eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › Analiza spółek IT-100

Analiza spółek IT-100

2003-09-29 11:51


Kolejnym graczem, który ma duży wpływ na kształt rynku producentów sprzętu komputerowego jest Hewlet-Packard. Doskonałym posunięciem firmy było stworzenie pod koniec 2001 specjalnego ośrodka Utility Data Center, którego zadaniem jest integracja sprzętu komputerowego i oprogramowania. Inaczej mówiąc postanowiono połączyć w jedną sieć wolne moce obliczeniowe komputerów zgromadzonych w różnych działach firmy. Pracownicy mogą jednym kliknięciem myszki przesłać zlecenia w dowolny punkt tej sieci. Do pracy i zarządzania siecią wykorzystywane jest oprogramowanie Open View własnej produkcji. Jak mówi dyrektor firmy Nick van der Zweep – zbudowano wielką wirtualną sieć obliczeniową, mogącą przeprowadzać bardzo złożone kalkulacje obliczeniowe. I co najważniejsze Hewlet-Packad stworzył projekt, nie wykorzystując tysięcy nowych komputerów, a wykorzystał do tego celu te już istniejące, wykorzystywane dotychczas w niewielu procentach. HP tworząc taką koncepcję wykorzystania istniejących mocy obliczeniowych próbuje otworzyć nową erę w technologiach informatycznych, a mianowicie możliwość zamawiania mocy obliczeniowych niejako „na żądanie”. Szefowie firmy uważają, iż każdy powinien mieć taką możliwość i porównują oferowanie mocy obliczeniowych jako produktu, do dostarczania energii elektrycznej. Kupowanie mocy obliczeniowych może okazać się doskonałym posunięciem, gdyż firmy-klienci nie ponoszą kosztów związanych z zakupem sprzętu komputerowego, oprogramowania i późniejszego utrzymania systemu, płacąc jedynie za usługę. Natomiast firmy-dostawcy mogą wykorzystywać swoje wolne moce obliczeniowe, przenosząc częściowo koszty utrzymania systemu na klientów, a co najważniejsze mogą zarobić na tym ogromne pieniądze. Hewlet-Packard zamierza również wprowadzić nowe wirtualne usługi, dzięki którym klienci będą mieli możliwość automatycznego stworzenia serwera.

Przytoczony przykład wskazuje iż duże koncerny mając swoje problemy, próbują stworzyć takie koncepcje, które zachęcą inne firmy do świadomego i odważnego wkraczania w wirtualny świat. Jest to ogromna szansa na wytyczenie nowych dróg, którymi firma z powodzeniem może zmierzać ku przyszłości.

Również przejęcie przez HP firmy Compaq przeszło najśmielsze oczekiwania i pozwoliło firmie na redukcje kosztów o 3,5 mld. USD.

W czasach złej koniunktury na rynku wielu firmom udało się poczynić ogromne postępy. Westren Digital, producent dysków twardych znalazł swój sposób na osiągnięcie pozycji lidera w swojej klasie produktów. Idąc za postępem technologicznym, nie tylko oferuje dyski najnowszej generacji, ale umiejętnie wykorzystał tę technologię i zaoferował swój produkt dla konsoli do gier wideo i systemów pamięci masowych dla przedsiębiorstw.

Wartym odnotowania jest również przypadek firmy Unisysy, która począwszy od roku 1998 przez kilka lat wycofywała się z rynku sprzętu komputerów osobistych i serwerów niższej klasy. W 2000 roku firm skupiła się na obsłudze procesów biznesowych, takich jak: realizacja operacji czekowych, systemów ubezpieczeń medycznych, np. w usługach transportowych, finansowych i instytucjach rządowych. W II kwartale 2003 roku 79% przychodów firmy pochodziło z branży usług. Tak więc firma stanowi doskonały przykład w jaki sposób w czasach dekoniunktury na rynku, można przejść z branży sprzętu komputerowego do branży usług wypracowując w 2003 roku zysk w wysokości 228, 8 mln. USD.

Jednak w sektorze producentów sprzętu komputerowego nadchodzą ogromne zmiany. Najwięksi gracze na rynku opracowują nowoczesne rozwiązania, korzystając z gotowych elementów. Procesy zmian w branży komputerowej bardzo różnią się od czasów, gdy komputery osobiste zdobywały rynek. Obecnie najnowsze i najdoskonalsze urządzenia są projektowane z wykorzystaniem standardowych elementów produkowanych masowo. Inaczej jak w erze „Mainfarme” to nie IBM, czy Sun Microsystems są głównymi dostawcami chipów do produkcji dużych serwerów. Intel i AMD pokonały barierę, jaka kiedyś dzieliła je od wymienionych firm i to one obecnie wiodą prym w produkcji półprzewodników dla urządzeń wysokiej klasy. Z kolei Microsoft na tyle rozwinął system operacyjny Windows w wersji dla serwerów, iż duże firmy czy ośrodki obliczeniowe nie musze już dokonywać zakupu kosztownego oprogramowania Unix. Strategia producentów sprzętu komputerowego polega na tym, by dzięki wykorzystaniu stosunkowo tanich elementów produkowanych masowo, stworzyć najbardziej nowoczesne produkty wysokiej jakości. IBM inwestując ogromne środki w wielkie moce obliczeniowe liczy na zwrot w niedalekiej przyszłości. Firma ta, podobnie jak HP wprowadza usługę „przetwarzanie na żądanie”, wykorzystując do tego celu olbrzymie moce obliczeniowe swoich serwerów.

Istotnym problemem nurtującym wiele firm z branży IT są niewykorzystane moce obliczeniowe współczesnych serwerów. Według badań są one wykorzystywane jedynie
w 30%, natomiast zbyt wysokie koszty ich produkcji, niezbyt łatwa obsługa i duży pobór energii zmuszają ich producentów do poszukiwania coraz nowszych rozwiązań. Według informacji BusinessWeek istnieją cztery dziedziny, w których producenci prowadzą intensywne prace badawcze:
  • ultracienkie serwery – wielkością przypominają zwykły biurowy segregator, natomiast zużywają o wiele mniej energii. Jak podaje firma RLX Technologies zmniejszają koszty operacyjne przedsiębiorstwa o 25%.

  • sieci rozproszone – koncepcja na ta polega na maksymalnym wykorzystaniu wolnych mocy obliczeniowych komputerów. Firmy zaczynają wprowadzać oprogramowanie, które nieustannie monitoruje siec w poszukiwaniu wolnych komputerów, które można wykorzystać w danej chwili, aby odciążyć centralne serwery.

  • wielowątkowe przetwarzanie danych – inżynierowie z Sun Microsystems postanowili zaprojektować komputery, które będę mogły wykorzystywać więcej niż jedno zadanie równocześnie. Może to być idealne rozwiązanie dla serwerów, które musza wykonać tysiące zadań w bardzo krótkim czasie.

  • konfigurowalne procesory – istnieje projekt TRIPS stworzony na Uniwersytecie w Terasie, w który już inwestują IBM, Intel, Sun Microsystems oraz Agencja Zaawansowanych Obronnych Projektów badawczych. Koncepcja konfigurowalnych procesorów polega na ty, aby w bardzo krótkim czasie mogły się przekształcić w zależności od tego, do czego będą wykorzystywane.

Analizując rynek producentów sprzętu komputerowego wysuwa się kilka wniosków:
  • bardzo ważne jest innowacyjne podejście do wszelkich planów nowych rozwiązań
  • ograniczanie kosztów własnych, poprzez korzystanie z gotowych elementów
  • wspólne finansowanie projektów badawczych – mniejsze koszty prowadzenie prac
  • wykorzystywanie własnych mocy obliczeniowych, poprzez oferowanie usługi „przetwarzanie na żądanie”
  • wprowadzanie rewolucyjnych zmian, zanim to zrobi konkurencja
  • lojalność i dbałość wobec dotychczasowych klientów
  • przyciąganie klientów wysoką jakością oraz niewygórowanymi cenami


Źródło: BusinessWeek, Edycja Polska

Tomasz.Szetynski@it-consulting.pl

poprzednia  

1 2

oprac. : Tomasz Szetyński / IT-Consulting IT-Consulting

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: