eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Rumuński rynek budowlany

Rumuński rynek budowlany

2007-03-13 00:11

Przeczytaj także: Ukraiński rynek budowlany w kryzysie

Według Szymona Jungiewicza, głównego analityka rynku budowlanego w PMR i autora raportu, oprócz czynników pozytywnych, występują także zagrożenia dla rozwoju sektora budowlanego w Rumunii. Głównymi czynnikami ryzyka są:
  • trudności z pozyskiwaniem nowych pracowników budowlanych (coraz większa emigracja zarobkowa do państw unijnych)
  • brak doświadczenia firm rumuńskich w realizacji dużych projektów budowlanych, szczególnie infrastrukturalnych.
Niemniej jednak, w okresie 2007-2009 wzrosty produkcji wystąpią we wszystkich segmentach rynku budowlanego.

Budownictwo mieszkaniowe – zły stan mieszkań

Podstawowym problemem dotyczącym zasobów mieszkaniowych w Rumunii jest bardzo zły stan mieszkań. PMR ocenia, że aż 80% lokali mieszkalnych nie będzie się nadawało do użytkowania w ciągu najbliższych 20 lat, jeżeli nie zostaną przeprowadzone prace remontowe.

Według szacunków PMR, zasoby mieszkaniowe Rumunii wynoszą 8,3 mln mieszkań. Oznacza to, iż na 1 000 osób przypada około 370 lokali mieszkalnych. W ubiegłym roku oddano w Rumunii do użytku ponad 38 tys. mieszkań. Analitycy PMR podkreślają, że liczba nowych mieszkań będzie się zwiększała i w ciągu najbliższych dwóch-trzech lat może osiągnąć poziom zbliżony do 50 tys. nowych mieszkań rocznie. Nieruchomości komercyjne – wzrost dzięki międzynarodowym deweloperom

Rumuński rynek nowoczesnych powierzchni komercyjnych wystartował w ostatnich latach niemal od zera. Zdecydowanie największym i najlepiej rozwiniętym centrum na rynku nieruchomości jest stolica kraju – Bukareszt.

Obecnie obserwowane jest zwiększenie zainteresowania i aktywności deweloperów wchodzących na ten rynek. Rumunia jest dużym i atrakcyjnym regionem dla wielu firm międzynarodowych. Liczba ludności przekracza 22 mln, co czyni Rumunię drugim krajem regionu Europy Środkowo-Wschodniej pod względem wielkości populacji. „Słaby stopień nasycenia rynku nieruchomości komercyjnych i duży docelowy rynek zbytu to dwa najważniejsze czynniki warunkujące przewidywane wzrosty w budownictwie niemieszkaniowym” twierdzi Szymon Jungiewicz, autor raportu.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: