesu w sektorze MSP. Program został uruchomiony w zeszłym roku, i jak dotychczas skupił ekspertów z krajów piętnastki. Nowym priorytetem dla eBSN jest rozszerzenie działalności na nowe kraje członkowskie.

Tutaj przychodzi czas na smutna refleksję. Mimo prób jakie poczyniła Bruksela, dotychczas nie wpłynęły żadne wnioski z polskiej strony.
Na stronie: zostało opublikowane otwarte zaproszenie do wzięcia uczestnictwa w konferencji organizowanej w Budapeszcie 25 lutego br.

Projekt jest przeznaczony dla sektora publicznego oraz wspólnych prywatno-rządowych inicjatyw. Do współuczestnictwa zapraszani są przedstawiciele organizacji samorządowych, eksperci z departamentów ministerstw.

W marcu zostanie uruchomiona, jak na razie w wersji beta, platforma internetowa integrująca uczestników eBSN. Prezentację będzie można również obejrzeć podczas konferencji w Budapeszcie.

Plan rozwoju

Ministerstwo Nauki i Informatyki opublikowało w drugiej połowie stycznia br. Strategię Informatyzacji Rzeczypospolitej Polskiej ePolska. Jak wynika z planu działania rozpisanego na lata 2004-2006 czeka nas wiele zmian, zwłaszcza w relacjach obywatel – urząd. Wprowadzona zostanie standaryzacja serwisów rządowych, oraz położony nacisk na zwiększenie liczby osób posiadających dostęp do Internetu.

Wypada żałować, że kwestia promocji rozwoju e-biznesu została potraktowana w tak ogólnikowy i niekonkretny sposób. Brakuje wyraźnych mierników osiągniętych celów jakie wystepują w innych częściach dokumentu. Zostawia to wyrażną furtkę do samozadowolenia urzędników, bez względu na uzyskane rezultaty.

Trudno przecenić rolę prywatnej inicjatywy, gdyż to właśnie sektor MSP jest w Europie najważniejszą grupą przedsiębiorstw. Najskuteczniejszą metodą wspierania rozwoju przedsiębiorczości są zawsze konkretne rozwiązania. Fundusz dotacji inwestycyjnych został wykorzystany najszybciej z prostego powodu – przedsiębiorcy mogli uzyskać do 25% dofinansowania na zakup środka trwałego. Właśnie konkretnych propozycji dla przedsiębiorców brakuje w Strategii ePolska. Pozytywną jaskółką, która jeszcze wiosny nie czyni jest możliwość uzyskania akredytacji rządowej dla firm prowadzących sprzedaż w Internecie.

Niekonsekwentne postępowanie

Jednym z celów zapisanych w Strategii jest wspieranie i promocja rozwiązań e-biznesowych w sektorze MSP. Trudno oczekiwać, że wprowadzenie wyższego 22% podatku VAT na Internet pomoże przedsiębiorstwom w rozwijaniu swojej działalności. Tym bardziej nierealne wydaje się założenie doprowadzenia kosztu dostępu do Internetu w okresie II półrocza br. do poziomu nie wyższego niż o 10% niż w Czechach i na Węgrzech, po uwzględnieniu różnic w sile nabywczej.

Biorąc pod uwagę ostatnie porażki rządu w obsłudze funduszy przedakcesyjnych Phare, trudno uwierzyć w realność planów wykorzystania co najmniej 70% funduszy w okresie 2004 – 20006, a takie są cele stawiane w działaniu Wrota Polski do Europy.

Poparcie dla dobrych praktyk

Unia Europejska popiera dobre praktyki, sprawdzone rozwiązania. Skoro Polska liderem informatycznym nie jest, zawsze ma możliwość uczenia się od najlepszych. Wiele inicjatyw powstających w kraju powinno wzorować się na sprawdzonych wzorcach pochodzących z Finlandii – technologicznego, europejskiego lidera.

oprac. : Przemysław Surma / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: