eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Jak działają metody socjotechniczne hakerów?

Jak działają metody socjotechniczne hakerów?

2009-05-10 13:17

Przeczytaj także: Metody socjotechniki: świąteczny ranking


Spam i phishing - ulubione narzędzia socjotechnika

Przykładem manipulowania w sieci jest spam. Codziennie wielu użytkowników boryka się z problemem niechcianych wiadomości. Spam to nic innego jak nachalna reklama lub jedna z możliwości zainfekowania komputerów. Niejednokrotnie aby wzbudzić ciekawość i zachęcić do kliknięcia odnośnika korzysta się z tego co najbardziej przykuwa w dzisiejszych czasach uwagę - treści dla dorosłych. Jest to również sposób wpływania na nasze zachowanie i decyzje. Nie od dzisiaj wiadomo, że kontrowersyjne tematy, zwłaszcza jeżeli dotyczą znanych osób, są chodliwym tematem.

fot. mat. prasowe

Spam zachęcający do kliknięcia odnośnika prowadzącego do programu szpiegującego

Spam zachęcający do kliknięcia odnośnika prowadzącego do programu szpiegującego

Przykładowa wiadomość, widoczna po lewej stronie, to spam, a jej treść ma za zadanie zachęcić do kliknięcia odnośnika. W liście możemy wyczytać, że senator (ówczesny) Obama w roku 2007 podczas wizyty na Ukrainie miał bliższe kontakty z wieloma kobietami. Jest nawet prośba skierowana do odbiorcy maila, aby przekazał tę informację do swoich przyjaciół. Film z całego zdarzenia możemy obejrzeć po kliknięciu linku. Jak się okazuje nie dotyczy on Obamy, a w międzyczasie komputer zostaje zainfekowany programem szpiegującym, który zbiera informacje o użytkowniku.

W powyższym przypadku odwołano się do znanej osoby i rzekomej sensacji. Całość poskutkowała wzbudzeniem ciekawości, zwłaszcza wśród osób, które podczas wyborów oddały swój głos na Obamę.

Innym przykładem tego typu praktyk w e-mailach, jest wysyłanie samych odnośników w treści listu oraz odpowiednio spreparowanego tematu. Całość działa na podobnej zasadzie jak wyżej - manipulowaniu faktami i wzbudzaniu ciekawości. Wprawdzie nie niesie to za sobą tak przykrych konsekwencji jak pobieranie na nasz komputer szkodliwego oprogramowania, ale też jest formą oszustwa, gdyż zostajemy przeniesieni na stronę niezgodną z opisem.

fot. mat. prasowe

Wiadomość e-mail ze sfałszowanym odnośnikiem

Wiadomość e-mail ze sfałszowanym odnośnikiem

Obok widać wiadomość, która nijak nie mogła trafić do folderu spam, gdyż pochodzi od zaufanego nadawcy (gmail). Pojawia się pytanie "Czy to czasem nie Twoje zdjęcie?" oraz link do fotografii. Wiele osób odruchowo kliknie myśląc, że zostanie przeniesiona na stronę, na której zobaczą siebie samych lub kogoś identycznego. Niestety jest to sposób reklamowania serwisu, gdyż odnośnik prowadzi do strony... pasty do zębów, wraz z numerem referencyjnym. W ten sposób ktoś nabił sobie licznik osoby polecającej serwis, z czego po przekroczeniu pewnego progu ma zapewne gratyfikacje.

Specyficznym, ale chyba najbardziej charakterystycznym rodzajem socjotechniki jest phishing. Phishing to wysyłanie wiadomości o tematyce najczęściej bankowej, gdzie proszeni jesteśmy np. o weryfikację danych i zalogowanie się na konto, używając odnośnika w wiadomości. Po przejściu na stronę instalowany jest trojan lub dane z formularza wysyłane są do atakującego, przez co może on przejąć kontrolę nad naszym kontem.

poprzednia  

1 2 3 4 ... 6

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: