eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › Przestępczość internetowa

Przestępczość internetowa

2006-09-07 13:33

Przeczytaj także: Cyberprzestępcy coraz częściej współpracują


Oszuści na aukcjach

Nie wywiązywanie się ze zobowiązań na aukcjach internetowych jest najczęściej spotykanym oszustwem popełnianym obecnie za pomocą Internetu. Prowadzący aukcję pobiera pieniądze, jednak wylicytowany towar albo nigdy nie dociera do licytującego, albo otrzymuje on towar używany, "prawie sprawny", lub w jakikolwiek sposób niezgodny z wcześniejszym opisem.

Niektórzy z oszustów działających w serwisach aukcyjnych dość długo przygotowują się do "skoku życia", budując nawet przez wiele miesięcy pozytywną historię swoich transakcji, zbierając systematycznie pozytywne komentarze od użytkowników. Następnie oferują atrakcyjny towar, po czym inkasują pieniądze i wszelki słuch po nich ginie.

Pojawiła się też nowa grupa oszustów aukcyjnych - osoby przechwytujące (za pomocą technik phishingu) tożsamość innych, sprawdzonych już sprzedających. Gdy rzeczywisty właściciel konta nie jest online, wówczas oszust, który zalogował się na konto sprzedawcy zmienia numery kont, hasła dostępu i wystawia produkty po bardzo atrakcyjnych cenach. Chętni na owe artykuły w takiej sytuacji znajdują się bardzo szybko, płacąc od razu przelewem. "Operacja" trwa zaledwie kilka godzin, po czym oszust znika.

Zdeklasowane narkotyki

Według niektórych szacunków, definiujących szeroko pojęcie przestępczości elektronicznej (szpiegostwo przemysłowe, manipulowanie kursami akcji, pornografia dziecięca, wymuszenia dokonywane za pomocą Internetu, piractwo), cyberprzestępcy zdeklasowali klasycznych gangsterów. Już w 2004 roku e-gangsterzy zarobili 105 miliardów dolarów, przekroczyli więc zyski z handlu narkotykami, które przez wiele lat plasowały się na pierwszym miejscu w przestępczym rankingu dochodowości.

W Polsce skala cyberprzestępczości również gwałtownie rośnie. Dane o przypadkach naruszenia bezpieczeństwa teleinformatycznego w Polsce zbiera zespół CERT Polska. W ubiegłym roku odnotował on nieco ponad 2,5 tys. tzw. incydentów (ataki hakerów i spamerów, wirusy), dwa razy więcej niż rok wcześniej. Odnotowane przez CERT przypadki to zapewne tylko niewielka część rzeczywistych przypadków cyperprzestępczości, bowiem według danych FBI, dotyczących USA, zaledwie 9 proc. firm i instytucji, które były obiektem komputerowego ataku, zgłosiło to organom ścigania.

Cyberprzestępczość znajduje również odbicie w policyjnych statystykach, według danych Policji w roku 2005 odnotowano 568 oszustw komputerowych, rok wcześniej było ich 390, zaś w roku 2003 zaledwie 168. Na zbliżonym poziomie - według Policji - utrzymuje się ilość przestępstw nielegalnego uzyskania informacji, w roku 2005 zgłoszono 260 takich przestępstw, we wcześniejszych latach liczba ta oscylowała na poziomie 210-250 zgłoszeń.

poprzednia  

1 ... 3 4 5

następna

Jak stworzyć modny produkt

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: