eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycje › Globalne inwestycje w nieruchomości: padnie rekord?

Globalne inwestycje w nieruchomości: padnie rekord?

2016-03-16 14:16

Przeczytaj także: Rosną transgraniczne inwestycje w nieruchomości komercyjne


  • Ameryka Północna odnotuje w 2016 r. dalszy wzrost aktywności inwestycyjnej (głównie w USA) i cen w wyniku aktywności na rynkach najmu. W Stanach Zjednoczonych odmienne podejście do polityki stóp procentowych przyczyni się do wzrostu kursu dolara i zachęci inwestorów do lokowania kapitału w tym kraju, zwłaszcza jeżeli amerykańska gospodarka będzie nadal rozwijać się w stałym tempie. Najważniejsze miasta charakteryzujące się odpowiednią płynnością i wzrostem gospodarczym będą w dalszym ciągu przyciągać większość kupujących. Dotyczy to przede wszystkim Chicago, Los Angeles i Bostonu. Natomiast w Kanadzie niewielki popyt spowodowany spadkiem cen ropy i nadpodaż w niektórych miastach mogą hamować wzrost aktywności inwestycyjnej, ale na duże zainteresowanie mogą nadal liczyć w szczególności Toronto i Vancouver.
  • Region Azji i Pacyfiku powróci na ścieżkę wzrostową w 2016 r. przy stabilizacji na rynku gruntów i stopniowym wzroście popytu na wybudowaną powierzchnię komercyjną. W strategiach dotyczących segmentu core i core plus nadal głównym celem inwestorów będą Japonia i Australia, ale czynnikiem spowalniającym aktywność inwestycyjną może być niewystarczająca podaż aktywów. Inne rynki mogą na tym skorzystać, co przełoży się na niewielki wzrost obrotów w regionie. Największego wzrostu aktywności inwestycyjnej można oczekiwać w głównych miastach Chin (zwłaszcza w Szanghaju) oraz w Singapurze i Korei Południowej. Zyskają także rynki core plus takie jak Tajpej i Auckland oraz mniejsze miasta w najważniejszych krajach regionu.

David Hutchings, autor raportu i dyrektor działu strategii inwestycyjnych w regionie EMEA w firmie Cushman & Wakefield, powiedział:
„W strategiach inwestycyjnych na najbliższy rok inwestorzy powinni uwzględnić aktywa, które odpowiadają najemcom, a nie bankom. Kluczowe znaczenie ma obecnie efektywność danego aktywa, a nie wybór sektora nieruchomości. Inwestorzy będą raczej bazować na znajomości lokalnych rynków, czego efektem będzie większa liczba projektów joint-venture oraz fuzji i przejęć. Strategie inwestycyjne będą budowane wokół kilku wspólnych tematów. Jednym z nich może być możliwość budowy obiektów w segmencie core na rynkach o największym potencjale wzrostu. Realizowane inwestycje dostarczyłyby nowoczesną i elastyczną powierzchnię handlową, biurową i mieszkaniową, generując jednocześnie popyt na nowoczesne obiekty logistyczne w miastach.

W innych sektorach również można oczekiwać większej aktywności, przy czym coraz częściej będą poszukiwane nieruchomości wielofunkcyjne oferujące możliwość dostosowania przeznaczenia do zmieniających się uwarunkowań. Bardziej będzie się liczył wybór konkretnych miast niż krajów. Strategie inwestycyjne będą się koncentrować przede wszystkim na wprowadzaniu zmian, a nie na ekspansji, ponieważ inwestorzy szukają obecnie bezpiecznych i zyskownych inwestycji, które będą tworzyły wartość nie tylko nieruchomości, lecz także dla najemcy”.

James Chapman, Partner i dyrektor działu rynków kapitałowych w Europie Środkowo-Wschodniej w firmie Cushman & Wakefield, powiedział:
„Brak równowagi pomiędzy działaniami stymulującymi wzrost a niestabilnością na światowych rynkach może przyczynić się do wydłużenia obecnego cyklu. To dobrze wróży dla Europy Środkowo-Wschodniej, ponieważ inwestorzy będą mogli skorzystać na aktualnych trendach na rynku najmu oraz utrzymującym się wzroście gospodarczym w regionie w 2016 r. W pierwszym kwartale stopy kapitalizacji pozostały na stabilnym poziomie dzięki większej podaży aktywów. Jednak naszym zdaniem ze względu na rosnące wolumeny obrotów stopy kapitalizacji spadną w drugim i trzecim kwartale we wszystkich kategoriach aktywów”.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: