eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Budownictwo w Polsce uzależnione od krajowego popytu

Budownictwo w Polsce uzależnione od krajowego popytu

2016-04-08 12:05

Budownictwo w Polsce uzależnione od krajowego popytu

Prawie co piąty pracujący Polak znajduje zatrudnienie dzięki sektorowi budowlanemu © Production Perig - Fotolia.com

Branże związane z budownictwem w znacznym stopniu odpowiadają za polską gospodarkę. Z raportu opracowanego przez Deloitte i Związek Pracodawców Producentów Materiałów dla Budownictwa raportu wynika, że bezpośredni i pośredni wpływ działalności sektora materiałów budowlanych to nawet 3,5 proc. PKB. Opracowanie dowodzi również, że kondycja budownictwa mieszkaniowego w głównej mierze uzależniona jest od dochodów gospodarstw domowych oraz sytuacji demograficznej. Aby jednak majątek trwały w tym sektorze mógł się rozrastać, potrzebni są imigranci, którzy są niemal nieodzowni, jeżeli tylko Polska myśli o wyrwaniu się z pułapki średniego dochodu.

Przeczytaj także: Branża budowlana w stagnacji

Autorzy raportu „Rola sektora produkcji materiałów budowlanych i budownictwa w polskiej gospodarce” słusznie przekonują o przemożnym wpływie budownictwa na sytuację gospodarczą danego kraju. W naszym kraju bezpośrednia działalność sektora materiałów budowlanych odpowiada za 2,2 proc. PKB. Jeżeli przyjrzeć się poszczególnym branżom, okazuje się, że największą rolę odgrywa trzon sektora, a więc branże trudniące się produkcją materiałów z surowców niemetalicznych oraz z metali (po 0,7 proc. PKB), w następnej kolejności raport wymienia branże produkujące materiały z drewna (0,5 proc. PKB). Produkcja materiałów budowlanych z tworzyw sztucznych to 0,2 proc. PKB. Najmniejsza rola przypada wydobyciu kamienia, piasku i gliny (0,1 proc. PKB). Z kolei branże, które produkują materiały z surowców niemetalicznych, poprzez efekty pośrednie (zaopatrzeniowe i dochodowe) odpowiadają za powstanie kolejnego 1,3 proc. PKB.
„Łączny oszacowany efekt działalności sektora materiałów budowlanych to co najmniej 3,5 proc. PKB, czyli w 2014 prawie 60 mld zł. Należy podkreślić, że jest to szacunek zaniżony, gdyż z przyczyn braku szczegółowych danych nie uwzględnia się efektów pośrednich części branż wchodzących w sektor budownictwa” – wyjaśnia Rafał Antczak, Członek Zarządu, Deloitte Consulting.

fot. Production Perig - Fotolia.com

Prawie co piąty pracujący Polak znajduje zatrudnienie dzięki sektorowi budowlanemu

Sektor materiałów budowlanych w 2014 r. wygenerował bezpośrednio ok. 344 tysięcy miejsc pracy, czyli 2,5 proc. ogółu pracujących.


Sektor materiałów budowlanych w 2014 r. wygenerował bezpośrednio ok. 344 tysięcy miejsc pracy, czyli 2,5 proc. ogółu pracujących, w tym 81 tys. miejsc przypadło na branżę materiałów budowlanych z surowców niemetalicznych. Pośrednio branża ta przyczyniała się do utworzenia zatrudnienia dla kolejnych 164 tys. osób w sektorach z nią współpracujących. Łącznie, bezpośrednio i pośrednio, sektor materiałów budowlanych tworzy co najmniej 508 tys. miejsc pracy, co stanowi 3,7 proc. ogółu pracujących. Jednocześnie producenci tego sektora odprowadzili w tym samym roku 929 mln zł z tytułu podatku CIT oraz 986 mln zł z tytułu podatku PIT od wynagrodzeń, a sektor materiałów budowlanych z surowców niemetalicznych pośrednio przyczynił się do odprowadzenia do budżetu dodatkowych środków z tytułu PIT na poziomie co najmniej 268 mln zł.
„Z kolei wpływ sektora usług budowlanych na gospodarkę jest większy niż produkcji materiałów budowlanych. Firmy budowlane wytwarzają bezpośrednio 7,4 proc. PKB, ale poprzez efekty pośrednie generują dodatkowe 9,3 proc. PKB. Łącznie sektor budowlany przyczynia się do powstawania 288 mld zł wartości dodanej, czyli 16,8 proc. PKB. Branża ta tworzy bezpośrednio 6 proc. liczby miejsc pracy, a pośrednio łącznie 15 proc. (2 mln 90 tys. zatrudnionych)” – wyjaśnia Ryszard Kowalski, Prezes Zarządu, Związek Pracodawców Producentów Materiałów dla Budownictwa.

Łączny wpływ sektora materiałów i usług budowlanych tworzy 20,3 proc. PKB i prawie 2,6 mln miejsca pracy, co stanowi 18,7 proc. pracujących w polskiej gospodarce.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: