eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościMedia › Kto nagłośnił spór o Trybunał Konstytucyjny?

Kto nagłośnił spór o Trybunał Konstytucyjny?

2016-06-09 14:54

Kto nagłośnił spór o Trybunał Konstytucyjny?

Kto nagłośnił spór o Trybunał Konstytucyjny? ©  Pio Si - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Spór o Trybunał Konstytucyjny trwa już od końca ubiegłego roku, jego echa ciągle jeszcze pobrzmiewają i właściwie wiele wskazuje na to, że szybko o tej sprawie nie zapomnimy. „PRESS-SERVICE Monitoring Mediów” postanowił sprawdzić, jak często o problemie TK mówiono w rodzimych mediach.

Przeczytaj także: Zostajemy w UE: echo protestów w mediach

Analiza objęła publikacje, które pojawiły się w okresie od 25 października 2015 r., czyli od przejęcia władzy przez Prawo i Sprawiedliwość, do 28 maja 2016 r. – dnia 30. rocznicy pierwszego orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. Z wyliczeń wynika, że w tym czasie łącznie odnotowano 168 tys. informacji, z czego 94 tys. (56 proc.) w internecie. Co piąty materiał na temat TK emitowały telewizje, a 14 proc. doniesień pochodziło z anten radiowych. Prasa podjęła temat 15 tys. razy (9 proc. całości przekazu). Co dziesiąta uublikacja prasowa umieszczona była na jedynce, a 12 proc. znalazło się na drugich stronach.

Najwięcej uwagi TK poświęciły media ogólnopolskie – 80 proc. wszystkich analizowanych informacji. Wśród źródeł regionalnych problematykę najczęściej podejmowały media województwa mazowieckiego – 7 tys. informacji, małopolskiego – 3,1 tys., wielkopolskiego – 2,9 tys., pomorskiego – 2,8 tys. i dolnośląskiego – 2,2 tys.

Przekaz medialny zyskał na sile zwłaszcza w grudniu ub.r., kiedy ukazało się 44,4 tys. informacji. W tym także czasie dyskusja najintensywniej toczyła się w internecie – 24,5 tys. publikacji. Miesiącami wzmożonej aktywności mediów były również marzec i kwiecień br.

- Dyskusja o Trybunale w mediach nie milknie, mimo iż jej zakończenia domagał się prezydent. Społeczeństwo ma świadomość, że konstytucja realnie wpływa na codzienne życie. Cenne są inicjatywy edukacyjne, takie jak zakończony właśnie „Tydzień Konstytucyjny” pod patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich, którego zadaniem było m.in. zwrócenie uwagi młodzieży na praktyczny wymiar obowiązywania ustawy zasadniczej i działalności Trybunału Konstytucyjnego – komentuje Marlena Sosnowska, rzecznik prasowy „PRESS-SERVICE Monitoring Mediów”.

fot. mat. prasowe

Liczba publikacji na temat Trybunału Konstytucyjnego w okresie 25.10.2015-28.05.2016 r.

W Internecie na temat TK pojawiło się 94 tys. publikacji.


Do najaktywniejszych mediów podejmujących tematykę TK należały: TVN 24 (8,3 tys.) materiałów, Polsat News (7,4 tys.) oraz TVP Info (5,9 tys.). Wśród stacji radiowych liderem okazało się Radio Tok FM (4,9 tys.), przed Polskim Radiem Programem 1 (2,5 tys.) i Polskim Radiem Programem 3 (2,1 tys.). Wśród portali najwięcej publikowano na

fot. mat. prasowe

Liczba publikacji na temat Trybunału Konstytucyjnego w województwach

Problematykę najczęściej podejmowały media województwa mazowieckiego


Wiadomości.gazeta.pl (2,7 tys.), Wpolityce.pl (2,7 tys.), Polskieradio.pl (2,6 tys.). W prasie dominowały: „Gazeta Wyborcza” (1,2 tys.), „Rzeczpospolita” (1,2 tys.) i „Dziennik Gazeta Prawna” (0,9 tys.).

fot. mat. prasowe

Rozkład publikacji na temat Trybunału Konstytucyjnego w czasie

Najwięcej wzmianek w Internecie pojawiło się w grudniu 2015 roku.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: