eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Ekspres do kawy i elektroniczna niania - narzędzia w rękach cyberprzestępcy

Ekspres do kawy i elektroniczna niania - narzędzia w rękach cyberprzestępcy

2015-11-11 01:05

Ekspres do kawy i elektroniczna niania - narzędzia w rękach cyberprzestępcy

Ekspres do kawy narzędziem cyberprzestępcy? © agary35 - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Wybierając kilka najnowszych produktów z kategorii Internetu Rzeczy (IoT), badacze z Kaspersky Lab zidentyfikowali poważne zagrożenia dla domu połączonego z siecią. Należą do nich ekspres do kawy, który ujawnia hasło do sieci Wi-Fi właściciela domu, elektroniczna niania wideo, nad którą kontrolę może przejąć osoba trzecia z nieuczciwymi zamiarami, oraz sterowany smartfonem system bezpieczeństwa, który można oszukać przy użyciu zwykłego magnesu.

Przeczytaj także: Nadchodzi internet rzeczy. Cyberprzestępcy zacierają ręce

W 2014 r. David Jacoby, ekspert ds. bezpieczeństwa IT z Kaspersky Lab, rozejrzał się po swoim salonie i postanowił zbadać, w jakim zakresie posiadane przez niego urządzenia są podatne na cyberataki. Okazało się, że niemal wszystkie zawierają luki. Następnie, w 2015 r., zespół ekspertów z Kaspersky Lab ds. zwalczania szkodliwego oprogramowania powtórzył eksperyment z jedną małą różnicą: o ile działania przeprowadzone przez Davida Jacoby’ego koncentrowały się głównie na serwerach podpiętych do sieci, routerach i telewizorach Smart TV, w najnowszym badaniu przyjrzano się różnym urządzeniom dostępnym na rynku inteligentnych urządzeń domowych.

Do eksperymentu wybrano następujący sprzęt: urządzenie USB do strumieniowania multimediów, sterowana przy użyciu smartfona kamera IP, kontrolowany smartfonem ekspres do kawy oraz obsługiwany w ten sam sposób system bezpieczeństwa domu. W trakcie badania wykryto, że niemal wszystkie te urządzenia zawierały luki lub inne problemy związane z bezpieczeństwem.

Zbadana w eksperymencie elektroniczna niania z możliwością podglądu obrazu pozwalała atakującemu, który korzysta z tej samej sieci co właściciel sprzętu, połączyć się z kamerą, oglądać zarejestrowane przez nią nagrania jak również włączyć rejestrowanie dźwięku. Inne kamery tego samego producenta umożliwiały przestępcom uzyskanie haseł właściciela. Eksperyment pokazał także, że atakujący znajdujący się w tej samej sieci mógł uzyskać hasło umożliwiające dostęp do kamery z przywilejami administratora i zmodyfikować oprogramowanie systemowe (tzw. firmware) urządzenia, dostosowując je do własnych, szkodliwych celów.

W przypadku sterowanych aplikacją ekspresów do kawy, przestępca nie musi nawet korzystać z tej samej sieci co ofiara. Zbadany podczas eksperymentu ekspres wysyłał wystarczająco dużo niezaszyfrowanych informacji, aby atakujący mógł odkryć hasło do sieci Wi-Fi właściciela ekspresu.

Przyglądając się sterowanemu smartfonem systemowi bezpieczeństwa domu, badacze z Kaspersky Lab stwierdzili, że oprogramowanie systemu posiada tylko nieznaczne problemy dotyczące bezpieczeństwa i potrafi oprzeć się cyberatakowi. Znaleziono jednak lukę w jednym z wykorzystywanych przez system czujników.

Działanie czujnika stykowego, który ma za zadanie uruchomić alarm w momencie otwarcia drzwi lub okna, polega na wykrywaniu pola magnetycznego emitowanego przez magnes zamocowany na drzwiach lub w oknie. Gdy drzwi lub okno zostają otwarte, pole magnetyczne znika, a czujnik wysyła do systemu komunikaty alarmowe. Jeśli jednak pole magnetyczne pozostanie, żaden alarm nie zostanie aktywowany.

fot. mat. prasowe

Internet Rzeczy czy Internet Zagrożeń

Zagrożeniem może okazać się nawet zwykły ekspres do kawy.


Podczas eksperymentu z systemem bezpieczeństwa domu eksperci z Kaspersky Lab wykorzystali prosty magnes, aby zastąpić pole magnetyczne wytwarzane przez czujnik na oknie. Dzięki temu mogli otwierać i zamykać okno bez uruchamiania alarmu. Poważny problem dotyczący tej luki polega na tym, że nie da się go naprawić przy pomocy aktualizacji oprogramowania – problem tkwi w samym projekcie systemu bezpieczeństwa. O wiele bardziej niepokojące jest to, że urządzenia oparte na czujnikach pola magnetycznego są szeroko rozpowszechnione i wykorzystywane przez wiele dostępnych rozwiązań alarmowych.
„Nasz eksperyment wykazał – co jest pocieszające – że producenci biorą pod uwagę kwestie cyberbezpieczeństwa podczas projektowania urządzeń z kategorii Internetu Rzeczy. Mimo to, każde połączone z siecią, sterowane przy użyciu aplikacji urządzenie prawie na pewno będzie posiadało co najmniej jeden problem związany z bezpieczeństwem. Przestępcy mogą wykorzystać kilka takich luk jednocześnie, dlatego tak ważne jest, aby producenci łatali wszystkie dziury – nawet te, które nie są krytyczne. Takie luki powinny zostać usunięte, zanim produkt trafi na rynek, ponieważ znacznie trudniej jest naprawić problem, kiedy urządzenie zostało już sprzedane tysiącom klientów” – powiedział Wiktor Aljuszyn, badacz ds. bezpieczeństwa, Kaspersky Lab.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: