eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Wydatki na IT w dużych firmach 2007

Wydatki na IT w dużych firmach 2007

2008-07-15 00:23

Przeczytaj także: Wydatki na IT w największych firmach 2004


Spadek liczby stanowisk komputerowych w bankach z blisko 94 600 do ok. 80 tys. był wynikiem racjonalizacji zatrudnienia w tym sektorze, nie był jednak przyczyną spadku liczby komputerów przypadających na 100 zatrudnionych w tym sektorze.

W telekomunikacji w latach 2002-2007 nieco wzrosła zarówno liczba stanowisk skomputeryzowanych, jak i ich odsetek - z ok. 70% w 2002 r. do prawie 100% w 2007 r. Warto tu przypomnieć, że poziom komputeryzacji stanowisk pracy u operatorów komórkowych już od wielu lat przekraczał 100%. Statystykę firm telekomunikacyjnych podwyższyła więc tym razem przede wszystkim aktywność inwestycyjna TPSA.

Informatycy

Zatrudnienie pracowników działów IT w 100 największych przedsiębiorstwach w 2007 r. osiągnęło liczbę ponad 9,4 tys. osób, co oznacza pewien wzrost względem roku 2002, kiedy w tymże segmencie pracowało ok. 8,5 tys. osób. Na przestrzeni lat spadł natomiast udział informatyków w zatrudnieniu tych przedsiębiorstw (z 1,13% w 2002 r. do 1,03% w 2007 r.).

Statystyki zatrudnienia nie do końca prawdziwie odzwierciedlają tu rzeczywisty wzrost popytu na pracowników o tym profilu zawodowym. Coraz częściej bowiem informatycy obsługujący duże przedsiębiorstwa pozostają w związkach z nimi jako pracownicy firm zewnętrznych. Teraz pracują w wydzielonych spółkach dużych przedsiębiorstw, odrębnych działach, albo są też przenoszeni z tych działów do międzynarodowych koncernów branży IT, aby nadal świadczyć usługi przedsiębiorstwom, z których właśnie wyszli. Ludzie ci realizują w praktyce koncepcje outsourcingu informatyki, nieraz w strukturze skomplikowanego łańcucha pośredników.

Systemy ERP

Rozwój systemów zarządzania pozwala na coraz sprawniejszą konsolidację przedsiębiorstw. Dlatego częściej przedsiębiorstwa stawiają na uznane rynkowo aplikacyjne systemy zarządzania, nawet jeśli się to wiąże z dużymi nakładami inwestycyjnymi. Jednocześnie rezygnuje się z własnych systemów zarządzania, rozwijanych przez wewnętrzne działy IT oraz z systemów mniejszych producentów. Obecnie przedsiębiorstwa z listy 100 największych coraz częściej chciałyby użytkować jeden, w miarę uniwersalny system ERP, który byłby odpowiedzialny za wszystkie możliwe obszary zarządzania.

W dużych przedsiębiorstwach do informatycznego wspomagania zarządzania obecnie najczęściej są stosowane pakiety ERP pięciu firm (w kolejności alfabetycznej): COIG, IFS, InforGS, Oracle oraz SAP. Warto dodać, że w ciągu pięciu lat sumaryczny udział wspomnianych producentów w rynku systemów zarządzania stosowanych przez największe przedsiębiorstwa znacznie wzrósł.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: