eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościKomunikaty firm › Jak działa grzejnik olejowy? Czy jest w stanie dogrzać mieszkanie?

Jak działa grzejnik olejowy? Czy jest w stanie dogrzać mieszkanie?

2023-01-30 11:59

Jak działa grzejnik olejowy? Czy jest w stanie dogrzać mieszkanie?

Jak działa grzejnik olejowy? Czy jest w stanie dogrzać mieszkanie? © fot. mat. prasowe

Komunikat PR

Okres jesienno-zimowy to urokliwa pora roku. Za oknami można zobaczyć kolorowe, spadające liście drzew, które po pewnym czasie przykrywa warstwa śnieżnobiałego puchu. W tym wyjątkowym okresie temperatury odczuwalnie spadają, na co warto się zawczasu przygotować. Pomóc w tym mogą grzejniki olejowe - ich niewielkie wymiary oraz duża moc grzewcza sprawiają, że podniesienie temperatury w wybranych pomieszczeniach nie jest trudne. Jednak czy grzejniki tego typu mogą dogrzać całe mieszkanie?

Czym są grzejniki olejowe i na jakiej zasadzie działają?


Dzięki grzejnikom olejowym można dogrzać poszczególne pokoje, kuchnię, łazienkę itd. Najprościej mówiąc, są to wolnostojące urządzenia, które przekształcają prąd elektryczny w energię termiczną. Ciepło jest oddawane do otoczenia za sprawą konwekcji, czyli zjawiska polegającego na samoczynnym ruchu oraz mieszaniu się warstw powietrza o różnych temperaturach.

Grzejniki olejowe są zbudowane podobnie jak tradycyjne kaloryfery – mają najczęściej ożebrowany korpus, wykonany ze stali lub aluminium. W jego wnętrzu znajduje się olej termiczny (w tradycyjnych grzejnikach – woda). Jest to specjalny płyn odporny na działanie wysokich temperatur. Praktycznie nie ulega degradacji związanej z kolejnymi cyklami nagrzewania się oraz wychładzania. Dzięki temu grzejniki olejowe równomiernie nagrzewają się, świetnie oddają ciepło, są trwałe i całkowicie bezobsługowe.

Za generowanie energii termicznej odpowiada grzałka elektryczna. W zależności od rozmiarów kaloryfera, jej moc może wahać się od kilkuset do kilku tysięcy watów. Grzałka podgrzewa olej do żądanej temperatury i tym samym wprawia go w ruch. Rozgrzana ciecz ogrzewa żeberka urządzenia, które z kolei oddają ciepło do otoczenia.

Czy grzejniki olejowe mogą pomóc w ogrzaniu mieszkania?


Grzejniki olejowe dobrej jakości mogą znacząco podnieść temperaturę panującą w danym pomieszczeniu, dzięki czemu domownikom będzie łatwiej funkcjonować. Należy jednak pamiętać o tym, że ilość zużywanej przez grzejnik energii elektrycznej zależy od kubatury pomieszczenia, a także szczelności okien i tego, czy budynek został prawidłowo zaizolowany.

Kolejną kwestią, którą trzeba poruszyć, jest zasięg efektywnej pracy. Grzejniki olejowe, podobnie jak kaloryfery podłączone do centralnego ogrzewania, są w stanie ogrzewać tylko to pomieszczenie, w którym się znajdują. Dlatego, jeśli ktoś chciałby podnieść temperaturę w kilku pokojach jednocześnie, w każdym z nich powinien umieścić grzejnik olejowy. To jednak wiązałoby się z dużym zużyciem prądu, a więc i odpowiednio wysokimi rachunkami.

Mobilność grzejników elektrycznych oraz ich stosunkowo niewysoka cena sprawiają, że urządzenia tego typu doskonale nadają się do wspomagania domowej instalacji C.O. Należy jedynie umieścić mobilny grzejnik w określonym miejscu, ustawić pożądaną temperaturę i można cieszyć się ciepłem.

Na co warto zwracać uwagę podczas zakupu grzejnika olejowego?


Efektywność grzejnika olejowego zależy przede wszystkim od mocy grzałki, jaką w nim zastosowano. Im moc jest większa, tym olej termiczny, znajdujący się wewnątrz kaloryfera, szybciej się nagrzewa. Dobra grzałka może rozgrzać go do bardzo wysokiej temperatury, dzięki czemu urządzenie będzie emitowało więcej ciepła.

Warto w tym miejscu podkreślić, że grzejników o dużej mocy nie trzeba się obawiać, ponieważ – paradoksalnie – właściwie nie przyczynia się ona do wzrostu rachunków za prąd. Wynika to z prostego faktu: wydajna grzałka pracuje z maksymalną mocą tylko przez chwilę, do momentu, aż olej osiągnie żądaną temperaturę. Potem termostat zamontowany w kaloryferze będzie jedynie ją podtrzymywał, co wiąże się ze znacznie mniejszym zużyciem prądu.

Wybierając grzejniki olejowe, warto zwrócić uwagę również na ich wielkość oraz kształt. Duże znaczenie ma powierzchnia wymiany energii termicznej. Im jest większa, tym lepiej dany model będzie oddawał wytworzone ciepło do otoczenia.

oprac. : Komunikat PR

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: