eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Internet i komputery w Polsce - raport 2008

Internet i komputery w Polsce - raport 2008

2008-12-03 13:05

Przeczytaj także: Społeczeństwo informacyjne w UE 2007


Technologie informacyjno-komunikacyjne w gospodarstwach domowych

Wyniki badania wykorzystania technologii informacyjno-telekomunikacyjnych w gospodarstwach domowych i przez osoby prywatne wskazują na poprawę wyposażenia gospodarstw w sprzęt komputerowy oraz postęp w rozpowszechnieniu dostępu do Internetu i korzystaniu z tej sieci:
  • 59% gospodarstw domowych posiada komputery
  • 48% gospodarstw posiada dostęp do Internetu
  • 38% gospodarstw dysponuje połączeniami szerokopasmowymi
  • Połowa populacji osób w wieku 16-74 lata regularnie (co najmniej raz w tygodniu) korzysta z komputera
  • 44% to regularni użytkownicy Internetu
  • Najczęściej korzysta się z komputera oraz Internetu w domu
  • Główne cele korzystania z Internetu to: używanie poczty elektronicznej, poszukiwanie informacji o towarach i usługach oraz udział w czatach i forach dyskusyjnych
  • Dynamicznie rozwija się bankowość internetowa
  • Polskie gospodarstwa domowe wydały na ICT w 2007 r. ponad 11 mld zł
  • Wolniej niż w poprzednim roku przybywa osób kupujących przez Internet
  • Średnia wartość zakupów internetowych utrzymuje się na podobnym poziomie jak w poprzednim roku.
W 2008 r. 7,4 mln gospodarstw domowych posiadało przynajmniej jeden komputer, tj. o ponad 650 tys. więcej niż przed rokiem, a ich udział wśród ogółu gospodarstw wzrósł z 54% do 59%.

fot. mat. prasowe

Odsetek gospodarstw domowych wyposażonych w komputery wg klasy miejsca zamieszkania

Odsetek gospodarstw domowych wyposażonych w komputery wg klasy miejsca zamieszkania

Liczba gospodarstw domowych posiadających dostęp do Internetu w miejscu zamieszkania osiągnęła niemal 6 mln (48% ogółu), z czego w 5,8 mln gospodarstw (46% ogółu) rzeczywiście korzystało z tej sieci, a w pozostałych domownicy wiedzieli, że mogą łączyć się z Internetem (głównie przy pomocy telefonu komórkowego), lecz nikt z nich nie korzystał z tej możliwości.

Szybko przybywa gospodarstw korzystających z połączeń szerokopasmowych - w 2008 r. było ich 4,8 mln (38% ogółu). Od 2007 r. ich liczba zwiększyła się o ponad milion (8,4 pkt. %) i rośnie szybciej niż przybywa gospodarstw z dostępem do Internetu (wzrost o 6,6 pkt. %), co oznacza, że praktycznie wszystkie nowe łącza internetowe są już szerokopasmowe i ten rodzaj łączy stopniowo wypiera wąskopasmowe.

fot. mat. prasowe

Powody nieposiadania dostępu do Internetu w domu (w % ogółu gospodarstw domowych bez dostępu do Inte

Powody nieposiadania dostępu do Internetu w domu (w % ogółu gospodarstw domowych bez dostępu do Internetu) w latach 2006-2008

Najczęściej wskazywaną przyczyną zarówno braku dostępu do Internetu w ogóle, jak i braku łączy szerokopasmowych w domu był brak potrzeby korzystania z sieci albo technik szybkiego przesyłania danych.

Wciąż ważną, chociaż z roku na rok coraz mniejszą rolę odgrywały względy ekonomiczne, czyli zbyt wysokie koszty zakupu sprzętu umożliwiającego korzystanie z globalnej sieci, opłaty za dostęp do Internetu lub korzystanie z łączy szerokopasmowych.

Ograniczone możliwości techniczne dostawców usług internetowych (brak sieci telefonicznej lub zasięgu w sieciach bezprzewodowych, przestarzałe centrale telefoniczne) częściej były zgłaszane jako przeszkoda w uzyskaniu szerokopasmowego dostępu do Internetu (22% gospodarstw bez szybkich łączy), niż jako bariera dostępu do tej sieci w ogóle (7% gospodarstw bez Internetu w domu). Z drugiej strony, liczba osób napotykających bariery techniczne już na etapie uzyskania połączenia z globalną siecią była ponad dwukrotnie większa - 492 tys. gospodarstw (7% z ok. 6,6 mln) w ogóle nie mogło być dołączonych do tej sieci, podczas gdy 227 tys. gospodarstw (22% z nieco ponad miliona) chciałoby mieć szybsze łącza, ale napotkało problemy leżące po stronie dostawców.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: