eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › GUS: koniunktura gospodarcza IV 2006

GUS: koniunktura gospodarcza IV 2006

2006-04-25 00:02

Przeczytaj także: GUS: koniunktura gospodarcza III 2006


W przedsiębiorstwach produkujących artykuły spożywcze, napoje i wyroby tytoniowe koniunktura oceniana jest pozytywnie, podobnie jak w marcu. Odnotowuje się wzrost bieżącego portfela zamówień i produkcji. Odpowiednie przewidywania są korzystne, lepsze niż wskazywała prognoza sprzed miesiąca. Stan zapasów artykułów spożywczych, napojów i wyrobów tytoniowych nieznacznie przekracza poziom uznawany za wystarczający. Producenci odczuwają niewielkie trudności zarówno w ściąganiu należności od kontrahentów jak i przy regulowaniu swoich bieżących zobowiązań finansowych. W najbliższych trzech miesiącach przewidywana jest nieznaczna poprawa sytuacji finansowej przedsiębiorstw. Dyrektorzy zamierzają utrzymać redukcję zatrudnienia na poziomie zbliżonym do przewidywań sprzed miesiąca. Ceny artykułów spożywczych, napojów i wyrobów tytoniowych mogą wzrosnąć w nieznacznym stopniu.

Producenci mebli oceniają koniunkturę korzystnie, podobnie jak w marcu. Mimo niewielkiego ograniczania bieżącego portfela zamówień optymistyczne przewidywania w tym zakresie powodują, że producenci rozszerzają bieżącą produkcję, mimo nadmiernego poziomu zapasów wyrobów gotowych. Przewidywania dotyczące przyszłej produkcji są optymistyczne, lepsze niż przed miesiącem. Producenci sygnalizują niewielkie opóźnienia w ściąganiu należności od kontrahentów, również z trudnościami regulują swoje bieżące zobowiązania finansowe. Prognozy sytuacji finansowej są korzystne i lepsze niż w marcu. Dyrektorzy zamierzają nieznacznie zmniejszyć zatrudnienie. Ceny mebli mogą wzrosnąć w stopniu mniejszym niż przewidywała prognoza sprzed miesiąca.

W kwietniu producenci sprzętu i urządzeń rtv oceniają swoją koniunkturę pozytywnie, lepiej niż przed miesiącem. Odnotowywany jest zarówno wzrost bieżącego portfela zamówień jak i produkcji. Nieco ostrożniejsza, choć nadal optymistyczna prognoza portfela zamówień powoduje, że przewidywane jest niewielkie ograniczenie przyszłej produkcji. Stan zapasów wyrobów gotowych uznawany jest za niewystarczający. Mimo iż należności od kontrahentów ściągane są bez opóźnień, przedsiębiorcy z nieco większymi niż w marcu trudnościami regulują swoje bieżące zobowiązania finansowe. Sytuacja finansowa przedsiębiorstw może nie ulec zmianie. Przewidywany jest wzrost zatrudnienia, zbliżony do prognozowanego przed miesiącem. Ceny sprzętu i urządzeń rtv mogą ulec obniżeniu.

Dyrektorzy firm produkujących wyroby włókiennicze oceniają swoją koniunkturę w kwietniu negatywnie, choć lepiej niż w zeszłym miesiącu. Odnotowuje się wzrost bieżącego portfela zamówień i produkcji. Nadal przewidywany jest wzrost przyszłego portfela zamówień, choć prognozy są ostrożniejsze niż w marcu. Przewiduje się również wzrost przyszłej produkcji, nawet szybszy niż wskazywała prognoza sprzed miesiąca. Utrzymują się nadmierne zapasy wyrobów gotowych. Mimo niewielkich opóźnień w terminowym ściąganiu należności od kontrahentów, przedsiębiorcy z mniejszymi niż przed miesiącem trudnościami regulują swoje zobowiązania finansowe. Przyszła sytuacja finansowa może się nieznacznie poprawić, choć przewidywania są ostrożniejsze od prognozy przedstawionej w zeszłym miesiącu. Nadal należy oczekiwać redukcji zatrudnienia, lecz mniej znaczących od przewidywań sprzed miesiąca. Ceny wyrobów włókienniczych mogą się nieznacznie obniżyć.

W kwietniu 2006 r. 5,0% badanych przedsiębiorstw deklaruje, że nie napotyka na bariery w prowadzeniu swojej bieżącej działalności (w I kwartale 2006 r. odsetek ten wyniósł 4,6%, a przed rokiem 4,0%). W pozostałych firmach najsilniej odczuwanymi barierami są: niedostateczny popyt na rynku krajowym (barierę tę zgłasza - podobnie jak w I kwartale 2006 r. - 57% przedsiębiorstw, natomiast przed rokiem - 60%), wysokie obciążenia na rzecz budżetu (57% przedsiębiorstw - podobnie jak w I kwartale 2006 r., 58% przed rokiem), niepewność ogólnej sytuacji gospodarczej (45% przedsiębiorstw wobec 43% w I kwartale 2006 r. i 44% przed rokiem), niejasne i niespójne przepisy prawne (42% przedsiębiorstw wobec 44% w I kwartale 2006 r. i 44% przed rokiem), niedostateczny popyt zagraniczny (32% przedsiębiorstw wobec 33% w I kwartale 2006 r. i 36% przed rokiem). Częściej niż przed rokiem przedsiębiorcy sygnalizują bariery wynikające przede wszystkim z niedoboru wykwalifikowanych pracowników (13% wobec 11% przed rokiem). Najbardziej zmniejsza się uciążliwość bariery związanej z problemami finansowymi (19% wobec 23% przed rokiem).

2. Budownictwo

Ogólny klimat koniunktury w budownictwie jest oceniany w kwietniu optymistycznie (plus 19) i lepiej niż w poprzednim miesiącu (plus 8). Wśród badanych przedsiębiorstw 33% sygnalizuje poprawę koniunktury, a 14% - jej pogorszenie (w marcu odpowiednio 27% i 19%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

W kwietniu przedsiębiorstwa odnotowują wzrost portfela zamówień na roboty budowlano-montażowe. Rozszerzana jest bieżąca produkcja budowlano-montażowa.

W najbliższych miesiącach oczekuje się wzrostu portfela zamówień oraz produkcji, większego niż wskazywała prognoza sprzed miesiąca. W konsekwencji należy oczekiwać wzrostu zatrudnienia w budownictwie.

Polepsza się bieżąca sytuacja finansowa przedsiębiorstw budowlano-montażowych, chociaż jest ona nadal oceniana negatywnie. Odpowiednie przewidywania na najbliższe miesiące są bardziej optymistyczne od prognozy z marca.

Na najbliższe trzy miesiące przedsiębiorcy sygnalizują nieco szybszy wzrost cen realizacji robót budowlano-montażowych niż wskazywała prognoza z marca.

oprac. : Joanna Kujawa / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: